Recenze Wise – levné zahraniční platby a bezstarostné cestování

Recenze Wise – levné zahraniční platby a bezstarostné cestování

V posledních letech se poptávka po zahraničních platbách značně zvýšila. To ale bohužel nic nezměnilo na výši poplatků, které za převod zaplatíte. Tuzemské banky si totiž za tuto službu v mnohých případech účtují i stovky korun. Naštěstí na trhu můžeme najít i výhodnější alternativy, díky kterým lze odesílat levné převody do zahraničí. Jednou z nich je i internetová směnárna Wise, na kterou se podíváme v dnešní recenzi.

Co to je Wise?

Wise je estonská online směnárna se sídlem v Londýně. Založena byla již v roce 2011, přičemž od té doby se jí podařilo získat přes 11 milionů spokojených uživatelů. Většina z nich mohla tuto službu znát pod názvem Transferwise, který se společnost rozhodla změnit v roce 2021 na pouhé Wise.

Oproti ostatním směnárnám disponuje širokou nabídkou měn. Těch na platformě můžete najít celkem 54. Společnost se snaží své uživatele nalákat nejen na levné převody do zahraničí, ale i další funkce. Mezi ně se řadí možnost založit si multiměnový účet nebo si pořídit vlastní multiměnovou platební kartu.

Jak Wise funguje?

Proto aby bylo možné pochopit, jak Wise funguje, je nejprve důležité vědět co je to P2P systém. Ten byl v posledních letech zpopularizován pod heslem „lidé lidem“ a přesně tak i funguje. Ve zkratce si tímto způsobem lidé navzájem půjčují peníze a poté je splácí. Na podobném principu fungují například projekty jako je Zonky nebo Mintos.

Wise logo

U Wise je však tento proces mnohem rychlejší. Konkrétně dochází k párování převodů v různých měnách v reálném čase. Pokud tedy chcete převést CZK na USD, společnost spáruje váš převod s někým, kdo se rozhodl provést převod v USD. Jeho částku pak přepošle na stanovený účet a vámi vloženou částku v CZK uloží na svůj účet vedený v ČR.

Otázkou zůstává, proč jsou převody u Wise levnější. Toho společnost dosáhla pomocí jednoduché strategie, kdy si zakládá desítky účtů v různých zemích světa. Tím jsou převody prováděny pouze v rámci jedné země, čímž nemusí platit žádné poplatky za zahraniční platby.

Jak si založit účet na Wise?

Založit si účet na Wise je snadné. Celá registrace vám nezabere více než 5 minut, přičemž ji můžete provést buď skrze:

 • Google účet
 • Facebook
 • vlastní e-mail

Jelikož se jedná o službu spojenou s financemi, měli byste myslet na to, aby heslo bylo dostatečně silné.

Pokud si účet založíte přes tento odkaz, získáte první převod v hodnotě 500 liber (cca 15 000 Kč) zcela zdarma.

Následně si vyberete, zda chcete založit osobní nebo business účet a zvolíte zemi původu. V posledním kroku vás Wise požádá o zadání vašeho telefonního čísla. Na to vám obratem přijde SMS s 6místným kódem, který zadáte do příslušných polí. A máte hotovo! Od teď můžete Wise využívat naplno.

Wise - založení účtu

Jak Wise používat?

Odesílání plateb pomocí Wise je opravdu jednoduché. Stačí, když se přihlásíte do svého osobního účtu a kliknete na tlačítko „Send Money“. To vás přesměruje na kalkulačku, kde vyberete, jakou částku a typ měny chcete poslat. Celkem můžete posílat platby až do 80 zemí světa.

Převod můžete provést ve 3 jednoduchých krocích.

 1. Wise vám ihned při zadávání převodu zobrazí, kolik za něj zaplatíte. Výše poplatku se vždy odvíjí od typu měny, ale i druhu převodu, který si vyberete.

Na Wise si můžete vybrat ze 2 druhů převodů:

 • Low cost transfer – jak už název napovídá u tohoto typu převodu zaplatíte nejnižší poplatek. To si ale vybere daň na celkové době trvání převodu, která může představovat 3 až 4 dny. U tohoto typu můžete převést peníze pouze prostřednictvím bankovního převodu.
 • Fast and easy transfer – je o něco rychlejší, ale také dražší. V tomto případě můžete peníze převést pomocí svojí debetní nebo kreditní karty.

Wise - používání účtu

Wise vám navíc garantuje 38hodinový směnný kurz (jeho výše se odvíjí podle předpokládané doby provedení převodu). Při provedení převodu ve stanoveném limitu, budete moci počítat s kurzem, který vám Wise nabídl.

Jestli si chcete ověřit, zda je kurz na Wise opravdu výhodný, můžete využít i porovnávač kurzů. V tomto případě vám vždy nabídne porovnání s konkurenčními službami, které pracují s vybranou měnou.

 1. Po nastavení platby vás platforma požádá o vyplnění vašich osobních údajů. Ty si můžete předvyplnit v nastavení svého osobního účtu a nechat si je poté automaticky vyplňovat u každého převodu.
 2. V posledním kroku bude potřeba, abyste zadali osobní údaje příjemce, včetně jeho jména, adresy a čísla bankovního účtu. To můžete nahradit i pouhým e-mailem. Wise mu na něj obratem přepošle žádost o doplnění všech potřebných údajů.

Jak dlouho trvá převod peněz z Wise?

Jako většina věcí je i rychlost převodu u Wise individuální. V první řadě záleží na tom, jakým způsobem převedete peníze na účet Wise. Jak již bylo zmíněno, na výběr máte bankovní převod a platební či kreditní kartu.

Bankovní převod je sice levnější, ale za to trvá mnohem déle. Opět ale záleží na tom, kam platbu posíláte. Zpracování převodu v CZK bude trvat 1 až 2 pracovní dny. Podobně na tom budou i převody v EUR. Naopak u měn, ke kterým budete muset použít SWIFT platby si počkáte klidně i 5 dní.

Jestli na platbu opravdu spěcháte bude pro vás mnohem výhodnější využít k přeposlání peněz na účet platební kartu. Za tento krok si připlatíte v řádu několika desítek korun. Ihned poté, co Wise obdrží vaši platbu, začne pracovat na vámi zadaném převodu.

Ten by měl být zpravidla dokončen do 2 dnů. Realita je však mnohem příjemnější. Běžně totiž převod trvá několik hodin. I během něj se ale mohou vyskytnout komplikace, které vše prodlouží. Problém může nastat, když není Wise schopný navázat kontakt s příjemcem přes zadaný e-mail. Mírné zpomalení můžete očekávat i u některých méně využívaných měn.

Co vám Wise dokáže nabídnout?

Wise kromě levných zahraničních převodů nabízí i další výhody, které vám mohou pomoci jak u zahraničních plateb, tak i při cestách do zahraničí.

Výhodné směnné kurzy

Wise využívá jako drtivá většina podobných služeb středový kurz. Ten přestavuje střed mezi nákupním a prodejním kurzem. Běžné banky si naopak kurz stanovují sami, takže mezi nimi mohou být mnohem větší rozdíly. Nejčastěji platí pravidlo, že středový kurz je mnohem výhodnější.

Multiměnový účet

Podobně jako u Revolutu si můžete i na Wise založit svůj vlastní multiměnový účet. Ten je možné založit hned v 54 různých měnách. Vedení účtu máte zcela zdarma.

Wise - až 54 světových měn

Multiměnová platební karta

K multiměnovému účtu si můžete pořídit i multiměnovou platební kartu. S ní můžete platit prakticky po celém světě, a to až ve 150 měnách. Bude se vám hodit nejen k online nákupům, ale i pro platby a výběry v zahraničí.

K převodu měn je opět využíván středový kurz, který je zpravidla výhodnější než u běžných karet. Platební karta od Wise není zadarmo. Za její dodání zaplatíte přibližně 216 Kč, cena za ni se ale může v průběhu času měnit.

Mobilní aplikace Wise

Wise disponuje kromě webové platformy i přehlednou mobilní aplikací. Tu je možné stáhnout jak z AppStoru, tak Google Play. Pro zprovoznění aplikace vám postačí přihlašovací údaje a SMS kód, pomocí kterého ověříte svoji totožnost. Převody měn tak můžete provádět odkudkoli se vám zrovna zlíbí. Bohužel obě verze jsou pouze v angličtině.

Wise - používání mobilní aplikace

Wise a poplatky

U Wise platíte pouze poplatek za převod. Ten se liší podle měny a typu převodu, který chcete uskutečnit. Běžně se jeho výše pohybuje od 0,35 % do 1 %. Stále je ale takový převod mnohem levnější než u většiny tuzemských bank. Ty si často účtují 1 % z celkové částky a zároveň disponují méně výhodnými směnnými kurzy.

Wise - poplatky u převodů

Je Wise bezpečný?

Jako u každé platformy je důležitá především bezpečnost. Tu u Wise zabezpečuje britská FCA (Financial Conduct Authority), která jej reguluje. V jeho prospěch vypovídají i jména, která za ním stojí. Jedním z jeho zakladatelů je Taavet Hinrikus (úplně první zaměstnanec společnosti Skype).

Spolu s ním je spolumajitelem i známý miliardář Peter Thiel, který stál u zrodu PayPalu i Facebooku. Není tedy divu, že se do Wise později angažoval i další spoluzakladatel PayPalu Max Levchin, který aktuálně sedí ve vedení společnosti. S klidem v duši lze říct, že je Wise opravdu bezpečnou službou, které se nemusíte bát svěřit své peníze.

Wise a konkurenční platformy

Wise samozřejmě není jedinou službou, která nabízí výhodné směnné kurzy a služby spojené s platbami v zahraničí. Jeho nejznámějším konkurentem v ČR je nepochybně Revolut, který podobně jako on nabízí multiměnový účet a platební kartu. Kromě toho disponuje i dalšími funkcemi, včetně možnosti investování či efektivní správy financí.

Další konkurenční službou je Curve, která nabízí svým klientům možnost získat jednu platební kartu, do které mohou sjednotit všechny své kreditní a debetní karty. Jednoduše tak mohou k platbám v ČR i zahraničí využívat jednu jedinou kartu, a to i s výhodnými směnnými kurzy. Méně známou platformou je OFX (Wise se s ní často porovnává), kterou lze popsat jako přesnou kopii Wise. Ve své podstatě se od sebe nějak zásadně neliší a je jen na vás, kterou službu si vyberete.

Jako poslední stojí za zmínku i tuzemská služba Twisto. S její pomocí můžete platit v zahraničí s o trochu horšími kurzy, než jaké nabízí například Revolut nebo Curve. Jelikož ale funguje jako kreditní karta, můžete si s ní v zahraničí jednoduše pronajmout automobil nebo jiný dopravní prostředek.

Výhody a nevýhody Wise

Wise se řadí mezi jedny z nejvýhodnějších internetových směnáren a služeb na trhu. Oproti ostatním platformám je mnohem jednoduší, což může některým uživatelům vadit. Co se týče výhodnosti směnných kurzů, vyplatí se hlavně u přeposílání vyšších částek.

Pokud potřebujete převádět nižší částky v řádu několika stovek korun, bude pro vás výhodnější Revolut nebo Curve. Skvělou výhodou u Wise je i možnost založit si vlastní multiměnový účet a platební kartu, za kterou si jako u ostatních služeb připlatíte.

Na závěr hodnotíme Wise jako kvalitní a zároveň jednoduchou online směnárnu, která je vhodná především pro uživatele, kteří často posílají platby do zahraničí nebo cestují. Na rozdíl například od Revolutu se u něj nesetkáte s negativními recenzemi ohledně zamítnutí či zablokování platby. Nemusíte se tedy bát, že by vás Wise nechal během návštěvy v zahraničí na holičkách.

Výhody Wise

 • výhodné směnné kurzy
 • snadný a rychlý převod peněz
 • až 54 podporovaných měn
 • multiměnová platební karta
 • nízké poplatky

Nevýhody Wise

 • webová platforma i aplikace jsou pouze v angličtině
 • převod může trvat až 4 dny

FAQ – Odpovědi na nejčastější otázky

Je účet u Wise zdarma?

Registrace u Wise a vedení multiměnového účtu je zcela zdarma. Jediné, za co platíte jsou samotné převody. S jednorázovou platbou musíte počítat i u objednávky multiměnové platební karty.

Platí se na Wise nějaké poplatky?

U Wise platíte poplatky za převod, jehož výše se může pohybovat v rozmezí od 0,5 po 1 % z odesílané částky. Celkovou výši vám platforma sdělí při zadávání převodu.

Mohu přes Wise poslat převod ve stejné měně?

U Wise můžete poslat převod ve stejné měně. Konkrétně můžete provést převod v EUR, a to buď prostřednictvím bankovního převodu (0,41 EUR), nebo platební karty (4,49 EUR).

O autorovi