Změna SPZ: Kolik stojí a jak dlouho to potrvá?

Změna SPZ: Kolik stojí a jak dlouho to potrvá?

Každý motorista ví, co to je „espézetka“, tedy státní poznávací značka. Legislativní zkratka v rámci českého zákona ji označuje také jako registrační značku, neboli RZ. Ať už chcete této značce na vozidle říkat tak nebo onak, je důležité znát legislativní povinnosti, které se k ní pojí. V našem článku se podíváme na vše podstatné, co s SPZ souvisí a blíže se zaměříme situaci, kdy budete chtít SPZ z nějakých důvodů změnit.

K čemu SPZ slouží a jak se zachovat, když mi bude odcizena?

Povinnost mít na svém vozidle SPZ má každý motorista. Registrační značka slouží k jasné identifikaci vozidla a musí být viditelně umístěna na každém vozidle, které podléhá registraci. Nemusí se přitom jednat pouze o samotné motorové vozidlo, ale také o jeho přívěs či návěs.

Je potřeba říci, že bez SPZ, či jinak tedy registrační značky, nemůžete vyjet na silnici. Jedná se totiž o přestupek. Může ale samozřejmě nastat situace, že vám například někdo registrační značku odcizí, případně ji poškodí. Řada řidičů si myslí, že v takovém případě mohou bez problému dojet autem do cíle.

Ve skutečnosti vám za takovou jízdu ale hrozí pokuta od 5 000 do 10 000 Kč a zároveň také zákaz řízení v délce 6 až 12 měsíců. A to už by si tedy měl každý rozmyslet. Kromě toho, pokud budete jezdit s autem bez značky, je vysoká pravděpodobnost, že vás většina policejních hlídek také skutečně zastaví. Pokud se vám tedy se značkou něco stane, pamatujte, že je potřeba:

 • Věc neprodleně ohlásit
 • S autem nevyjíždět

Nahlášení odcizení je vaše povinnost. Pokud se ptáte, kde to udělat, tak pro tyto účely slouží místně příslušné policejní oddělení. Policisté váš případ zaprotokolují a vaše registrační značka bude zanesena do evidence odcizených RZ. Obratem získáte potvrzení, že jste celou věc nahlásili.

Trochu jiná situace je, pokud značku například ztratíte při jízdě, kdy nemusíte na policii, ale stačí využít magistrát nebo obecní úřad s rozšířenou působností, který značky vydává. Jakmile si zažádáte o novou značku, musíte ještě kontaktovat pojišťovnu kvůli povinného ručení, která vám musí poslat zelenou kartu s aktualizovanými údaji.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

Kdy a kde lze o změnu SPZ požádat?

Existují různé situace, kdy žádáte o změnu SPZ, tedy o vystavení nové SPZ. Už jsme výše hovořili o případu, pokud značku ztratíte, případně vám ji ukradnou. To je tedy jedna z možných životních situací, kdy tuto věc budete muset řešit, a také to patří mezi ty nejčastější případy. Značku ale samozřejmě můžete chtít změnit také z vlastní vůle, například po koupi vozu z druhé ruky. Standardně se při přepisu vozidla ale registrační značka nemění, takže to bude jedině na vaše vyžádání.

Žádost o novou značku je potřeba zajít podat na magistrát nebo obecní úřad s rozšířenou působností, což jsme zmínili už v předchozí části článku. Pojďme se nyní ale podrobněji podívat na samotný proces získání nové registrační značky.

Co je potřeba mít s sebou při změně SPZ?

Pokud budete chtít vystavit novou, tedy změnit stávající registrační značku, což je v zásadě jedno a to samé, musíte si samozřejmě s sebou na úřad vzít určité dokumenty. Pokud bychom to měli shrnout, jedná se o následující:

 • Velký a malý technický průkaz
 • Občanský průkaz
 • Vyplněná žádost
 • Pokud byla značka odcizena, tak potvrzení o odcizení od Policie ČR
 • Případnou poškozenou značku, nebo příp. zbylou značku, pokud nebyly ukradeny všechny
 • Pokud nejste vlastníkem vozidla, potřebujete rovněž plnou moc

Pokud chcete vyměnit SPZ z vlastní vůle, kdy se tedy nejedná o její poškození či ukradení, nemáte samozřejmě žádné poškozené nebo zbylé nekompletní značky, které vám zůstaly. Tehdy stačí přinést vaše stávající registrační značky na výměnu, až když si půjdete vyzvednout nové.

Když půjdete na úřad podat žádost, doporučujeme, abyste se objednali online. Na většině úřadů je toto již možné, čímž se vyhnete nepříjemné frontě. Doba čekání se tak výrazně zkrátí, ideálně byste měli přijít na řadu na objednaný čas.

Není to ale pouze o podání žádosti, k samotné žádosti je potřeba uhradit správní poplatek, který se liší v závislosti na tom, o jaké vozidlo se jedná. Více si o cenách výměny registrační značky řekneme dále.

Jak změnit SPZ?

Kolik stojí výměna SPZ?

Každého samozřejmě zajímá, na kolik jej celá tato legrace vyjde. Pokud už se dostanete do této nezáviděníhodné situaci, když ztratíte, nebo vám někdo poškodí či odcizí značku, zaplatíte již zmiňovaný poplatek. Ten se také největší mírou podílí na tom, na kolik vás celá věc vyjde (pokud pomineme ztracený čas a starosti). Poplatek se liší podle toho, zda se jedná o auto nebo motorku:

 • Automobil – 450 Kč (200 Kč za jednu tabulku + 50 Kč správní poplatek)
 • Motocykl – 250 Kč

Může se stát, že pokud vám například u automobilu ukradli jednu značku, zaplatíte pouze za jednu tabulku, tedy 200 Kč + 50 Kč správní poplatek. Pokud však žádáte o změnu značky, kdy je potřeba samozřejmě vyměnit obě tabulky, platíte pochopitelně vždy poplatek v plné výši. Něco jiného jsou ještě registrační značky na přání, kdy zaplatíte mnohem více. Tématu SPZ na přání se budeme podrobněji věnovat ještě v závěru článku.

Kdy novou SPZ dostanu?

Pokud máte za sebou vyřízení žádosti na úřadu, máte už většinu hotovou, ale musíte samozřejmě ještě čekat na nové značky. Pokud je vám na základě žádosti již přidělena nová registrační značka, počkáte si na ni 1 až 2 týdny. Nezapomeňte na to, že pokud jste dosud neodevzdali staré značky, musíte je při převzetí nových značek předat. Musí být totiž skartovány.

Jak je to SPZ na přání?

Samostatnou kapitolou jsou SPZ na přání. Dlouhou dobu toto nebylo u nás možné, ale novela zákona č. 56/2001 Sb. řidičům konečně umožnila nechat si vystavit registrační značku podle svých představ. To znamená, že na ní můžete mít vlastní text, resp. text kombinovaný s číslicemi. Registrační značky jsou určeny pro kohokoliv, kdo má automobil, motocykl nebo moped, je však potřeba při jejich tvorbě dodržet určitá pravidla:

 • Musí obsahovat aspoň jednu číslici
 • Nesmí obsahovat neslušná či hanlivá slova

To je ve stručnosti to základní, ale jinak jsou pravidla obšírnější. Nesmíte na značce používat diakritiku ani speciální znaky nebo interpunkci. Nelze na značce použít všechna písmena, a to konkrétně G, CH, O, Q, W. Velmi oblíbené je ale nahrazování písmen číslicemi, například nemožnost použít písmeno „O“ vyřešíte číslicí nula, tedy „0“. Ve značce je také zakázáno používat zkratky různých veřejných institucí a orgánů, jako je například PCR, MVCR aj.

Pokud se jedná o zmiňovaná neslušná nebo hanlivá slova, na internetu najdete dokonce seznam těchto slov, která jsou přímo zakázaná. Zajímat vás rozhodně může, že si lze vámi navrženou originální značku rezervovat, a to až na dobu 6 měsíců, do kdy je pak potřeba podat žádost.

Myslete na to, že u automobilu najdete na registrační značce celkem 8 znaků, u motorek je to 7 znaků a u mopedů pak 5 znaků. Tomu je tedy také potřeba přizpůsobit návrh poznávací značky.

Zatímco u běžných značek, kde jsi nevybíráte, co na značce bude, zaplatíte 200 Kč za jednu tabulku, v případě značky na přání je to daleko větší suma. Konkrétně se jedná o částku 5 000 Kč za jednu tabulku, takže u běžného osobního automobilu, který má dvě tabulky, zaplatíte celkem 10 000 Kč.

Pro značky na přání si opět půjdete na příslušný úřad, jako byste si vyřizovali klasickou registrační značku. Opět budete muset vyplnit žádost. Značky vám budou vyrobeny a připraveny k vyzvednutí do 15 dnů.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *