I přes koronakrizi se uzavírají nové smlouvy na stavební spoření

I přes koronakrizi se uzavírají nové smlouvy na stavební spoření

Současná situace okolo pandemie koronaviru přiměla mnohé z nás přehodnotit své stávající finance a nakládání s nimi. Možná i proto lze vidět za stále rostoucí oblibu stavebního spoření, které dle mnohých už před lety mělo být překonaným produktem. Ve skutečnosti však i při současné situaci o stavebko roste zájem, a lidé, pokud mají volné finanční prostředky, volí tuto variantu ke zhodnocení svých peněz stále častěji.

Stavební spoření je stále atraktivní

Pandemie koronaviru měla přinést krizi po stránce financí. Ta se však stále tak docela nedostavuje, a velká skupina lidí má prostředky, které chce zhodnotit ve stavebním spoření. Samozřejmě si musíte spočítat v souvislosti s inflací, zda se vám uložení finančních prostředků touto formou vyplatí, ale pro mnoho lidí je to evidentně stále atraktivní produkt. Čísla objemů nových smluv na stavební spoření jsou rostoucí, přičemž za to mohou dva faktory:

  • Státní příspěvek
  • Jistota zhodnocení peněz

Je poměrně pochopitelné, že v době pandemie a očekávané krize, je řada lidí motivována ke spoření. Chtějí si zkrátka uložit volné finanční prostředky na později, ať už se bude jednat v tomto případě o peníze, které využijí pro účely, pro které bylo původně stavební spoření zamýšleno, nebo peníze v budoucnu využijí jinak. Není totiž samozřejmě žádným tajemstvím, že naspořené finance ze stavebního spoření můžete využít dle svého uvážení.

Rostoucí počet uzavíraných smluv

Pokud si porovnáme první polovinu roku 2020 a první polovinu roku 2019, celkově bylo sjednáno o 16,4 % smluv na stavební spoření více. Vyjádřeno absolutními čísly se jedná o nárůst o 33 tisíc smluv. Tento nárůst přitom není přechodný, ale lze pozorovat už třetí rok po sobě, přičemž je evidentní, že ani koronakrize na tomto nárůstu nic neubrala.

Stavební spoření jako jistota

Stavební spoření má z dlouhodobého hlediska na jednu stranu pověst překonaného produktu (zčásti kvůli dnes již nižšímu státnímu příspěvku), na druhou stranu je v očích řady lidí ale stále poměrně značnou jistotou. Pokud vložíte své prostředky do stavebního spoření, tak zkrátka víte, že na tom nebudete tratit, a že získáte státní příspěvek. Samozřejmě otázkou je efektivita takto uloženích peněz, ale vysoká jistota samozřejmě nemůže přinášet extrémní výnosy. Od toho tady jsou jiné finanční produkty. Stavební spoření zkrátka:

  • Je dlouhodobě osvědčeným finančním produktem
  • Aktuálně oslovuje až tři pětiny Čechů

Pokud už lidé nějakou dobu mají stavební spoření, stávající smlouvy si ponechávají i v nynější době. U aktuálních stavebních spoření stavební spořitelny nezaznamenávají zvýšenou poptávku po jejich vypovězení. Lidé stavebnímu spoření zkrátka věří a v současné době většina z nich ani nepotřebuje finanční prostředky vybrat.

Další faktory hovořící pro stavebko

Pokud klienti chtějí použít stavební spoření skutečně na financování bydlení, potom aktuální poptávku po něm ještě přiživuje nutnost financovat bydlení částečně z vlastních zdrojů, pokud chcete dosáhnout na hypotéku. A faktem zůstává, že na bydlení si Češi půjčují stále více.

Jakmile ukončíte stavební spoření, můžete navíc čerpat úvěr ze stavebního spoření. Jedná se o jednu z nejlevnějších půjček, proto je tolik populární. Je samozřejmě potřeba splnit veškeré podmínky, které předpokládají čerpání tohoto úvěru.  Základním předpokladem je naspoření minimálně 40 % cílové částky a doba spoření aspoň 2 roky.

Jak vysoký je státní příspěvek?

Stavební spoření vnímá jako atraktivní produkt celá řada lidí i z toho důvodu, že se k němu vztahuje již zmiňovaný státní příspěvek. Jedná se v podstatě o státní podporu, která je v různé výši. Výši státní podpory přitom ovlivňuje, kolik sami budete na účet stavebního spoření ročně vkládat peněz. Zjednodušeně řečeno, čím více si budete spořit, tím více dostanete peněz od státu. V praxi to znamená:

  • Ročně až 2 000 Kč
  • Celkem až 12 000 Kč

Pokud budete spořit ročně 20 000 Kč, tedy vložíte na účet stavebního spoření tuto částku, stát vám přispěje 2 000 Kč. Vzhledem k tomu, že stavební spoření lze sjednat na 6 let, za celou dobu můžete od státu získat 12 000 Kč.

Také na celkové výši státního příspěvku, který stát ročně pravidelně vyplácí na všechny smlouvy stavebního spoření, je vidět rostoucí objem smluv. Objem vyplácené státní podpory je totiž rostoucí, kdy v roce 2019 to bylo 3,9 miliardy korun, přičemž v roce 2020 už činily roční zálohy ministerstva financí, zaslané stavebním spořitelnám, 4,1 miliardy korun.

Výše pravidelných vkladů do stavebka lze měnit

Pokud si sjednáte stavební spoření, nemusíte se bát, že nebudete mít peníze na to, abyste si mohli spořit. Pokud se tak stane, že zkrátka nevyjdete s finančními prostředky a nezbude vám na stavební spoření, můžete si flexibilně upravit výši vašich vkladů. Během roku tak není problém si uzpůsobit výši vkladu dle toho, na co máte aktuálně prostředky. Taková možnost se hodí v celé řadě situací, typicky při výpadku příjmů, což může být právě aktuální v době momentální koronakrize.

Pokud se navíc v průběhu roku vaše finanční situace změní, a vy budete schopni doplatit svůj příspěvek do stavebního spoření do plné výše pro získání maximální státní podpory, můžete to udělat. Stavební spoření je zkrátka produkt, který je poměrně přívětivý ke klientům. Vždy má každopádně smysl, pokud si porovnáte nabídky jednotlivých stavebních spořitelen, co všechno vám jako klientům umožňují. Na základě toho pak lze snadno zvolit nejvhodnější stavební spořitelnu k uzavření nové smlouvy stavebního spoření.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *