Co byste měli vědět při platbě kartou v zahraničí

Co byste měli vědět při platbě kartou v zahraničí

Placení prostřednictvím karty je už pro mnoho lidí naprostá samozřejmost. Kartou platí nejen věci dražší, kdy jim karta usnadňuje situaci tím, že u sebe nemusí mít tak velký finanční obnos v hotovosti, ale i drobný nákup v obchodě v hodnotě několika desítek korun. S kartou je vše jednodušší a rychlejší.

Zatímco placení kartou na české půdě většina lidí za riziko nepovažuje, používání karty v zahraničí se stále někteří poněkud obávají. Nejen z tohoto důvodu vám přinášíme malý přehled užitečných a praktických informací, které se k placení kartou za hranicemi vztahují.

Dostupnost platby kartou ovlivňuje destinace

V souvislosti se zahraničím je třeba vždy zvážit destinaci, do které cestujeme. Zatímco v zemích západní  a severní Evropy či v Americe se dá kartou platit cokoli a kdekoli, v zemích, jako je například:

  • Chorvatsko
  • Slovensko
  • či Řecko

které jsou častou dovolenkovou destinací mnohých českých turistů, je vždy vhodné přibalit si kromě karty i určitou hotovost.

Zatímco v hotelích, restauracích, památkách či obchodech placení  kartou problém nepředstavuje, při koupi menšího občerstvení, zmrzliny či suvenýrů v tradičních stáncích se může stát, že je stále možné platit pouze bankovkami a mincemi. Podobným způsobem se vám zejména mince mohou hodit pro platbu na toaletě či za parkování.

Podíl využití karet stoupá

Podíl českých turistů, kteří během své dovolené platí převážně kartou, rok od roku roste, poslední zveřejněné údaje ukazují, že tak platí téměř polovina ze všech Čechů, kteří svou dovolenou tráví mimo Českou republiku. Naopak podíl těch, kteří v zahraničí kartu nikdy nepoužívají, pozvolna klesá, v současnosti se pohybuje kolem deseti procent a tvoří ho zejména cestující senioři.

Platba kartou a poplatky u obchodníků

Kreditní karta a dovolená

Jednou z věcí, které se někteří lidé obávají, je, zda jsou platby kartou v zahraničí zdarma či nikoli. Pravdou je, že obecně by měly být platby kartou ve všech zemích bez poplatků, nicméně v některých zemích si určitý poplatek může účtovat obchodník, u kterého chceme kartu použít. Na tuto skutečnost by měl být ale zákazník vždy upozorněn předem. Banky rovněž svým klientů radí, aby je informovali v případě, že se chystají na dovolenou do neobvyklých destinací, zejména v:

  • Asii
  • Africe
  • či Latinské Americe

Jednak vám banka zjistí, zda vaše karta bude funkční i v těchto exotických destinacích a zároveň nebude transakce z těchto nevšedních zemí považovat za neoprávněné. Jinak by se totiž mohlo stát, že si banka bude myslet, že došlo ke zneužití vaší karty, a bude chtít v souvislosti s tím podniknout určité ochranné kroky.

Při cestování do odlehlejších a exotičtějších destinací je vždy vhodné kromě karty mít s sebou i peníze v hotovosti, neboť čím odlehlejší destinaci si pro svou dovolenou vyberete, tím méně vhodná může být pro bezhotovostní platby. Peníze tak představují určitou jistotu.

Pozor na službu dynamické konverze (DCC)

Pokud s placením kartou v zahraničí nemáte velké zkušenosti, nenechte se nachytat na poměrně záludnou službu pod názvem dynamická konverze, kterou v zahraničí nejspíše uvidíte pod zkratkou DCC neboli Dynamic Currency Conversion. Jedná se sice na první pohled o výhodnou službu, díky níž si při placení v zahraničí můžete na platebním teminálu zvolit měnu, ve které chcete platit, ale ve skutečnosti tato služba finančně výhodná nebývá.

Pokud tuto službu zvolíte, nabídne se vám sice odečtení částky rovnou v českých korunách, ale problém spočívá v tom, že nevidíte, na základě jakého směnného kurzu byla tato částka stanovena.

Tento kurz totiž bývá v naprosté většině případů nevýhodnější než ten, který vám nabídne banka v souvislosti s převodem měny, neboť si ho stanovuje provozovatel terminálu. Z tohoto důvodu se tak vyplácí platit kartou v místní měně a službu dynamické konverze nevyužívat. Službu dynamické konverze vám mohou nabízet nejen obchodníci, zejména v turisticky atraktivních lokalitách, ale setkat se s ní můžete i při výběrech z bankomatu.

Platební karty a její případná ztráta či krádež

Krádež kreditní karty

Pokud cestujete do zahraničí častěji, je vhodné, pokud si u své banky zřídíte tak zvaný multiměnový účet, který vám umožní používat několik různých měn v rámci jednoho účtu. Mít s sebou alespoň jednu platební kartu je zároveň jistota, že v případě například krádeže či ztráty peněženky nezůstanete v cizí zemi zcela bez prostředků. Kartu je samozřejmě nutné ihned nechat zablokovat, nicméně bez peněz nezůstanete, neboť banky v takových nepříjemných situacích nabízejí službu s názvem Emergency cash, kdy si můžete vyzvednout určitou hotovost. V případě déle trvajícího pobytu si můžete nechat do zahraničí poslat kartu novou.

Před odjezdem zkontrolujte a nastavte limity

Před odjezdem do zahraničí se také výrazně doporučuje zkontrolovat stav svého účtu a limitů karty prostřednictvím internetového či mobilního bankovnictví. A to nejen z toho důvodu, abyste se ubezpečili, že na účtu máte na cestu dostatečné množství financí, ale případně i naopak, zda neriskujete příliš, když máte prostřednictvím karty k dispozici vaše celoživotní úspory.

Banky nabízejí nejrůznější možnosti, jak tuto situaci vyřešit, tedy mít dostatek peněz na strávení například dvoutýdenní dovolené i s ohledem na možné problémy, ke kterým by mohlo dojít, ale zároveň neohrozit peníze, které jste si pracně šetřili několik let a které jsme chtěli investovat například do bydlení, auta či na stáří. Samozřejmostí by pak mělo být nastavení nejrůznějších denních a případně i týdenních limitů:

  • pro platbu kartou u obchodníka
  • na internetu
  • i pro výběry z bankomatů

To vše může velmi usnadnit situaci v případě, že kartu během pobytu ztratíte či vám bude ukradena. Další výhodou používání karty v zahraničí jsou ušetřené peníze, které byste jinak zaplatili v místních směnárnách při výměně hotovosti. Ve většině zemí se totiž ve směnárnách běžně platí až dvě procenta z hodnoty měněných peněz.

Výběry v zahraničních bankomatech a přepočty kurzů

Zatímco platby u obchodníků, jak jsme již uvedli výše, by měly být bez poplatků, při výběru hotovosti prostřednictvím bankomatu musíte v naprosté většině případů v zahraničí počítat s poplatkem, většinou ve výši několika desítek až sta korun a dále s určitými procenty z vybírané částky. Výše poplatků obecně závisí na službách, které máte k vašemu účtu či kartě sjednané, a také na destinaci, v zemích mimo Evropskou unii bývají poplatky vyšší.

Výjimkou mohou být podnikatelské účty, u kterých některé banky vzhledem k vyšším běžným poplatkům, které jsou s jejich vedením spojeny, umožňují bezplatné vybírání hotovosti i v zahraničních bankomatech.

S nalezením nejbližšího bankomatu vám může pomoci aplikace s názvem ATM Locator, kterou si před odjezdem můžete stáhnout do svého mobilního telefonu. Nezapomeňte také na to, že i když naše slovo bankomat zní sice cize, v zahraničí se bankomaty obecně označují anglickou zkratkou ATM neboli Automated Teller Machine.

Kurzy rozhodují o výhodnosti

Vyplatí se také věnovat pozornost kurzu, na základě kterého bude banka platbu na české koruny následně převádět. Obecně se transakce v zahraničí přepočítávají kurzem deviza podle kurzu a pravidel karetní asociace, tedy zejména Visa či Mastercard, ke kterému je připočten poplatek banky. Následně pak na svém výpisu uvidíte vždy částku v původní měně dané země, směnný kurz i částku v českých korunách, která vám byla stržena.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *