Co dělat, pokud nezvládám splácet půjčku?

Co dělat, pokud nezvládám splácet půjčku?

Dostali jste se do situace, že nejste schopni řádně splácet svůj úvěr nebo úvěry? Bohužel, nejste první ani poslední. Lidí, kteří si vzali na bedra závazek, který teď nezvládají nést, je v naší zemi zejména v posledních letech, kdy se obliba „života na dluh“ rozšířila, opravdu velká spousta.

Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout těmto problémům, je dostatečně zodpovědně zvážit pořízení dluhu a vzít v potaz veškerá úskalí, ještě před jeho pořízením (na co se zaměřit, abyste se nedostali do problémů se splácením, vám poradí článek „Jaké otázky si zodpovědět před podáním žádosti o půjčku?“).

Pokud už půjčku máte a nesplácíte, je v mnoha ohledech bohužel pozdě bycha honiti. Musíte dostat maximum z možností, které máte.

Velmi důležité upozornění zní! V případě, že se dostanete do situace, kdy nejste schopni splácet, ihned ji řešte s poskytovatelem a aktivně hledejte východiska. Nejhorší co může být, je problém přehlížet, odsouvat, nepřipouštět si jej apod. Právě takto vznikají nejhorší problémy, které nezřídka vyústí v soudní procesy, exekuce atd. Aktivní snahy o řešení vás mohou zachránit před bankrotem.

Zjistěte si vše o možnostech odložení splátek a úpravy podmínek

Tohle je rozhodně první krok, který byste měli učinit, pokud vám hrozí problémy se splácením. Ihned se obraťte na svého poskytovatele a společně se pokuste najít možný kompromis. V tomto ohledu však očekávejte vstřícnost především ze strany bankovních poskytovatelů (ačkoli i v nebankovním sektoru se jistě najdou čestné výjimky).

Zjistěte si tedy pečlivě, jaké jsou možnosti odložení splácení, snížení splátek, prodloužení splatnosti a případné další úpravy úvěru. Možná zjistíte, že existuje řešení, které pro vás bude dostačující, aniž byste museli panikařit a uchylovat se k mnohem horším variantám (viz níže).

Je pravděpodobné, že případné odložení splátek nebo jiné úlevy vás nakonec budou něco stát. S nejvyšší pravděpodobností to ale bude mnohem menší zlo, než jaké by představovaly penále a pokuty při nesplácení, anebo dokonce nový úvěr, kterým byste chtěli stávající dluh překlenout.

Nikdy se nepokoušejte řešit dluh dalším dluhem

Zdálo by se, že je to logické, přesto mnoho lidí – snad v panice a zatmění mysli – chce situaci, kdy nejsou schopni splácet jednu půjčku, řešit půjčkou další. To je samozřejmě zcela zcestné uvažování, od kterého odrazují všichni odborníci z oblasti financí.

V nabídce je i dnes celá spousta úvěrů, které mohou snadno využít i lidé zadlužení, bez příjmů, či dokonce i ti, kterým už přímo hrozí exekuce. Poskytovatelé těchto úvěrů nedbají na prověřování klientovi schopnosti splácet, a proto je může získat prakticky každý. Pro zadluženého člověka je právě tato snadná dostupnost velmi lákavou vábničkou, ale důsledky takového řešení bývají vážné až zničující. AKTUALIZACE: Od 1.12.2016 je těžší takovouto půjčku získat, viz článek Co přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru?

Tyto půjčky bývají obvykle nebankovní a často jsou zajištěny majetkem žadatele. Podmínky přitom rozhodně nebývají nijak výhodné. Z problémů se splácením jednoho úvěru, které by se možná daly i poměrně rozumně vyřešit, se tímto způsobem stávají problémy existenční, kdy dotyčnému nakonec může hrozit i ztráta střechy nad hlavou a veškerého ostatního majetku.

Konsolidace a refinancování

Tato dvě cizí, ale populární, slova pravděpodobně znějí v uších většině lidí, kteří mají větší množství úvěrů nebo jim končí fixace úrokové sazby u hypotéky.

Pokud jste se dostali do situace, že splácíte více půjček najednou, může být konsolidace výhodným řešením. Jedná se zjednodušeně řečeno o sloučení více úvěrů do jednoho, který by měl být výhodnější. Pokud se vám konsolidace „podaří“, můžete ušetřit na splátkách i na starostech. Dluhy sice nevymažete, ale jejich splácení může být efektivnější a jednodušší.

Refinancování pak představuje možnost převést stávající úvěr k jinému věřiteli, který vám nabídne lepší podmínky. Týká se to zejména hypoték po skončení fixace úrokové sazby. V dnešní době je však situace taková, že banky se snaží o své klienty bojovat. Proto mnohdy stačí svého stávajícího věřitele „postrašit“ a vyjednáte si lepší podmínky, aniž byste úvěr museli hned přesouvat jinam.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *