Co je to bankovní identita a k čemu slouží?

Co je to bankovní identita a k čemu slouží?

Pravděpodobně jste už slyšeli o termínu bankovní identita, neboli zkráceně BankID. Abyste mohli využívat bankovní identitu, musí to podporovat vaše banka. Co to vlastně je bankovní identita, proč by vás měla zajímat a co vše vám to přinese v praktickém životě, na to se podíváme v rámci našeho souhrnného článku. Pokud jste tedy dosud neměli jasno v tom, co přesně od bankovní identity očekávat, pomůžeme vám to rozlousknout.

Bankovní identita a její význam

Systém bankovní identity vznikl v rámci České bankovní asociace a je to standard, který vám umožní online ověření totožnosti. Vzorem v tomto ohledu byly nejrůznější fungující systémy ze zahraničí, zejména ve Skandinávii. Zajímavostí určitě je, že za dobu prvního půl roku, co je služba v provozu, ji využilo 3,5 milionu klientů. To je poměrně velké číslo s ohledem na to, že zatím bankovní identitu rozhodně nepodporují všechny banky. Využívání bankovní identity postupně roste, jak se zapojují další a další instituce, je nutno si uvědomit, že nyní jsme teprve na začátku.

Svému praktickému využití může bankovní identita přispět v tom ohledu, že u různých státních institucí a soukromých subjektů nebudete muset řešit přístupy do klientských zón, nebo pokud si budete chtít zřídit nové produkty a služby. Také vám to pomůže při administrativních úkonech, kdy je potřeba ověřený podpis. Prostřednictvím bankovní identity se do takových systémů přihlásíte podobným způsobem, Jak to dnes činíte při přihlašování do internetového bankovnictví. V konečném důsledku to bude znamenat:

 • Nebudete si muset pamatovat či ukládat množství přihlašovacích údajů
 • Řadu úkonů vyřídíte bez nutnosti ověřovat svou identitu u daného subjektu
 • Omezí se nutnost osobního kontaktu pro pořízení nějaké služby

S bankovní identitou bude konec tomu, že byste si museli pamatovat přihlašovací údaje do informačních systémů nejrůznější subjektů. Pokud tyto subjekty budou podporovat přihlášení prostřednictvím bankovní identity, bude to pro vás tedy jednodušší.

Možná si teď sami vybavíte nějakou situaci, protože jich rozhodně není málo, kdy po vás nějaká instituce chce například ověřit identitu zasláním občanského průkazu nebo jiného dokladu prokazujícího vaši totožnost, případně pořízení vlastní fotografie a podobně. Toto už s bankovní identitou nebudete muset vůbec řešit, protože právě přihlášení přes bankovní identitu bude dostatečné k tomu, aby byla potvrzena vaše totožnost a není tak nutné ještě totožnost ověřovat znovu u daného subjektu a složitě prokazovat, že jste to právě vy a nikdo jiný.

Do značné míry se také omezí situace, kdy je potřeba ke zřízení nové služby dokonce dorazit osobně. Pokud jste například někde novým klientem, je to stále poměrně častý požadavek. Takový subjekt už po vás do budoucna nebude muset vyžadovat osobní kontakt, pokud se prokážete právě online prostřednictvím bankovní identity, tedy BankID.

Bankovní identita znamená vyšší bezpečnost

Určitě je potřeba zmínit, že díky bankovní identitě se vlastně zvýší bezpečnost vašich osobních údajů. Je to dáno už tím, že nebudete muset poskytovat nezabezpečenými cestami své osobní informace třetím subjektům. Například výše zmíněná situace, kdy někde ofotíte svůj doklad a posíláte jej e-mailem nebo jej nahráváte do nějakého informačního systému, není příliš bezpečnou cestou a může zde být řada bezpečnostních rizik, jak by mohl být takový doklad zneužit. Toto vše bankovní identita ukončí.

Je to rozhodně velký posun, protože vůbec nějaké ověřování totožnosti prostřednictvím posílání fotografií e-mailem tak nějak nepatří do dnešního století a člověk trochu zběhlý v technologiích to určitě vnímá. V tomto ohledu tedy znamená bankovní identita změnu k lepšímu do stavu, který bychom si více spojili s jednadvacátým stoletím.

Které banky BankID podporují nebo budou v nejbližší době podporovat?

Již v úvodu jsme zmínili, že bankovní identitu musí především podporovat vaše banka. Na začátku se jednalo o klienty České spořitelny a ČSOB, ale k zavádění se postupně chystají další banky. Platí to například pro Air Bank, Komerční banku nebo Moneta Money Bank, dále pak pro Equa bank, Fio banku, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a mBank.

Od září tohoto roku to bude už celkem šest bank, které aktuálně podporují bankovní identitu. Postupně se budou další banky, mezi nimi i ty, které jsme jmenovali výše, přidávat do konce tohoto roku. Počítá se aktuálně minimálně s dvěma dalšími bankami, které by to měly mít do konce roku technicky zvládnuto.

Banky zpravidla plánují zavádění systému ve vlnách, kdy nejprve zpřístupní ověření bankovní identity nejčastěji proti státním institucím. Později se bude moci prostřednictvím bankovní identity každý klient banky přihlásit do webových aplikací firem, což mohou být například dodavatelé elektřiny, plynu, či mobilní operátoři nebo třeba poskytovatelé internetu, ale i různé internetové obchody. Tak to například plánuje postupovat Raiffeisenbank, která se službou začíná od 1. září.

Kdo a jak může bankovní identitu využívat?

Pokud tedy máte banku, která podporuje bankovní identitu, její využití vám už nyní v zásadě nic nebrání. Samozřejmě je potřeba počkat na to, až se do celého systému zapojí větší množství institucí, což ještě zvýší celkovou využitelnost. Pokud to tedy shrneme, ta spočívá v:

 • Snadnějším přihlašování vůči státním institucím i firmám
 • Digitálním podepisováním smluv či jiných dokumentů ve formátu PDF

Není to tedy pouze o jednodušším přihlašování do nejrůznějších informačních systémů, jak jsme zmiňovali již výše, ale je to také o tom, že do budoucna bude možno díky bankovní identitě digitálně podepisovat smlouvy nebo jiné dokumenty, které jsou v elektronickém formátu PDF.

Další praktické příklady využití bankovní identity

Bankovní identita ale bude mít skutečně celkově široké využití a usnadní lidem například již zmiňované administrativní úkony. Pokud bychom to měli nějakým způsobem konkretizovat, tak kromě přihlašování do systému, možnosti podepisovat smlouvy, je to také třeba:

 • Online podání daňového přiznání
 • Potvrzení o očkování
 • Vydání eReceptu
 • Žádost o výměnu řidičského průkazu
 • Výpis z rejstříku trestů
 • Výpis z Živnostenského rejstříku
 • Výpis z bodového hodnocení řidiče

Například žádost o výměnu řidičského průkazu je dostupná od června. Je toho ale mnohem více, může se jednat rovněž o sčítání lidu, registrace pilotů a provozovatelů dronů atd. Budete mít například možnost zkontrolovat si stav tachometru konkrétního automobilu a celý proces se tím velmi zjednoduší.

Služby budou postupně přibývat, využitelnost celého systému se bude zvyšovat, tak jak bude přibývat možnost jeho využití. V souvislosti se službami poskytovanými státními institucemi se jedná typicky o služby, které zajišťuje třeba:

 • Portál občana
 • Moje daně
 • Portál ČSSZ
 • Portál Celní správy

Kupříkladu Portál občana zpřístupní údaje z registru vozidel, což znamená, že si snadněji ověříte třeba vlastníka vozidla. Nemusí se přitom jednat pouze o orgány státní správy, ale také s bankovní identitou začínají spolupracovat portály obcí a krajů, což ještě celkovou využitelnost bankovní identity dále rozšiřuje.

Které firmy podporují nebo se zapojí do využívání BankID?

Kromě podpory ze strany bank, která je nutná a základní podmínka pro fungování celého systému, kromě zapojení státních institucí a dalších samosprávných celků, se k využívání bankovní identity zapojilo již 24 soukromých společností, u kterých tak můžete bankovní identitu uplatnit už teď.

Jedná se například o společnosti jako je Sazka, Gapa group, Apollo Line, Casino Kartáč Group, Wultra, Česká spořitelna – penzijní společnost, Česká spořitelna, Simplea pojišťovna, Golem Finance, Synot Tip, Generali Česká pojišťovna, Upvest a další.

Mezi společnosti, které využívání tohoto systému ověření identity připravují pak patří firmy jako Exchange, Pražská plynárenská, Efekta obchodník s cennými papíry, Salve finance, ČEZ ICT Services, Fortuna Game, Kooperativa pojišťovna a mnoho jiných.

Nové subjekty rychle přibývají

Výčet společností, které se do systému již zapojily nebo se zapojují se samozřejmě rychle mění, takže nemá příliš význam vyjmenovávat každou společnost, jelikož seznam by byl rychle neaktuální.

Aktuální přehled firem, ale samozřejmě také bank či státních institucí, které již podporují BankID, si můžete vždy ověřit na oficiálním webu služby. Rychle tak zjistíte, zda už některá ze společností, u které vás využívání tohoto systému zajímá, začala tuto službu podporovat a nabídne vám její využití.

Vůči firmám je možné ověření bankovní identity od června, kdy to začínají podporovat první banky. Nejčastěji se jedná o dodavatele energií, telekomunikační společnosti, pojišťovny, sázkové společnosti a různé e-shopy. Předpoklad pro další vývoj je, že od roku 2022 bude mít službu BankID v chodu:

 • 10 největších českých bank
 • Celkově cca 5,5 milionu klientů

Za zmínku také stojí to, že rovněž banky navzájem si samy mezi sebou začínají uznávat bankovní identitu, takže pokud například máte zájem o služby některé banky a už v jiné bance využíváte bankovní identitu, lze se u řady bankovních domů touto identitou prokázat.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *