Přerostla vám půjčka přes hlavu? Můžete ji refinancovat nebo požádat o odložení splátek

Přerostla vám půjčka přes hlavu? Můžete ji refinancovat nebo požádat o odložení splátek

Při půjčování peněz je nutné, abychom byli obzvláště obezřetní. Je totiž potřeba si uvědomit, že se nejedná o naše peníze, ale že jsou to peníze věřitelů, kteří nám je poskytli za určitých podmínek v dobré víře, že je budeme splácet. Proto je důležité také dvakrát zvažovat, na co si půjčíme a zda je to skutečně nezbytnost. Říkáte si, po bitvě každý generál, ale co když už problémy se splácením zkrátka nastaly? Právě tomuto tématu se budeme věnovat v následujícím článku. Podíváme se, jaké máte možnosti s touto situací něco dělat.

Nebuďte pasivní a komunikujte s věřiteli

Nastala-li tedy situace, že nemůžete splácet své závazky, ať už je to třeba výpadkem příjmu ze zaměstnání, nebo z jakýchkoliv jiných důvodů, důležité je neschovávat hlavu do písku. Pokud budete s věřitelem komunikovat, zpravidla se tedy jedná o poskytovatele půjčky, ať už bankovní nebo nebankovní společnost, bude spíše ochoten vám vyjít vstříc. Je totiž ostatně také v jeho zájmu, aby došlo ke splacení celé dlužné částky.

Jakmile to naopak necháte dojít tak daleko, že přestanete splácet, bude vás to pravděpodobně stát mnohem více, než když se k problému postavíte čelem. A to zejména na různých sankcích, které bývají uvedeny ve smlouvě. Stále ale nemusí být nic ztraceno.

Jaká řešení vám poskytovatelé půjček mohou nabídnout?

Pamatujte na to, že snaha vám pomoci vychází zejména z dobré vůle poskytovatele půjčky. Dobrou zprávou ale je, že řada společností poskytujících půjčky má pro tyto situace připraveny scénáře, a tak s tímto případem dopředu počítají. Můžete se tak velice jednoduše dostat k řešení, které pro vás může být schůdné. Variant, jak se dá tato situace řešit, je hned několik. Může se jednat zejména o:

Všechny tyto možnosti vám mohou umožnit pokračovat ve splácení úvěru, aniž byste se dostali do dalších problémů. Pokud vám bude úvěrovou společností některá z těchto variant nabídnuta, je potřeba se každopádně dopodrobna seznámit s podmínkami. Změna by pro vás měla být jednak výhodná, ale samozřejmě také zvládnutelná. O odložení splátek nebo úpravu podmínek splácení zpravidla žádáme stávající úvěrovou společnost. Refinancování a konsolidaci většinou hledáme u třetích stran. Pojďme se nyní na jednotlivé možnosti podívat podrobněji.

Požádejte o odložení splátek nebo úpravu podmínek splácení

Jednou z obvyklých variant, kterou můžete vyzkoušet, jsou-li na obzoru problémy se splácením, je požádat úvěrovou společnost o odložení splátek. K vašemu prospěchu rozhodně bude, pokud tuto žádost podáte ještě předtím, než problémy se splácením nastanou. Mimo jiné tak ukážete, že k situaci přistupujete zodpovědně a poskytovatel úvěru může mít větší tendenci vám vyjít vstříc. Můžete využít také možností požádat poskytovatele půjčky o úpravu podmínek, zejména:

  • Snížení výše měsíčních splátek
  • Prodloužení doby splatnosti úvěru

Tato skutečnost se potom pojí s úpravou splátkového kalendáře, protože nižší měsíční splátky samozřejmě znamenají delší dobu splácení. Je pochopitelně otázkou, zda vám poskytovatel půjčky prodloužení její splatnosti povolí. Zda to konkrétní poskytovatel úvěru umožňuje, o to byste se měli zajímat už při samotné žádosti o úvěr.

Refinancování půjčky

Další existující možností, jak ven z problému se splácením, je refinancování úvěru. Zpravidla se jedná o to, že převedete půjčku k jiné úvěrové společnosti, která vám nabídne lepší podmínky úvěru. Není však řečeno, že lepší podmínky si nemůžete vyjednat také u společnosti stávající, jak jsme zmiňovali v předchozím odstavci.

Máte více půjček? Zkuste jejich konsolidaci

Lepších podmínek můžete dosáhnout také u více úvěrů najednou. Pokud jste si totiž vzali více půjček a hrozí, že je nebudete moci splácet, můžete využít tzv. konsolidace. To je zjednodušeně řečeno sloučení více půjček do jedné. Nabízejí to bankovní a nebankovní společnosti, které v podstatě za vás uhradí závazky stávajícím věřitelům a vznikne vám závazek jediný, a to vůči úvěrové společnosti, kde jste o konsolidaci požádali.

Velmi důležité však je, abyste se o konsolidaci začali zajímat včas. Pro konsolidaci půjček je ideální využít služeb bankovního domu, kde však obvykle mají zájem konsolidovat pouze řádně splácené úvěry. V opačném případě totiž na vás může být nahlíženo jako na potenciálně problematického klienta. Jakmile se tedy u některého z úvěrů opozdíte se splátkou, může se z toho stát překážka pro poskytnutí možnosti konsolidace. Díky konsolidaci můžete dosáhnout například:

  • Nižší měsíční splátky
  • Nižších úroků
  • Menších poplatků
  • Zjednodušení administrativy

Určitě však počítejte s tím, že všechny tyto výhody rozhodně nezískáte. Vždy záleží na tom, jak bude sloučení půjček nastaveno. Proto je zde potřeba dávat pozor na skutečnost, zda je pro vás konsolidace vůbec výhodná. Spolehnout se však můžete zejména na to, že sloučení půjček do jedné bude znamenat snížení administrativní zátěže, protože zkrátka budete řešit už pouze jednu jedinou půjčku.

Pokud upozorňujeme na možnost nevýhodných podmínek při konsolidaci, určitě si dejte v této souvislosti pozor také na poplatky za předčasné splacení úvěru. Jak jsme totiž již zmiňovali výše, vaše stávající úvěry budou splaceny společností zajišťující konsolidaci. A poplatky za předčasné splacení mohou být takové, že se ze zdánlivě výhodné konsolidace stane najednou nevýhodná.

Poučení pro příště

Jakékoliv problémy se splácením by vlastně měly být takovým poučením do budoucna. Rozhodně byste si z této lekce měli odnést to, co jsme naznačili již v úvodu tohoto článku. A sice, že před sjednáním každé půjčky je potřeba přemýšlet. Česká republika stále zaznamenává vysoký počet exekucí, a to i když jsou v současnosti daleko přísnější podmínky pro poskytování půjček. Například byste již neměli dostat další půjčku, pokud máte problémy se splácením. Bankovní a dnes už také nebankovní společnosti si tyto skutečnosti totiž musejí před poskytováním půjček ověřovat v registrech dlužníků.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *