Poplatek za předčasné splacení hypotéky se možná zvýší

Poplatek za předčasné splacení hypotéky se možná zvýší

Situace kolem hypoték se v čase mění, proto je určitě potřeba sledovat aktuální dění, abyste nebyli překvapeni, pokud se právě chystáte zažádat si o hypotéku. Nejsou to jen úrokové sazby, které by vás měly zajímat, ale také další parametry hypotéky, které určují její výhodnost. Je to například také možnost předčasného splacení hypotéky, které dosud bylo bez významných poplatků nebo dokonce bezplatné. Velice brzy tomu tak však už být nemusí.

Za vše může novela zákona

Připravuje se novela zákona, která by na poplatek za předčasné splacení hypotéky měla vliv. Samozřejmě taková novela musí nejprve projít legislativním procesem a být schválena. V rámci novely zákona se má:

  • Sjednotit způsob vyčíslení poplatku
  • Vyjasnit pojem „účelně vynaložené náklady“

Bohužel zmíněné sjednocení způsobu vyčíslení poplatku v konečném důsledku bude znamenat zvýšení poplatku. A to pravděpodobně nemálo. Také se v rámci této novely bude řešit, co to znamenají „účelně vynaložené náklady“, aby si banky nemohly do těchto nákladů počítat kde co, ale skutečně pouze vynaložené administrativní náklady.

Z hlediska výše poplatku by to však pro klienty znamenalo, pokud by tedy novela prošla až ke schválení v současné podobě, že v případě předčasného splacení v době fixace by banky mohly požadovat poplatek o výši odpovídající úhrnu úroků, které by klient bance zaplatil do konce období fixace.

Samotné banky usilovaly o zvýšení poplatku

V současné době je situace taková, že už od roku 2016 se mohou účtovat klientům u předčasného splacení pouze již výše zmiňované „účelně vynaložené náklady“ a i když si je banky někdy vykládaly kreativně, v konečném důsledku se samotným poplatek za předčasné splacení minimalizoval v podstatě na několik stovek korun.

To se bankám samozřejmě nelíbilo, protože před rokem 2016 mohl poplatek kromě administrativních nákladů zahrnovat třeba úhrady úroků do konce fixace nebo procenta z mimořádné splátky do konce fixace a podobně. Tehdy tak poplatek za předčasné splacení znamenal desítky až stovky tisíc korun a desítky tisíc to mohou být právě opět po novele zákona.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *