Půjčky pro dlužníky
srovnání do 2 minut

  • Nabídky od nebankovních společností
  • Peníze v hotovosti i na bankovní účet
  • Nutnost dostatečně vysokého pravidelného příjmu
Vysoká úspora
Srovnejte si půjčky podle výhodnosti
Srovnání nabídek od 11 bank
Porovnejte všechny nabídky
Průměrná úspora
Vyberte si tu nejlepší
Stačí pár kliknutí - do 2 minut máte hotovo
Stačí pár kliknutí

Nezávazné srovnání půjček do 2 minut

Pokračovat do kalkulačky

Půjčka pro dlužníky a problémové klienty

Máte-li z minulosti nevyřešené závazky v podobě nehrazené hypotéky, spotřebitelských úvěrů, nebo třeba složenek za energie, a jste proto vedeni jako dlužníci, bude získání půjčky obtížné. Málokterá společnost by riskovala, že peníze nevrátíte ani jí, a od roku 2016 navíc zákon zakazuje poskytování úvěrů dlužníkům a lidem bez příjmu. Spíše než rychlé půjčku by tak měli lidé s finančními problémy vyhledat jinou pomoc, třeba oddlužovacího poradce.

Kolik zvládnete splácet?

Vyzkoušejte jednoduchou kalkulačku, díky které si sami ověříte, jakou měsíční výši splátky si můžete dovolit, aniž byste ohrozili svůj rozpočet.

Zákon zakazuje půjčovat dlužníkům

Aby došlo ke zlepšení ochrany dlužníků, zavedla ČNB dohled nad všemi poskytovateli úvěrů, a to dle zákona Zákona o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. Nad běžným občanem (fyzickou osobou) tak drží „strážnou ruku“ legislativa, což znamená, že věřitelé nemohou žádat extrémní úroky, poplatky ani jiné podmínky. Na druhou také říká, že firmy nemají půjčovat dlužníkům (ke všemu s exekucí) a musí řádně prověřovat jejich finanční situaci.

Půjčky bez kontroly registru nejsou

Půjčky bez kontroly registru jsou dnes už přežitkem, neboť každý poskytovatel musí do databází nahlížet, ať chce nebo ne. Máte-li tedy z minulosti zápis třeba z důvodu nezaplacené složenky za elektřinu, mohou vám kvůli tomu žádost o úvěr pro dlužníka zamítnout. Banky i nebankovní společnosti musí kontrolovat registry dlužníků, a to alespoň SOLUS, NRKI a BRKI, případně i jiné. Na druhou stranu záleží na nich, jak žádost o rychlou půjčku posoudí.

Nezávazné srovnání půjček do 2 minut

Pokračovat do kalkulačky

V exekuci ani insolvenci si nepůjčíte

Jestli zašly vaše finanční problémy tak daleko, že na vás byla uvalena exekuce, je získání půjčky de facto nemožné. Poskytnutí zakazuje jak zákon a Česká národní banka, tak i kodexy a pravidla samotných firem. Jako dlužník v exekuci nebo insolvenci proto půjčku nezískáte ani za předpokladu, že máte „vedlejší příjem“, který nelze prokázat výpisem z účtu nebo výplatní páskou.

Půjčky bez doložení příjmu nelze poskytovat

Půjčky bez doložení příjmu jsou dalším případem, kdy poskytovatelé nesmí poskytnout peníze lidem, kteříe nemohou prokázat, že je zvládnou splácet. Na druhou stranu není nutné být zaměstnanec a pobírat mzdu, firmy akceptují i platy státních zaměstnanců, důchody, výdělky z podnikání apod. Kdo ale nemůže doložit žádný příjem, půjčka mu už ze zákona pravděpodobně poskytnuta nebude.

Ani půjčka v hotovosti na ruku nemusí projít

Kdybyste chtěli obejít zákon a jako dlužník si půjčit v hotovosti, pravděpodobně to nevyjde. Samy firmy, co úvěry nabízí, musí prověřit vaši finanční situaci a schopnost splácet. Pokud tedy nemůžete doložit příjem, nebo jste vedeni jako dlužníci se zápisy v registrech, půjčku na ruku vám nikdo nenabídne. Poskytovatelé by se tím vystavili riziku, že o peníze přijdou.

Půjčku ihned na účet dlužníkům nelze nabídnout

Půjčku ihned na účet dlužníkům nenabídne nikdo, mají-li zápisy v registrech, případně dokonce exekuci nebo insolvenci. Poskytovatelé totiž musí chránit jak sebe, tak klienty, aby se nedostali do ještě větších finančních problémů. Kdo má navíc exekuci na bankovní konto, případně záporný zůstatek, nemohl by poslat ověřovací poplatek 1 Kč. Na účet dlužníků navíc často dohlíží úřady, takže by půjčku ihned viděly.

Nezávazné srovnání půjček do 2 minut

Pokračovat do kalkulačky

Dlužníkům nepomůže půjčka bez zástavy ani s ní

Kdo už je vedený jako „velký“ dlužník a má na kontě řadu nesplacených závazků, odmítne mu půjčit prakticky každá společnost. Úvěry bez zástavy jsou zcela mimo hru, zatímco s oceňováním movitého majetku se zřejmě nebude nikdo zabývat. Snad jedině v zastavárnách, kde se ale nejedná o půjčku dlužníkům v pravém slova smyslu. Své problémy byste však měli řešit s pomocí oddlužovacích poradců, nikoliv dalšími úvěry.

Nebankovní společnosti problémovým klientům nepůjčí

Nebankovní půjčky jsou možná z dřívějška známy, že byly nabízeny i problémovým klientům – dnes je však situace jiná a jejich poskytovatelé musí řádně prověřovat každého, kdo o ně požádá. Zkontrolovány jsou tak nejenom příjmy, ale také registry dlužníků. V případě, že nevyděláváte, nebo jste vedeni jako dlužníci, ani nebankovní půjčka poskytnuta nebude. Ať z důvodu zodpovědného půjčování, tak protože to zakazuje zákon.

Pozor na „Alternativní“ půjčky se zástavou

Na českém trhu existuje několik firem, které slibují vyplacení veškerých dluhů, a to včetně exekuce. Pochopitelně to není zadarmo, výměnou je potřeba zastavit nějakou nemovitost a upsat se k úvěru s vysokými úroky a dalšími poplatky. Není jisté, že se dostane půjčky každému dlužníkovi, v některých případech se však může jednat o „záchranu“. Zda-li do takového řešení jít, či nikoliv, by si měl každý důkladně rozmyslet.

Pozor na půjčky na směnku od soukromé osoby

Půjčka na směnku od soukromé osoby bývá dlužníky často vyhledávanou cestou, jak získat nějaké peníze. Ať k pokrytí dluhů nebo nákladů na život. Takové úvěry jsou však velmi riskantní a drahé, není výjimkou, že přeplatíte 30 % a více během půl roku, což je extrémní. Soukromé osoby by se navíc měli řídit stejnými pravidly jako společností s licencí ČNB, tedy prověřit žadatele, a v žádném případě jim nepůjčovat na směnku.

Nezávazné srovnání půjček do 2 minut

Pokračovat do kalkulačky

Často kladené otázky

Je půjčka pro dlužníky pro každého?

I když se to může zdát ze samotného názvu, tak půjčka pro dlužníky opravdu pro každého není. Vzhledem k zákonným povinnostem musí poskytovatel půjčky prověřit schopnost splácet u každého žadatele. Z toho následně plyne fakt, že žádost řady žadatelů může být zamítnuta.

Kolik peněz půjčky pro dlužníky nabídnou?

Výše dostupné částky se odvíjí od konkrétního poskytovatele a konkrétního segmentu. Pokud půjde o takzvané mikropůjčky, mluvíme o částkách v řádech několika tisících. Stejně tak se může jednat i o segment spotřebitelských půjček v desetitisících a statisících. Dále lze najít i poskytovatele, kteří nabídnou i miliony korun.

Jak si o půjčku požádat?

Poslední roky je v segmentu půjček jasně patrná snaha o využití moderních variant, které jsou spojeny s podáním žádosti. U řady poskytovatelů si lze požádat klasicky telefonicky, u jiných je možnost kontaktování poskytovatele za účelem žádosti prostřednictvím internetu.

Jak vysoká je schvalovatelnost půjček?

Záleží na podmínkách poskytovatele i na tom, komu konkrétně jsou půjčky pro dlužníky nabízeny. V minulosti, v době benevolentních zákonů byla schvalovatelnost velmi vysoká. Z důvodu dodržování legislativy o něco klesla. Stále se však může držet na celkem zajímavých číslech. Hlavně v segmentu takzvaných mikropůjček.

Je možné získat peníze se záznamem v registru?

Jelikož musí poskytovatelé prověřit schopnost klient půjčku splatit, může být půjčka spojena s nahlížením do registru. Konkrétní záznam je následně posuzován individuálně. Je rozdíl mezi několika nesplácenými půjčkami a několik let starou drobností v řádech stokorun. Díky individuálnímu posouzení tak v určitých případech je možné peníze získat i se záznamem.

Do jakých registrů může být nahlíženo?

Většina poskytovatelů peněz nahlíží do těch nejznámějších a největších registrů, kam je zapojena řada úvěrových poskytovatelů. Mezi ty hlavní, kde může být žadatel o peníze lustrován, patří Solus, dále nebankovní registr NRKI, popřípadě bankovní registr s označením BRKI. Více se můžete dočíst v článku Bankovní a nebankovní registry - které jsou ty nejznámější?

Na co je možné peníze využít?

Roli hraje primárně charakteristika půjčky. Pokud je půjčka poskytovaná jako účelová, je třeba peníze využít v souvislosti s podmínkami poskytovatele, stejně jako je třeba účel použití doložit. Pokud je poskytnuta půjčka označená jako neúčelová, je na každém žadateli, za co peníze utratí.

Jak vysoké jsou úrokové sazby?

Ve většině případů jsou rizikové půjčky spojeny s vyšší úrokovou sazbou, která má za cíl minimalizovat případná rizika plynoucí z nesplácení. Výše úrokových sazeb se odvíjí hlavně od strategie samotného poskytovatele peněz, stejně jako od segmentu, který je zvolen. Primárně v oblasti mikropůjček je možné narazit i na variantu, kterou je první půjčka zdarma, kde je lákadlo úrok, který je nulový.

Je třeba ručitel, nebo ručení?

U mikropůjček a nižších spotřebitelských půjček to nebývá zvykem. Pokud jsou požadovány vyšší sumy peněz, již to standardem být může. V takovém případě může poskytovatel peněz požadovat buď klasického ručitele, nebo může požadovat ručení různým typem nemovitostí.

Jak rychle jsou půjčky vyřizovány?

Mohou to být dny, stejně jako desítky minut. Vliv má konkrétní segment. Nejrychleji je vyřízena takzvaná mikropůjčka, kde většina věcí proběhne bez administrativy a osobních schůzek. U vyšších částek v jiných segmentech se doba vyřízení může prodloužit i na několik dní.

Jak jsou peníze vypláceny?

Mezi nejběžnější variantu vyplácení dnes patří to bezhotovostní. Tedy zaslání finančních prostředků na bankovní účet žadatele. Některé půjčky však mohou nabídnout i hotovostní půjčky, vyplácené takzvaně na ruku. Tato možnost dané výplaty však bývá v menšině.

Kam dál?

Články o půjčkách v našem magazínu

Archiv článků

Dohlíží na nás

ČNB

Jsme pod dohledem České národní banky.

Napsali o nás

Penize.cz Lupa.cz Idnes.cz finexpert.cz Zive.cz