Vánoce se blíží – buďte zodpovědní

Vánoce se blíží – buďte zodpovědní

Pod pojmem Vánoce si většina lidí představí 24. prosince, a to v souvislosti s tím, že se s rodinou sejdou u vánočního stromečku, kde rozbalí dárky. V posledních letech se dané svátky stávají nejenom symbolem pospolitosti a tradic, ale i symbolem materiálním. O čem mluvíme? O snaze mít pod stromečkem co nejvíce drahých dárků.

Půjčky na Vánoce jsou stále v kurzu

Pokud lidé mají dostatek peněz, je na nich, jak je utratí. Třeba právě za vánoční dárky. Problém nastává ve chvíli, kdy lidé tolik peněz nemají a tak hledají cesty, jak je získat. Právě půjčky na Vánoce jsou těmi, které jim přicházejí vhod. A že se lidé kvůli těmto svátkům skutečně zadlužují, to je jasná realita. Na data z letošního roku, tedy z roku 2017, je ještě brzy. Podívat se ale můžeme na rok 2016, který ukázal, že lidé si na dárky skutečně půjčovali. A to poměrně dost.

Co říkají statistiky?

Chcete znát konkrétní čísla? Na základě dat od poskytovatelů půjček bylo možné zmapovat, kolik lidí půjčku na dárky skutečně využilo, stejně jako bylo možné zmalovat, kdo si o ni nejčastěji žádal a kdo ji následně také získal. Zde jsou hlavní fakta:

  • Kdo si nejvíce půjčoval? – Mladí ve věku 18 – 26 let
  • Kolik lidí z této skupiny si vzalo půjčku? – 27,5 procenta
  • Na co byly půjčky využity nejčastěji? – Elektronika, spotřebiče a nábytek

Když se podíváme na celkové statistiky našeho národa, je nutné říci, že necelých 40 procent mužů vánoční půjčku nikdy nezamítlo a v případě potřeby by nad ní uvažovali. A jak jsou na tom ženy? Zde dané procento čtyřicítku již přesahuje.

Co říkají odborníci?

Jejich postoj je jasný. Půjčka na Vánoce patří mezi jasné příklady těch, které jsou zcela zbytečné. To proto, že Vánoce nejsou svátky spojené nutně jenom s drahými dárky. Zvláště, pokud existují i levnější alternativy, na které lidé bez problémů mají. Půjčovat si na nejdražší věci, je velmi špatným krokem.

Postoje odborníků samozřejmě souvisí i s obecnými radami, které charakterizují zcela zbytečné a špatné půjčky. Vliv zde má hlavně samotná délka splatnosti. Správná půjčka je jenom ta, která skončí, zatímco předmět financování bude možné ještě dále využívat. Čím déle, tím lépe. U tabletů, mobilů, televizí, počítačů a dalších věcí, které jsou dnes už jenom obyčejným spotřebním zbožím, toho u půjčky na několik let nelze nikdy dosáhnout.

Jak jsou na tom ostatní země?

Zajímá vás, jak je tomu v jiných zemích? Jsou takové, kde jsou lidé skutečně svědomití a půjčky na dárky si neberou. Potom jsou takové státy, kde se zadlužuje obrovské procento. Začneme tou špatnou skupinou, kam patří:

  • USA – více než 20 procent
  • Rumunsko – necelých 20 procent
  • Velká Británie – více než 15 procent

Potom tu jsou země, které je možné dát za příklad. Zde žijí obyvatelé, kde se procento zadluženosti kvůli Vánocům pohybuje na hodnotě jednotek procent. Mezi takové státy patří třeba Lucembursko, Rakousko, Nizozemsko a Belgie. Z nich je dobré vzít si příklad

Doživotní splácení a cesta do dluhové pasti

Proč si dát na půjčky před Vánocemi velký pozor? Jelikož mohou být spojeny se dvěma hlavními negativy, které lze charakterizovat jako doživotní úděl. První cesta je spojena s úvěrem na dobu jednoho roku. Za peníze se pořídí dárky, které budou 12 následujících měsíců spláceny. Následně tu jsou další Vánoce. A opět bez peněz a tedy opět ve spojení s půjčkou. A takto vše probíhá i několik následujících desetiletí.

Druhý důvod, proč si dát pozor, je ještě o něco horší. Pokud je zvolena delší než roční splatnost, přijdou následující Vánoce a další uvažování nad půjčkou. Když je získána, znamená to v následujících letech nutnost splácet jak tu předchozí, tak i novou. Tento krok už směřuje do dluhové pasti, která nemusí skončit příliš dobře.

Splátkový prodej bývá nejhorší

Jeho lákadla jsou vidět všude. Stačí na místě zaplatit první splátku a odvést si věc téměř jakékoliv hodnoty. Takému lákadlu mnozí snadno propadnou a zadluží se, i když o klasické půjčce by neuvažovali. Někteří poskytovatelé dokonce k těmto krokům své klienty nutí, a to zasíláním různých zákaznických, nebo kreditních karet. S nimi potom stačí přijít do obchodu, a bez jakýchkoliv formalit odcházet se zbožím. Problémy však nastanou v následující měsíce.

Jak se o Vánocích zachovat?

Držte se rad odborníků a na Vánoce se zbytečně nezadlužujte. Pokud už se bez půjčky neobejdete, volte takovou, která je výhodná, má optimálně nastavené splátky a bude použita na něco, co je smysluplné. Třeba nezbytný spotřebič. Pokud byste jeho koupi stejně financovali půjčkou, jenom kdykoliv během roku, nelze tak úplně mluvit o půjčce na dárky, ale spíše o spotřebitelské půjčce, ve formě dnes celkem oblíbeného splátkového prodeje.

Pokud jde o ostatní dárky, je lepší se v rámci Vánoc omezit a dát si spíše drobnosti, na které dosáhnete z vašeho rozpočtu. Proč? Za rok budete moci koupit i něco dražšího. Peníze, které byste dokázali dát za půjčku, zcela logicky dokážete i ušetřit. Stačí si je dávat stranou. Navíc budete mít i více, jelikož neproděláte vlivem vysokých úroků. Příští rok tak můžete mít dárky pod stromečkem hodnotnější, a to s dobrým pocitem, že jste si na ně ušetřili vlastními silami. Kdo má na splátky, ten má logicky i na tvorbu úspor.

Místo zbytečného půjčování si na dárky, o kterých předem nevíte, zda budou vůbec využity, je vhodnější pořízení dárkové poukázky. Dárkový voucher navíc vždy potěší. Dárkové poukázky mohou být na konkrétní darovanou službu či produkt nebo můžete využít univerzálního dárkového poukazu a nechat tak výběr dárku na samotném obdarovaném.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *