Co je to bonus a malus u povinného ručení 

Co je to bonus a malus u povinného ručení 

S povinným ručením se setká každý řidič motorového vozidla. Na pojištění se však vážou i další pojmy, a to bonus a malus. Oba vám přitom mohou buď zpříjemnit, nebo naopak znepříjemnit platbu pojistného. Pojďte se s námi podívat, co se za názvy skrývá a jak dokážou ovlivnit povinné ručení vašeho automobilu.

Většina pojišťoven stále alespoň částečně pracuje se systémem bonusů a malusů. To může poměrně výrazně ovlivnit cenu vámi sjednaného povinného ručení, a to jak pozitivně, tak i negativně. Zejména pro problémové klienty bude tedy poměrně složité najít výhodné povinné ručení.

Co je to bonus a malus?

Pokud vlastníte zaregistrované motorové vozidlo, budete muset pravidelně hradit povinné ručení. Jeho cena se přitom odvíjí od celé řady faktorů, včetně typu pojištěného automobilu, místa bydliště či výše pojistných limitů.

V praxi vás může pojistné vyjít i na několik stovek či dokonce tisíc korun. Konečná výše pojistného přitom může být upravena i na základě takzvaných bonusů a malusů.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

Ve zkratce se jedná o systém, který zaznamenává a zároveň hodnotí celkové období, kdy byl daný řidič pojištěn. Nezáleží přitom na tom, jak dlouho byl pojištěný ani u kolika pojišťoven si povinné ručení sjednal.

Zaznamenávány jsou veškeré pojistné události, které pro pojišťovnu vždy představují určité riziko. Všechny záznamy jsou automaticky registrovány na rodné číslo či IČO klienta.

Bonus

Bonusy představují období, kdy klient nezpůsobil žádnou pojistnou událost. Jeden bonus je zapisován za každých 12 měsíců, kdy nedojde k pojistné události. Za takto dlouhé období je vám připsána průměrná sleva 5 %. Maximálně je možné dosáhnout až na slevu 65 %.

Jednotlivé pojišťovny si však samy stanovují konkrétní výši slevy – maxima se liší a mohou dosáhnout pouze 50 %.

Malus

Naopak malusy reprezentují jakoukoliv pojistnou událost, kterou v průběhu pojištění způsobíte. Po nahlášení pojistné události vám pojišťovna odečte několik měsíců z vašeho bezškodného období a sníží tak vaši slevu na povinném ručení. Počet odečtených měsíců si opět stanovují jednotlivé pojišťovny samy – zpravidla se jedná o 24 nebo 36 měsíců.

Malus se počítá až od doby, kdy zcela odmaže vaše bezškodné období. Pokud si tedy poprvé v životě sjednáte povinné ručení, první rok budete jezdit bez škod a druhý rok dojde k pojistné události, pojišťovna odečte od vašich 12 měsíců zmíněných 24 nebo 36 měsíců.

Teprve v tuto chvíli je na vaše rodné číslo nebo IČO evidován malus. Ten může dosáhnout až 150 %, přičemž i zde si o maximální výši rozhodují pojišťovny samy.

Jak lze převést bonusy a malusy

Jak již bylo řečeno, bonusy i malusy jsou evidovány na konkrétní rodné číslo a IČO. Pokud si tedy pojistíte nový automobil, budou bonusy i malusy převedeny automaticky a pojišťovna si jejich výši sama dohledá. Pokud jsou dané záznamy registrovány na rodné číslo, není možný jejich převod na IČO.

To samé platí i o převádění bonusů a malusů na jiné osoby či rodinné příslušníky. I když byla tato možnost v minulosti dostupná, postupně od ní většina pojišťoven upustila. Převod není možný ani mezi různými druhy vozidel – například automobilem a motocyklem.

V systému jsou vám bonusy i malusy pro automobil i motocykl registrovány zvlášť. Jedinou výjimkou je převod mezi povinným ručením a havarijním pojištěním, který nabízí většina pojišťoven.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

Jak na ověření výše bonusů a malusů

Bonusy i malusy jsou registrovány u České kanceláře pojistitelů (ČKP), která každý měsíc sbírá dostupná data od jednotlivých pojišťoven. Do registru mají přitom přístup všechny pojišťovny, ale i některé porovnávací portály a kalkulačky.

Pro zjištění konkrétní výše bonusů a malusů se tedy můžete obrátit rovnou na vaši pojišťovnu, u níž zažádáte o potvrzení bezeškodného průběhu. Následně vám pojišťovna předá přehled o počtu měsíců, kdy jste nezpůsobili žádnou pojistnou událost.

Zjištěné údaje můžete následně využít při hledání výhodnější nabídky povinného ručení. S tím vám pomůže i naše kalkulačka povinného ručení. Stačí, když zadáte potřebné údaje a během chvilky máte před sebou srovnání většiny dostupných pojištění na trhu. Porovnání je možné provést jak u vozů s SPZ, tak i bez – samy si tedy můžete ručně navolit konkrétní parametry vozidla.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *