Dvě největší banky v ČR oznamují výrazné zdražení hypoték

Dvě největší banky v ČR oznamují výrazné zdražení hypoték

Asi jste již zaznamenali, že Česká národní banka (ČNB) zvyšuje úrokové sazby, což má za následek i jedno negativum s ohledem na hypotéky. Úrokové sazby u hypoték zkrátka rostou, takže pokud máte o hypotéku zájem, měli byste zpozornět.

Ještě donedávna se analytici shodovali, že nárůst bude relativně pozvolný, ale úroky stoupají nad 3 % relativně rychle. Výrazné zdražení právě ohlásila dvojice významných českých bank a lze očekávat, že úrokové sazby půjdou nahoru i jinde.

Dva roky rekordně nízkých sazeb jsou u konce

Se zvedáním úrokové sazby ČNB by měly nahoru jít také úroky u spoření, ale s tím banky tradičně otálejí. U hypoték se však rostoucí sazba projevuje prakticky okamžitě. Aspoň v případě České spořitelny došlo ke skokovému navýšení o 0,4 % během října, a to s ohledem na produkt Hypoúvěr od Buřinky. To v praxi znamená, že:

  • Pro fixaci 8 let – úrok od 3,14 % ročně
  • Pro fixaci 5 let – úrok od 3,24 % ročně
  • Pro fixaci 3 roky – úrok od 3,34 % ročně

Něco podobného platí pro skupinu ČSOB, jejíž součástí je také Hypoteční banka. Zde hypotéky od října povyrostly o 0,3 %. Platí to pro pětiletou fixaci, kterou využívá většina zákazníků této banky, ale také pro fixaci tříletou a sedmiletou.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že rekordně nízké úrokové sazby u hypoték, které tady byly po uplynulé dva roky, jsou již za námi. Noví zájemci se tak zkrátka budou muset připravit, že hypotéka je vyjde ještě dráž, než dříve. Hlavním důvodem je dle bank růst ceny zdrojů.

Pokles zájmu o hypotéky se neočekává

Další banky zvyšování úroků u hypoték celkem logicky následují. Spolu se zvyšováním sazeb ale jedním dechem zástupci bankovních domů dodávají, že pokles zájmu o hypotéky se neočekává. Hypotéka je zkrátka i za této situace stále v rámci českého trhu žádaným produktem. Letošní rok byl pro banky rekordní co do prodeje hypoték, a to ještě nejsme zcela na jeho konci.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *