Jak probíhá přepis vozidla a co vše k němu budete potřebovat?

Jak probíhá přepis vozidla a co vše k němu budete potřebovat?

Bez povinného ručení se neobejde žádný aktivní řidič, což však vede k tomu, že musí s touto položkou počítat ve svém rozpočtu. Naštěstí se většina pojišťoven snaží lákat své potenciální klienty na výhodné nabídky povinného ručení, s nimiž mohou podstatně ušetřit.

Kde a kdy je nutné provést přepis vozidla?

Nákup nového vozu je velký krok, a to bez ohledu na to, jestli zrovna vyjelo z továrny, nebo je již ojeté. V každém případě vás bude čekat nějaké to papírování, a to zejména v případě, že přistoupíte k nákupu vozu z druhé ruky.

Takový scénář s sebou nese návštěvu registru vozidel, přičemž není omezeno, v jakém městě registr navštívíte – přepis převede každý dopravní odbor úřadu s rozšířenou působností. Zpravidla vám přepis zabere jen pár minut, tedy pouze pokud budete mít štěstí a na registru nebudou i jiní zájemci o přepis automobilu.  

Ideální poměr příjmů a výdajů si opět stanovují poskytovatelé sami. Nejpřísnějšími podmínkami disponují zejména banky, které se řídí pravidlem, kdy nesmí splátky veškerých závazků klienta přesáhnout 45 % jeho příjmů. Obecně však platí, že čím vyšší jsou příjmy, tím vyšší máte šanci na úspěšné schválení žádosti o úvěr.

Co je potřeba k přepisu vozidla?

Jestliže chcete, aby přepis vozidla proběhl opravdu hladce, měli byste si dopředu připravit veškeré potřebné dokumenty. Bez nich vám totiž registr vozidel nemůže vyhovět a vy budete muset celý proces zbytečně protahovat, což nepotěší vás a ani prodávajícího, který vás kvůli možné pokutě bude do přepisu tlačit, co mu budou síly stačit.

Pro přepis automobilu budete potřebovat kromě dokladů totožnosti i zelenou kartu, kterou získáte teprve po sjednání povinného ručení na váš nový automobil. V případě, že si automobil kupujete například skrze prostředníka jako je třeba autobazar, můžete si povinné ručení sjednat přímo na místě.

Pro úspěšný přepis je nutné předložit i protokol o evidenční kontrole, kterou lze provést na nejbližší stanici technické kontroly (STK). Kontrolu může zařídit i samotný prodejce, kdy je ale nutné dodržet stáří protokolu 30 dní v den provedení přepisu auta.  

Stejně tak je nutné vyplnit i speciální formulář neboli přihlášku k registraci vozidla do registru, kterou si můžete stáhnout zde a dopředu si ji vyplnit – přihlášku však naleznete i přímo na registru vozidel, kde se ale budete muset zdržovat jejím zbytečným vyplňováním.

Abychom si to shrnuly, konkrétně budete potřebovat:

 • doklady totožnosti,
 • vyplněnou přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel,
 • zelenou kartu,
 • kupní smlouvu,
 • velký technický průkaz,
 • malý technický průkaz,
 • protokol o evidenční kontrole vozidla.

Kdy je potřeba plná moc k přepisu vozidla?

Jedním poměrně nepříjemným pravidlem je fakt, že pro přepis vozidla musí být přítomný jak kupující, tak i prodávající. To může být poměrně komplikované, a to především, když prodávající bydlí na opačné straně republiky. V takovém případě je možné přistoupit k přepisu automobilu na základně plné moci, kterou může vytvořit prodávající i kupující – stejným způsobem můžete zplnomocnit třetí osobu, která se za vás o přepis auta postará.

Ještě než se posunem dále, měli bychom si ujasnit dva pojmy, a to zmocnitel, kterým jste vy, a zmocněnec, který představuje osobu, která za vás bude moci jednat během přepisu. Plnou moc však můžete využít i v případě, že chcete provést přepis auta bez kupní smlouvy, která by i přesto měla existovat buď v písemné, nebo alespoň ústní formě.

Pokud máte obavy z toho, jak dlouho platí plná moc na přepis auta, nemusíte – její platnost končí ihned po úspěšném přípisu, přičemž její držitel již nemůže, jakkoliv jednat vaší jménem. Kromě toho, že budete muset investovat čas do jejího sepsání, počítejte i se zajištěním úředního ověření – to je možné provést na jednom z nejbližších Czech Pointů.  

Plná moc musí mít vždy papírovou podobu a obsahovat veškeré náležitosti, mezi které patří:

 • osobní údaje určené k identifikaci zmocněnce a zmocnitele,
 • přesné uvedení úkonu, ke kterému dostává zmocněnec právo,
 • délka splatnosti plné moci – den přepisu vozidla,
 • identifikace vozidla, které bude přepisováno (minimálně značka, vin kód, datum předchozí registrace a značka a model vozu),
 • podpis zmocnitele a zmocněnce.

Jestliže si nevíte rady se sepsáním plné moci, můžete si stáhnout její vzor pod tímto odstavcem – stačí tedy, když doplníte veškeré údaje a plnou moc podepíšete. Pokud prodejce nebydlí ve vašem okolí, můžete mu plnou moc přeposlat poštou, nebo naskenovat a poslat v elektronické podobě.

Cena aneb kolik stojí přepis vozidla?

Přepis vozidla vás bude samozřejmě něco stát, přičemž částka se odvíjí nejen od toho, jaký způsob přepisu si zvolíte, ale také jaký automobil kupujete. Za jakékoliv situace můžete počítat s poplatkem 800 Kč za převod, který si od vás vyberou přímo pracovníci na registru vozidel.

Zaplatit budete muset i za evidenční kontrolu, kde je poplatek stanoven na 400 Kč. V případě, že si zvolíte přepis prostřednictvím plné moci, počítejte i s poplatkem 30 Kč na Czech Pointu. Celkem je tedy cena přepisu zhruba 1 230 Kč – pokud se tedy nerozhodnete provést přepis vozu za přítomnosti vás i druhé strany.

Pozor si dejte i na úhradu ekologické daně, která se vztahuje na starší automobily, které nesplňují přísné normy Evropské unie. Podle nich jsou automobily děleny podle šesti emisních norem, kdy platí, že čím více emisí automobil produkuje, tím do nižší emisní normy spadá. Důležité je zdůraznit i to, že čím nižší je emisní norma, tím vyšší je cena ekologické daně.

Ekologická daň se dělí na šest emisních norem:

TypCena
EURO 010 000 Kč
EURO 15 000 Kč
EURO 23 000 Kč
EURO 30 Kč
EURO 40 Kč
EURO 50 Kč
EURO 60 Kč

O tom, do jaké kategorie váš automobil spadá, rozhodují informace uvnitř velkého technického průkazu. Konkrétně se jedná o kategorii vozidla, druh paliva, které vůz využívá, a také objem emisí, který produkuje. Jestliže zjistíte, že patří váš vůz do kategorie EURO 0 až EURO 2, budete muset poplatek uhradit během přepisu automobilu přímo na úřadě – poplatek se platí pouze jednou během celé doby užívání bez ohledu na počet majitelů, je tedy možné, že bude daň již uhrazena.

Podobně jako u jiných poplatků existují i výjimky, kdy nemusíte ekologickou daň uhradit. Konkrétně se jedná o situace, kdy:

 • kupujete automobil s označením veterán,
 • jste držitelem průkazu ZTP,
 • jedná se o převod ve spojitosti s vypořádáním či vyrovnáním,
 • automobil je předmětem dědictví,
 • k převodu dochází v důsledku ukončení společného jmění manželů.

Jak přepsat auto na rodinného příslušníka?

Pokud se rozhodnete automobil přepsat na jednoho ze svých rodinných příslušníků, můžete vše provést prostřednictvím takzvaného darování. Pro přepis automobilu budete v první řadě potřebovat darovací smlouvu, na jímž základě budete moci přepsat automobil na registru vozidel – ve smlouvě by vždy mělo být specifikováno, že dochází k darování vozu bezplatně.

Následný přepis automobilu probíhá stejně jako u klasického přepisu mezi cizími osobami. Samozřejmostí je zrušení povinného ručení, které je nutné ukončit písemně – většina pojišťoven poskytuje vlastní formulář na svých webových stránkách. Ihned poté můžete vyrazit na nejbližší registr vozidel, kde předložíte veškeré potřebné doklady včetně darovací smlouvy, která však nesmí být starší více než 10 dní.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *