Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí?

Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí?

Cestování může být stresující zážitek, zvláště když dojde k neočekávaným komplikacím. Mezi takové nepředvídatelné situace patří i ztráta dokladů, jež může vyplývat jak z vaší nepozornosti, tak i z činnosti zlodějů.

V obou případech se nejedná o nic příjemného, jelikož vám ztráta či odcizení dokladů dokáže pořádně zkomplikovat váš pobyt a v mnohých případech vás může i na pár dní uvěznit v hotelovém pokoji.

Naštěstí i takto složitou situaci lze řešit. V souvislosti s tím jsme pro vás sepsali krátkého průvodce, který vás provede tím, jak byste měli postupovat neprodleně po ztrátě dokladů a na co byste si měli dát pozor.

Zamezte zneužití platebních a kreditních karet

Pokud zjistíte, že jste ztratili nebo vám byly odcizeny doklady, nepropadejte panice. V takovou chvíli se počítá doslova každá vteřina, díky níž můžete zabránit ještě většímu neštěstí. Ihned po tomto zjištění zablokujte veškeré platební a kreditní karty.

Téměř všechny banky nabízí možnost blokace přímo v mobilní aplikaci, což je mnohem rychlejší, než kdybyste do banky museli telefonovat. Obvykle tedy stačí otevřít aplikaci, přejít do sekce karty, zvolit možnost blokace a zadat ověřovací kód do aplikace – využít lze i biometrické ověření. Pokud jste měli u dokladů uložené i jiné karty, které můžete zablokovat, určitě tak co nejdříve učiňte.

Nahlaste ztrátu nebo odcizení dokladů na policii

Neprodleně po zablokování kreditních karet se přesuňte k nahlášení ztráty či odcizení místní policii. V co nejkratším možném čase se dostavte na nejbližší policejní stanici a nahlaste zde, ztrátu, odcizení nebo třeba i zničení dokladů. Policie vám obratem vystaví potvrzení, které je nezbytné pro další kroky. Zejména mimo evropské země můžete narazit na jazykovou bariéru.

Kvůli ní se může celý proces pořádně prodloužit. Pokud nejste v jazycích zrovna zdatní, vyzkoušejte mobilní aplikace pro překlad, najměte si tlumočníka nebo využijte dostupné asistenční služby zahrnuté ve vašem cestovním pojištění.

Nahlaste ztrátu nebo odcizení dokladů zastupitelskému úřadu

Když už máte v ruce potvrzení o ztrátě nebo odcizení dokladů, můžete vyrazit na zastupitelský úřad ČR. Pokud se chcete vyhnout zdlouhavému čekání, zkuste úřad kontaktovat předem a objednejte se. Při té příležitosti se doptejte na podmínky a potřebné dokumenty.

Na úřad samozřejmě nemůžete dorazit jen tak bez ničeho. Téměř ve všech případech budete potřebovat:

  • potvrzení o ztrátě/odcizení,
  • dostatek peněz na úhradu poplatků,
  • dvě pasové fotografie.

Po splnění veškerých podmínek a předložení potřebných dokumentů vám zastupitelský úřad poskytne náhradní doklady. Ty však v žádném případě nenahrazují platné doklady, kvůli čemuž s sebou nesou celou řadu omezení. Jejich výroba navíc může trvat i několik dní, což vás může dostat i do pořádně složitých situací.

Podobně jako v České republice se ani v zahraniční nevyplácí procházet se po ulici nebo dokonce řídit bez dokladů, přičemž v cizí zemi můžete poměrně snadno skončit i ve vězení. Náhradní doklady vám budou vystaveny na předem stanovené období a poslouží pouze k návratu zpět do ČR.

TIP: Pokud jste v zahraničí autem a přijdete o řidičský průkaz, neobejdete se bez návštěvy tamní policie. Ta vám vystaví potvrzení o ztrátě, jímž se prokážete při silniční kontrole.

Myslete na zdravotní pojišťovnu

Jestliže jste v peněžence měli také kartičku zdravotní pojišťovny, je třeba její ztrátu nahlásit pojišťovně, a to nejpozději do 8 dnů. U velké části pojišťoven můžete využít mobilní aplikaci, klientskou zónu či formulář, jejichž prostřednictvím jednoduše nahlásíte ztrátu online a zároveň zažádáte o vydání náhradního dokladu.

Ten vám bude zhruba do dvou dnů zaslán na vaši e-mailovou adresu, přičemž jej lze předložit jak na území ČR, tak i Evropské Unie. Klasický plastový průkaz vám pojišťovna zašle poštou na vaši adresu, a to přibližně do dvou až tří týdnů.

Požádejte o nové doklady

Po návratu do ČR můžete požádat o nové doklady a případně zažádat i o vydání nových platebních karet. Dopředu se tedy připravte na to, že vás čeká hned několik týdnů běhání po úřadech. Před návštěvou úřadu si připravte rodný list, kterým se ztotožníte.

Pro vydání občanského průkazu stačí dojít na úřad a zaplatit poplatek 250 Kč – jeho výše je výrazně vyšší v případě, že chcete doklad vystavit expresně. Za běžné situace potrvá vystavení až 30 dnů, zejména v menších městech si doklad můžete vyzvednout do jednoho či dvou týdnů.

Podobný je postup i u ostatních dokladů. Jediným rozdílem je nutnost doložení ztráty skrze potvrzení. V žádném z případů nebudete potřebovat vlastní fotografii. Všechny úřady již využívají fotografie z databáze, nebo vás vyfotí přímo na místě. V případě řidičského průkazu o něj můžete zažádat i online skrze Portál občana.

Praktické rady před cestou

Cestování se téměř nikdy neobejde bez problémů, kterým se však dá často vyhnout dostatečnou přípravou. Ta by měla ideálně zahrnovat:

  • Vytvořte si kopie dokladů – Velmi často je turistům doporučováno, aby si vytvořili kopie svých dokladů a uložili si je na bezpečném místě. Dobrou volbou je i jejich digitalizace a uložení na soukromém uložišti na Google Drive nebo Dropboxu.
  • Dopředu si zjistěte důležité kontakty – Ještě před cestou si zjistěte všechny důležité kontakty, jako je telefonní číslo a adresa zastupitelského úřadu či čísla policie, záchranné služby a hasičské záchranné služby. V případě potřeby tak budete moci reagovat mnohem rychleji.
  • Doklady si uložte na bezpečném místě – V zahraničí se mnohem častěji setkáte s krádežemi dokladů, jež se zaměřují zejména na turisty. V souvislosti s tím je třeba doklady ukládat na bezpečných místech, jako jsou například hotelové trezory.
  • Připravte se na žádost o náhradní doklady – Pokud zklamou všechny výše vyjmenované body, a i přesto přijdete o doklady, budete muset zamířit na zastupitelský úřad. Tam můžete celý proces urychlit doložením dvou pasových fotografií a kopií ztracených dokladů.

Ztráta dokladů v zahraničí může být opravdu stresující. Pokud se však předem připravíte a zachováte klid, můžete vše vyřešit během pár hodin. Ve většině případů se vám tak podaří zabránit odcizení vaší identity a bez větších problémů si budete moci užít zbytek své dovolené.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *