Kývli jste na nevýhodný úvěr? Víme, kdy a jak odstoupit od smlouvy

Kývli jste na nevýhodný úvěr? Víme, kdy a jak odstoupit od smlouvy

Míra zadlužení je v Česku stále vysoká, a tak se není čemu divit, že v mnoha případech je to i kvůli nevýhodným úvěrům. Může to být z důvodu nedostatku informací, případně zavádějící reklamy, která bohužel právě v případě úvěrových produktů bývá poměrně častá.

Důvod může být také jednoduše ten, že si lidé pořádně nepřečtou veškeré podmínky smlouvy, kterou podepisují. Ať už jste se upsali ďáblu z jakéhokoliv důvodu, existuje způsob, jak z toho ven.

Máte 14 dní na to, abyste zvrátili impulzivní rozhodnutí

Často je sjednání úvěru otázkou impulzivního rozhodnutí. V našem článku se zaměříme konkrétně na spotřebitelský úvěr, kde vám naštěstí hrají zákonné podmínky do noty. Pokud totiž podepíšete nevýhodnou smlouvu, můžete požádat o její zrušení, a to v zákonné lhůtě 14 dní. Zároveň vám za to nesmějí být účtovány žádné poplatky či sankce. Tak totiž praví Občanský zákoník.

Lhůta může být i delší

Pokud jste náhodou čtrnáctidenní lhůtu prošvihli, tak ani v tomto případě možná nemusíte zoufat. Poskytovatelé půjček totiž mají ze zákona povinnost uveřejňovat některé údaje, přičemž tato povinnost platí pro:

  • Výši veškerých poplatků
  • Úrok při pozdním splácení
  • RPSN
  • Uvedení informace o možnosti předčasného splacení
  • Kontaktní údaje poskytovatele úvěru

Pokud by některý z těchto údajů poskytovatel půjčky neuvedl, můžete od smlouvy odstoupit kdykoliv. Není zde tedy žádné časové omezení. Nutné je však podotknout, že poskytovatelé úvěrů většinou mívají tyto zákonné požadavky velmi dobře podchyceny a pochybení se jen tak nedopustí.

Jak zažádat o zrušení smlouvy?

Pokud přejdeme k tomu, jak vlastně podat vlastní žádost o zrušení smlouvy o úvěru, tak tady se to může hodně lišit od konkrétní společnosti. Je jedno, zda se jedná o nebankovní společnost nebo banku, v každém případě se vyplatí obrátit na infolinku konkrétní instituce a vyžádat si informace, jak lze zrušení smlouvy v zákonné čtrnáctidenní lhůtě realizovat.

Přinášíme vám vzor pro odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru, který si můžete vytisknout a vyplnit. To se vám bude hodit zejména tehdy, pokud úvěrová společnost náhodou bude nekomunikativní. Součástí takové žádosti zpravidla musí být zejména:

  • Číslo smlouvy
  • Vyčíslení poskytnutých finančních prostředků, které vrátíte v zákonné lhůtě 30 dnů
  • Vyčíslení úroku, na který by vznikl věřiteli nárok
  • Číslo účtu, na který bude částka i s úrokem zaslána

Číslo účtu, na které je možné vrátit peněžité prostředky, většinou najdete přímo ve smlouvě, kterou jste podepsali. O vrácení peněz i s úrokem, na který má věřitel nárok, si více povíme na následujících řádcích.

Jak vrátit peníze z půjčky?

Když rušíte smlouvu o úvěru, pravděpodobně již máte peníze z půjčky na účtu. Na vrácení těchto peněz je zde opět lhůta, do kdy musí být toto splněno. Jedná se o 30 dní, přičemž první den této lhůty běží ode dne doručení žádosti o zrušení.

Také nezapomeňte na úrok, na který by vznikl věřiteli nárok. Konkrétně se jedná o úrok za období ode dne, kdy bylo zahájeno čerpání spotřebitelského úvěru, do dne splacení jistiny. Tento úrok musíte zaplatit také.

Další možnosti zrušení smlouvy

Uplynula-li vám čtrnáctidenní zákonná lhůta pro zrušení smlouvy a zároveň zde není žádný další důvod, na základě kterého by bylo možno smlouvu zrušit, tak i v tomto případě ještě máte určité možnosti, jak se můžete z nevýhodného úvěru alespoň částečně vyvléci.

Typicky to může být například konsolidace, tedy sloučení půjček. Tím se splatí úvěr a převede se ke společnosti, u které budete konsolidovat. Také zde si však dobře spočítejte, zda je to pro vás výhodné. Pokud například váš stávající úvěr má vysoké sankce za předčasné splacení, může se z na první pohled lákavé konsolidace velice snadno stát past.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *