Na jaké druhy staveb lze získat hypotéku?

Na jaké druhy staveb lze získat hypotéku?

Hypoteční úvěr je jedním z nejběžnějších typů úvěrů. Většina lidí si s hypotékou spojuje zařizování nového bydlení, ať už stavbu nového domu nebo koupě domu či bytu. Mnoho lidí však v souvislosti s rostoucími cenami klasických obydlí volí stále častěji také alternativy.

Mezi tyto alternativy lze zařadit mobilní domy nebo hausbóty. Struktura bydlení v česku se tak stává pestřejší než dříve. Pojďme se v našem článku podívat ale na to, zda je možné takové alternativní obydlí financovat prostřednictvím hypotečního úvěru a co vše vlastně lze hypotékou financovat.

Dřevostavby

Nemusí se nutně jednat pouze o nějaké provizorní bydlení, jak byste mohli nabýt dojem z úvodních řádků našeho článku. Lze mezi alternativy klasických zděných domů zařadit také nejrůznější dřevostavby, které jsou plnohodnotným obydlím. Právě dřevostavby jsou dnes v našich končinách na vzestupu a nepochybně když se podíváte po svém okolí, nějakou dřevostavbu ve výstavbě snadno objevíte.

Dřevostavba

Pod dřevostavbou si můžete představit klasický montovaný dům, který se staví z jednotlivých panelů, které se již dopraví na místo. Toto zpravidla provádí realizační firma, která provede samotné sestavení těchto domů. Dům má klasickou základovou desku, na které se realizuje vlastní stavba formou stavebnice.

U montovaných domů existují podmínky

Protože klasická dřevostavba je v podstatě domem jako každý jiný, je možné na takový dům získat hypotéku. To vás asi nepřekvapí. Může vás ale překvapit, že jsou s tím spojeny podmínky. Typicky se jedná o to, že banka pro přiznání hypotéky požaduje, aby výstavbu prováděla firma, která je členem Asociace dodavatelů montovaných domů. To je důležité z hlediska:

  • Odborné realizace stavby
  • Kvalitní a bezpečné konstrukce

Banka si zkrátka chce pojistit, že objekt bude vystavěn v souladu se všemi předpisy. Chce mít záruku, že stavba proběhne tak, aby objekt byl bezpečný a obyvatelný. Neberte to pouze jako požadavek banky a nutnou byrokracii. Měl by to být požadavek také váš. Kvalitní realizační firma vám ušetří do budoucna spoustu starostí, které byste možná museli řešit posléze. Za každou cenu se zde tak nevyplácí šetřit.

Mobilní domy

Znáte pojem mobilní dům? Jinak se tyto domy označují také jako mobilheimy nebo mobilhausy, což jsou další názvy, které jste mohli v této souvislosti slyšet, přičemž vždy jde o název pro jedno a totéž. Charakteristikou těchto domů je, že:

  • Je možno je libovolně přemístit
  • Vyhnete se výstavbě

Tyto domy, na rozdíl od klasických dřevostaveb v podobě montovaných domů, mají možnost měnit lokalitu, kde stojí. Typicky na nich najdeme podstavec, na který lze montovat kola. Také z těchto důvodů není potřeba u těchto domů stavební povolení. Typické je, že mobilní dům vám doveze na místo specializovaná firma, protože se jedná v podstatě o nadrozměrný náklad.

Jak je to s mobilním domem a hypotékou?

Právě proto, že mobilní domy mají možnost se přemisťovat, není možné na ně sjednat hypotéku. Tak prostá je v tomto případě odpověď. Aspoň to platí pro většinu bank, kde budete chtít hypotéku sjednat, protože obvyklý požadavek u hypotéky je to, aby dům byl pevně ukotven v základech, a to tedy u mobilních domů neplatí.

Zde tedy už záleží na vás, zda u vás převáží výhody mobilního domu, jako je výše zmiňovaná mobilita nebo méně zbytečné administrativy, nebo nemožnost sjednání klasické hypotéky. Alternativou však samozřejmě může být sjednat si na takový mobilheim klasickou spotřebitelskou půjčku, dejte si každopádně vždy pozor na to, abyste si vybrali solidní úvěrový produkt.

Populární variantou je také družstevní byt

Dosud jsme hovořili o klasickém bydlení v podobě vlastního domu. Je potřeba myslet ale také na byty. Také ceny bytů letí dlouhodobě vzhůru, a tak zájemci o nový byt přemýšlejí, jak by jej mohli pořídit nejvýhodněji. V tomto případě padne často volba na družstevní byt.

Myslíte si, že na tento byt klasická hypotéka nelze získat? Jak se to vezme. Mnozí klienti jsou už dopředu srozuměni, že to možné není. Co ale možná všichni nevědí, to je možnost získat na družstevní byt předhypoteční úvěr. Jakmile se se zřídí zástavní právo, je možné pak na takový byt uplatnit běžnou hypotéku.

Předhypoteční úvěr přitom lze sjednat na celou řadu dalších nemovitostí, se kterými se můžete setkat. Jedná se třeba o nemovitost, která je v dražbě nebo je v insolvenci. Může to být také nemovitost od města, obce či státu, případně pozemek od obce.

Závěrečné shrnutí a hypotéky pro další druhy nemovitostí

Jsme na konci našeho článku, tak je čas na shrnutí a doplnění toho, co jsme si výše uvedli. Nejprve si tedy pro ucelený pohled na věc zopakujme, na jaké typy nemovitostí banky standardně hypotéku poskytují:

  • Koupě nebo stavba domu či bytu v osobním vlastnictví
  • Stavební pozemek
  • Rekreační objekt

Existuje ale celá řada dalších druhů nemovitostí, kdy vám banka hypotéku určitě nedá. Jedná se o karavany, maringotky, jurty a také bohužel námi v úvodu zmiňované hausbóty. Opět zopakujeme mobilní dům, který jsme probírali rovněž podrobněji. Nakonec jsou to celkem očekávatelně také nemovitosti, jako je vlakový vagón nebo vyřazené letadlo.

S hypotékou to tedy není v dnešní době rozhodně jednoduché, pokud si chcete pořídit levnější alternativu bydlení a zároveň na něj dostat právě hypoteční úvěr. Někdy však mohou výhody alternativního bydlení dalece přesahovat výhodu v podobě získání hypotéky. Vždy je volba zejména na vás, co od bydlení očekáváte a jaké máte možnosti.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *