Změna zákona pomohla. Upadnout do dluhové pasti je nyní těžší

Změna zákona pomohla. Upadnout do dluhové pasti je nyní těžší

I když byla novelizace zákona o spotřebitelském úvěru, která byla platná od 1.12.2016, často kritizována, nyní se ukazuje, že přináší své ovoce. Dá se říci, že spadnout do výrazných dluhových problémů je podstatně těžší, než tomu bylo v minulosti. Týká se to hlavně klientů s horší finanční gramotností, kteří byli obecně tou nejvíce rizikovou skupinou.

Poskytovatelé posuzují schopnost splatit úvěr za žadatele

Dřívější praxí bylo, že se příliš neověřovala schopnost konkrétního žadatele dostát svým závazkům. To se od 1.12.2016 změnilo a tak mají poskytovatelé povinnost posoudit, zda bude pro danou osobu reálné svému závazku dostát. Pokud je vyhodnoceno, že nikoliv, již žádný úvěr nedostanou. Týká se to primárně situací, kdy klienti mají již několik půjček, a přesto se vydají k dalším poskytovatelům, žádat o další.

I u opakovaných půjček

Běžnou praxí (hlavně u krátkodobých půjček) bylo v minulosti i to, že opakované půjčky byly nabízeny v podstatě bez kontroly. Nehledělo se na to, zda se žadatel mezi tím ještě několikrát zadlužil. Byl schválený jednou, svým závazkům dostál a tak mu byla opakovaná půjčka poskytnuta bez prověřování bonity. I to je změna, kterou novelizace přinesla. I u opakovaných půjček jednoho žadatele u stejného poskytovatele je třeba realizovat kontrolu bonity a schopnosti splácet.

Objevují se vesměs pozitivní informace

Když se lidé dostali do dluhové pasti, velmi často vyhledávali různé formy bezplatné pomoci. Kdo jim byl v takovém případě nablízku?

  • Občanská sdružení
  • Bezplatné dluhové poradny
  • Pracovníci azylových domů a jiných služeb

Právě to jsou místa, odkud pravidelně přicházejí informace spojené s tím, že počet klientů, kteří potřebují pomoc, od konce loňského roku klesá. Samozřejmě na jednotné závěry je ještě brzy, ale jak je vidět, už první rok fungování ukázal, že je možné snížit celkovou zadluženost a hlavně také pád lidí do neřešitelných dluhových pastí.

Nezadlužují ani „experti na oddlužení“

Mnoho lidí si bralo půjčky i s vidinou toho, že v nejhorším případě vyhlásí osobní bankrot. Ani to často nebyla cesta z problémů. Na trhu byla řada různých pochybných agentur, nabízejících oddlužení. Výsledkem toho ale byly astronomické účty za služby, které klienta zadlužily ještě více. I to skončilo. I když některé to stále zkouší oklikou, podmínky jsou nastaveny jasně.

Od července totiž platí, že lidé nemohou podávat návrhy na oddlužení sami, ale musí využít pouze služeb akreditovaných osob, jako jsou právníci, nebo exekutoři. A jelikož ti musí mít k této činnosti jasná povolení, jsou pod dohledem. To vede k faktu, že svým klientům nesmí účtovat přemrštěné sumy. Toto je pozitivní zpráva jak s ohledem na to, že lidé do dluhových pastí nepadají tak často, ale i s ohledem na to, že mohou cestu z ní najít mnohem jednodušeji, než v minulosti.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *