Inflace roste závratným tepem až k 5 % a jen tak nezastaví

Inflace roste závratným tepem až k 5 % a jen tak nezastaví

Už delší dobu se hovoří o tom, že inflace má rostoucí tendenci, To se samozřejmě výhledově projeví na zdražování. Dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) už se pohybuje kolem 5 % a nelze očekávat, že bude klesat.

Podle dat ČSÚ je třeba rozdíl mezi srpnem a zářím 4,1 a 4,9 %. S koncem roku se růst inflace už projevuje na většině položek a ještě více to pravděpodobně pocítíme v nadcházejícím roce.

Zdražování vychází z rostoucích cen vstupů

Nejvíce se zatím rostoucí inflace podepsala na cenách za bydlení a za dopravu. V roce 2022 se pak dá očekávat vyšší zdražování třeba také potravin. Zdražuje už například koncern Agrofert, který ale zahrnuje nejen potravinářský průmysl, nebo také rodinný pivovar Bernard, pokud se podíváme na v česku dlouhodobě nejoblíbenější alkoholický nápoj. Důvodem zdražování jsou typicky rostoucí náklady na vstupech:

  • Suroviny
  • Energie
  • Pohonné hmoty
  • Mzdy

Zde je tedy názorně vidět, jak jsou jednotlivé části ekonomiky propojené a jedna ovlivňuje druhou. Třeba zdražování energií je na stole už delší dobu a několik levnějších dodavatelů již zkrachovalo. Také pohonné hmoty nepřetržitě rostou, což opět výrazně ovlivňuje veškeré části ekonomiky. Výhled do budoucna tak není nikterak pozitivní.

U zmiňovaného koncernu Agrofert nejvíce rostou ceny v chemických závodech, které se soustředí na výrobu dusíkatých hnojiv.

U pivovaru Bernard, který jsme vybrali jako zástupce oblíbeného zlatavého moku, je výše zdražení v průměru 1 Kč na půllitr surového piva. V této ceně je přitom zahrnuto DPH a marže distribučního řetězce, což ještě zcela nemusí odrážet finální zdražení pro spotřebitele, které může být u každého maloobchodního prodejce jiné.

Na inflaci reagují úrokové sazby

V návaznosti na situaci lze také očekávat, že Česká národní banka (ČNB) bude i nadále pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. To má ve výsledku negativní vliv na hospodářský růst v České republice. Analytici banky si od toho zejména slibují přibrzdění spotřeby a snížení inflačních tlaků.

Podstatné je, že i přesto se inflace nadále vzdaluje od tolerančního pásma. Třeba dle analytiků Raiffeisenbank to je nejen překročení hranice 5 %, ale není nemožné se dostat i přes hranici 6 %, a to ještě do konce roku.

Covid a zpožděné dodávky do výroby

Mezi faktory ovlivňující inflaci patří nepochybně pandemie koronaviru. U rostoucích spotřebitelských cen s ohledem na mnoho komodit je také přímá souvislost s problémy ve výrobě, kdy je nedostatek mnohých surovin i součástek, a to i v důsledku právě pandemie.

Nejen Česká republika je dnes v situaci, kdy si nejsme zcela jisti, jaká oblast pohybu rostoucích cen je přechodným výkyvem v souvislosti s pandemickou situací. Je potřeba však mít také na paměti, že Česká republika je v rostoucí inflaci nad průměrem Evropské unie, i když třeba některé sousední státy, jako i významné Německo nebo Polsko, jsou na tom s inflací ještě o něco hůře.

Je inflace špatná?

Na závěr je potřeba určitě říci, že inflace je v ekonomice potřebný jev. Musí to být ale mírná inflace, protože nutí lidi utrácet a neodkládat nákupy s vědomím, že budou příští rok o něco dražší. To zajišťuje hladký chod ekonomiky, je totiž zájem o zboží, rostou mzdy, stát může vybrat více na daních. Vysoká inflace však:

  • Znehodnocuje úspory
  • Vytváří nejistotu ohledně budoucího vývoje

Nemusí se to zdát na první pohled, ale třeba už 3% inflace vám za 10 let dokáže znehodnotit úspory (peníze, které dále nevydělávají) asi o třetinu, což je rozhodně nemálo. Ohledně nejistoty pak jak běžní občané, tak firmy, přehodnocují nákupy a investice. Firmy odkládají výrobu a vysoká míra inflace pak může snadno narušit hladký chod ekonomiky.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *