Co vše ovlivňuje cenu povinného ručení?

Co vše ovlivňuje cenu povinného ručení?

Povinné ručení je nezbytností pro každého majitele zaregistrovaného vozidla. Jeho sjednání se tak nevyhnou nejen řidiči automobilů, ale i motocyklisté nebo majitelé přívěsných vozíků. Jeho sjednání je podle zákona povinné, přičemž nepojištění řidiči se vystavují nejen vysoké pokutě, ale i platbě škod, jež způsobí třetím osobám.

Každopádně platba pojistného může představovat nemalou zátěž pro rozpočet, a právě proto je dobré znát, jaké faktory hrají roli v jeho výši.

Cena povinného ručení se odvíjí hned od několika faktorů, které je, ale také není možné ovlivnit. Někteří klienti si tak mohou připlatit několik desítek korun jenom kvůli místu trvalého bydliště. Jiným však mohou pojistné navýšit i často zmiňované malusy.

Jaké parametry ovlivňují cenu povinného ručení

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

Povinné ručení se odvíjí od široké škály parametrů, které jsou spojené nejen s vozidlem, ale i řidičem. Pro lajka je tak poměrně složité přesně určit, kolik ho bude dané pojištění stát. Pokud víte, co vše hraje v jeho ceně roli, bude pro vás snadnější jí porozumět a také ji případně ovlivnit.

Níže si podrobně probereme jedny z nejdůležitějších parametrů, od nichž se cena povinného ručení odvíjí.

Specifikace vozidla

Nejdůležitějším a rozhodujícím parametrem je nepochybně specifikace vozidla, které chcete pojistit. Pojišťovnu budou zajímat údaje jako je druh vozidla, objem a výkon motoru či rok výroby. V první řadě tedy záleží na tom, jaký druh vozidla chcete pojistit. Může se jednat o:

  • osobní automobil do 3,5 tuny,
  • nákladní automobil nad 3,5 tuny,
  • motocykl,
  • přívěsné vozidlo,
  • obytný vůz,
  • elektrokoloběžku,
  • další registrovaná vozidla.

Následně budete muset uvést parametry daného vozidla. Důležitý je zejména objem a výkon motoru, u nichž platí, že čím jsou vyšší, tím dražší je povinné ručení. Cena může být upravena i v závislosti na roku výrobu vozidla. Zpravidla je cena povinného ručení nižší u starších vozidel – některé pojišťovny však od tohoto pravidla postupně upouští.

Profil řidiče

Podobně jako v bankovnictví si i pojišťovny prověřují minulost svých klientů. V tomto konkrétním případě je zajímá to, jak jste při jízdě opatrní. K tomuto účelu slouží systém bonusů a malusů, které zaznamenávají období, během nějž jste nezpůsobili nehodu – běžně se setkáte s termínem bezškodné období.

Bonus obvykle představuje období dvanácti měsíců. Naopak malus lze považovat za pomyslný trestný bod, s nímž přijdete o několik měsíců bezškodného období. Jednotlivé pojišťovny pracují se systémem odlišně. Některé stále nabízí slevy odpovídající délce bezškodného období, přičemž se mohou vyšplhat až na 65 %.

Setkat se můžete i s navyšováním ceny prostřednictvím malusů, které mohou činit až 150 %. Jiné považují celý systém pouze za vedlejší a cenu pojistného podle něj upravují jen minimálně. Samy si tak mohou stanovit, jak řidiče hodnotí a jak moc jsou pro ně rizikoví.

Místo bydliště

Poměrně málo řidičů ví, že cenu povinného ručení ovlivňuje i místo jejich trvalého bydliště. Z logického hlediska však takové hodnocení dává smysl, jelikož jízda na vesnici je méně riziková než ve velkém městě. Řidič s trvalým bydlištěm v Praze tedy bude platit podstatně vyšší částku než řidič s trvalým bydlištěm v odlehlé vesničce.

Věk řidiče

Mladší řidiči, zejména ti do 25 let, často platí vyšší sazby kvůli nedostatku zkušeností. Obecně je dokázáno, že mladí řidiči způsobují více dopravních nehod, čehož si všimly i samotné pojišťovny. Starší a zkušenější řidiči jsou tak v tomto ohledu zvýhodněni.

Účel vozidla

O ceně rozhodne také užití vozidla. Obvykle lze volit mezi běžným provozem či profesionálním využitím – například taxikaření nebo převážení zboží. Profesionální využití je pojišťovnami považováno za rizikovější, což opět může navýšit cenu pojistného.

Parametry povinného ručení

Cenu povinného ručení v neposlední řadě ovlivňují také její parametry, jako je frekvence plateb, forma pojištění či dostupné slevy. Některé pojišťovny nabízí nižší cenu pojištění v případě, že se jej klienti rozhodnou platit ročně. 

Dostupné jsou také různé balíčky autopojištění, kdy platíte nižší pojistné při sjednání povinného ručení a havarijního pojištění najednou. Slevu můžete získat i za sjednání pojištění online – obvykle se jedná o 10 až 25 %. Cenu ovlivní také stanovené pojistné limity a další připojištění.

ParametrKlient 1Klient 2
Trvalé bydlištěVrchlabí, 54301Nové Město, 110 00 Praha 1
Věk2040
Druh vozidlaŠkoda Fabia 1,0 TSI 70 kWŠkoda Fabia 1,0 TSI 70 kW
Výkon motoru (kW)7070
Objem motoru (cm3)999999
Rok výroby20222022
Bonuse (počet měsíců)080
Cena povinného ručení85443612

Jak lze snížit cenu povinného ručení

Povinné ručení určitě není malým výdajem, což může v některých případech pořádně zatížit váš rozpočet. S trochou snahy však můžete najít způsob, jak jeho cenu alespoň trochu snížit. I když není možné některé parametry ovlivnit, stále existuje hned několik cest, s nimiž výši pojistného snížíte.

Pojištění podle najetých kilometrů

Pokud se neřadíte mezi aktivní řidiče, bude pro vás lepší platit pojistné podle najetých kilometrů. Tuto možnost u nás nabízí hned několik pojišťoven, díky čemuž můžete ušetřit i částky v řádu stovek či tisícovek korun. Takové řešení je ideální zejména pro osoby, které nejezdí často nebo mají doma více automobilů.

Úprava pojistných podmínek

Ušetřit můžete i úpravou pojistných podmínek, kdy požádáte například o změnu frekvence plateb. Obecně jsou zvýhodňováni klienti, kteří hradí pojistné ročně. U povinného ručení se často nejedná o nějak zvlášť vysokou částku, takže se vám jeho jednorázová úhrada vyplatí.

Navýšení bonusů

S cenou povinného ručení vám pomůže i bezpečná jízda. Pokud se vám podaří jezdit rok bez škody, můžete získat až 5 % slevu na pojistném. Bohužel stačí jen jedna havárie a o celý bonus získaný za 12 měsíců přijdete – jeden malus obvykle odpovídá 24 a více měsícům.

Pozor si dejte i na to, aby vaše pojišťovna bonusy uznávala. Setkat se můžete i s odlišným hodnocením bonusů, kdy vám může být uznána sleva od 50 do 65 %.

Přepis vozidla

Pokud se řadíte mezi mladší řidiče, nebo nedisponujete zrovna nejlepším poměrem bonusů a malusů, určitě se vyplatí popřemýšlet nad přepisem vozidla na někoho jiného. Zvolit můžete například vašeho partnera nebo rodiče.

Zejména mladí a nezkušení řidiči přepisují své vozy na rodiče, díky čemuž se cena povinného ručení podstatně sníží. Každopádně je dobré si dopředu vyjasnit, jak bude řešena případná platba pojistného, malusy či havárie. Jednoduše tak předejdete zbytečným nedorozuměním.

Změna pojišťovny

Pojišťovny se neustále předhánějí a snaží se na výhodné podmínky lákat nové klienty. To, že pro vás bylo pojištění výhodné minulý rok, neznamená, že již na trhu neexistuje lepší nabídka. Jednou za rok či více let se tak vyplatí porovnat nabídku pojištění a ověřit si, zda jiná pojišťovna nenabízí výhodnější podmínky a nižší cenu pojištění.

Využít k tomu můžete i kalkulačku pojištění, s níž jednoduše porovnáte dostupné nabídky během pár minut. Ihned tak před sebou budete mít přehledné srovnání povinného ručení, které je ušité vám na míru.

Kalkulačka dokáže zároveň zhodnotit i vaše bonusy a případné malusy, čímž přesněji odhadne cenu pojistného. Následně můžete pojištění sjednat kompletně online, a to jen na pár kliků.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *