Co je to registr dlužníků SOLUS a jak do něj nahlédnout?

Co je to registr dlužníků SOLUS a jak do něj nahlédnout?

O existenci registrů dlužníků, které zaznamenávají jména nesolventních osob, ví pravděpodobně skoro každý, jelikož se jedná o téma omílané poměrně často zejména v souvislosti s půjčkami a jinými finančními službami. Málokdo však ví, jak přesně tyto systémy fungují a jak je možné ověřit si, zda v těchto seznamech rovněž nefigurujete.

Snadno tam, těžko ven

Předem je nutné říct, že existuje hned několik registrů, které mají podobné určení – tedy shromažďovat údaje o osobách, které mají problémy se splácením. Tyto informace pak mohou sloužit dalším finančním ústavům a poskytovatelům finančních služeb při hodnocení žadatele.

Zápis v některém z registrů dlužníků může být zásadní překážkou pro získání různých úvěrů a půjček – případně může znamenat, že finanční produkt či službu získáte za zhoršených podmínek. Je na vás totiž nahlíženo jako na problematického klienta.

Objevit se na listině dlužníků je přitom překvapivě snadné a co víc – vůbec se o tom nemusíte dozvědět. Stačí se párkrát zpozdit se splátkou půjčky nebo účtu za telefon a zápis je na světě.

Informace

Pro záznam v registru SOLUS obvykle postačuje neuhrazení tří po sobě jdoucích splátek. Pokud se jedná o začátek splácení, může to být i dříve – již po dvou neuhrazených splátkách.

Zbavit se svého stigmatu pak může být běh na dlouhou trať, a to i v případě, že jste své dluhy již zvládli poctivě dorovnat (více informací o možnostech výmazu zápisu ve článku Jak dosáhnout vymazání záznamu v registru dlužníků SOLUS?).

Registr dlužníků SOLUS

SOLUS a ti další

V dnešní době je o každém člověku shromažďováno kvantum informací – a to i takových, které byste nečekali. Je tedy nasnadě, že platební schopnosti každého z nás budou také terčem zájmu. Mezi hlavní zdroje informací o bonitě obyvatel České republiky patří Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací (BRKI a NRKI).

Tyto dva zdroje skýtají nejen informace o platební neschopnosti, ale také o platební schopnosti. Jinými slovy, nejedná se výhradně o „černé listiny“, ale o zdroje poskytující údaje jak negativní, tak i pozitivní.

Třetí registr (SOLUS) – který nás bude zajímat nejvíc – je však mnohem neúprosnější. Vaše úspěchy při splácení jej nezajímají a na jeho „stránkách“ se ocitnete pouze v případě, že se proti poskytovateli finančních služeb či produktů prohřešíte.

Co je to tedy vlastně SOLUS?

SOLUS představuje zájmové sdružení, které seskupuje právnické osoby, a jeho účelem je omezení zadlužování a minimalizace finančních ztrát podniků a podnikatelů nebo bankovních ústavů při poskytování finančních služeb a produktů. Na českém trhu působí toto sdružení již od roku 1999 a hlásí se k němu většina nejvýznamnějších bankovních, ale i nebankovních, finančních ústavů, mobilních operátorů, a dokonce distributorů energií (namátkou GE Money Bank, Komerční banka, Česká pojišťovna, Vodafone a mnoho a mnoho dalších).

Zúčastněné společnosti mohou provádět hledání v registru a také do něj mohou sami záznam přidávat. Vzájemně se tak chrání před možnými rizikovými klienty a zároveň, dá se říct, poskytují ochranu klientům, kteří přeceňují své finanční schopnosti a mohli by se nezodpovědně zadlužovat.

Informace v registru SOLUS však nejsou nijak závazné. Je tedy výhradně na rozhodnutí poskytovatele, zda se záznamy bude řídit, nebo poskytne žadateli úvěr, i přestože je v registru uvedeno jeho jméno. Najdou se tak i některé nebankovní společnosti, které proto nabízí například půjčky bez nahlédnutí do registru. U bankovních společností je tomu jinak a zápis v registru SOLUS je mnohem směrodatnější. Dá se říct, že s tímto vroubkem si u banky neškrtnete.

Může do registru SOLUS nahlédnout každý?

Pokud máte obavu, že by i vaše jméno mohlo na listině dlužníků figurovat, máte možnost požádat o výpis z registru SOLUS online (provést tak můžete na stránkách www.solus.cz). Tato služba je však zpoplatněna. Záznam je pro fyzické osoby k nahlédnutí za poplatek 218 Kč (výpis vám přijde poštou), nebo za 99 Kč (výpis vám přijde formou SMS zprávy).

SOLUS kontakt

SOLUS.cz
zájmové sdružení právnických osob
Antala Staška 510/38
140 00 Praha 4 – Krč
e-mail: info@solus.cz
tel.: +420 840 140 120

O autorovi

Počet komentářů: 2

  1. dobry den jmenuji se MARTINA KAPLOVA A CHTELA BYCH VYMAZAT ZE SOLUSU MAM UZ TO VSECHNO ZAPLACENY

    1. Taky mám vše zaplacené nemám žádné půjčky a nevím jak se zbavit zápisu v Solusu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *