Ceny bytů od začátku roku rostou. V Ostravě až o 50 procent

Ceny bytů od začátku roku rostou. V Ostravě až o 50 procent

Už dlouhodobě platí, že ceny bytů v Česku jsou na velmi vysoké úrovni, což je v absolutních číslech z pohledu zájemců nejhorší samozřejmě v Praze, ale také v ostatních částech republiky to není s cenami bytů rozhodně růžové. Tato skutečnost komplikuje získání bytů celé řadě jednotlivců i domácností. S ohledem na aktuální situaci, která souvisí s koronavirem, vznikaly určité naděje, že ceny bytů půjdou dolů. Že je s sebou strhnou zkrátka ekonomické důsledky opatření proti šíření koronaviru. Podle statistických údajů se to však v žádném případě nestalo. Ceny bytů rostly nadále, přičemž v některých oblastech dokonce rekordně.

Dramatický nárůst cen od začátku roku

V našem článku, který vychází z údajů Fondu Českého Bydlení, si probereme vývoj ceny bytů v období od ledna do října 2020, přičemž si na tomto období ukážeme, jaký nárůst provázel tržní ceny bytů obecně i v některých konkrétních oblastech České republiky. Pokud vezmeme v potaz celkový nárůst cen, tak nám z veřejně dostupných statistických údajů vychází, že:

  • Největší nárůst cen byl za září 2020, a to o 5,48 %
  • Průměrná cena bytu v říjnu je vyšší o 11,6 % než v lednu

Po většinu měsíců v roce průměrné ceny bytů neustále rostly. Výjimkou je červen, srpen a říjen, kdy byl mírný pokles. Největší pokles byl konkrétně v srpnu, a to o -1,90 %. Výraznější výkyvy se však nekonaly, vyjma již zmiňovaného září, kdy byl nárůst cen skokově nejvyšší. Naprosto zásadní je však samozřejmě výše uvedený celkový výsledný rozdíl mezi lednem a říjnem, který představuje opravdu dramatický nárůst cen.

Ceny bytů v Praze i nadále rostou rekordně

Pojďme se nyní blíže podívat na hlavní město. Zde by si už řada lidí mohla myslet, že s ohledem na vysoké absolutní ceny, za které se zde prodávají byty, zde přece nebude nárůst tak vysoký, jako v jiných částech republiky. Opak je však pravdou. Ceny bytů v Praze nadále rostou velmi vysokým tempem, přičemž když porovnáme cenu bytů v lednu oproti ceně v říjnu, je nárůst o 11,17 %.

To rozhodně není málo a ukazuje to na skutečnost, že investice do bytů v Praze se letos vyplatily i na začátku tohoto roku. Na začátku roku přitom řada investorů už váhala, zda koupě bytu v Praze je nebo není dobrá investice. Nástup koronaviru, lockdown a jiná vládní opatření, tyto obavy přitom ještě více přiživoval, nakonec se však ukázaly jako lidé. Kdo letos z kraje roku investoval do bytu v Praze, měl zkrátka pod čepicí.

Růst cen v dalších krajských městech. Nejvíce rostly v Ostravě

Dvouciferným číslem zhodnotili investici také ti, kdo si koupili byt v Ostravě, Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem nebo v Jihlavě. Nejvyšší nárůst přitom zaznamenaly ceny v Ostravě, kde došlo k celkovému nárůstu cen o 50,56 %. Tento aspekt je však dán skutečností, že v lednu zde byly byty za relativně nižší cenu, a tak samozřejmě růst oproti lednovým cenám je opticky vysoký. Pokud se podíváme na Ostravu v konkrétních číslech, tak průměrná cena bytu v lednu a potom v říjnu byla následující:

  • Průměrná cena v Ostravě za leden činila 19 333 Kč
  • Průměrná cena v Ostravě za říjen činila 29 107 Kč

Leden však byl opravdu velkou odchylkou od dlouhodobého normálu, protože za prosinec 2019 byla průměrná cena bytů v Ostravě 25 216 Kč, takže leden 2020 znamenal výjimečný propad, a právě proto je zde nárůst cen oproti tomuto měsíci v procentních bodech tak vysoký.

Další růst cen?

Ze všech statistických údajů jednoznačně vyplývá, že rok 2020 rovněž bude z pohledu růstu cen bytů nakonec rekordní. Zda na tento trend naváže také rok 2021, to zatím není zcela zřejmé. Záleží zejména na tom, jak se bude vyvíjet další situace kolem koronaviru, jelikož ekonomické dopady se začnou postupem času projevovat výrazněji, než tomu bylo v první polovině tohoto roku. Na druhou stranu však trh s nemovitostmi ukazuje, že je poměrně odolný.

Zdroj: https://www.fondbydleni.cz/

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *