UniCredit Bank mění ceník a zvyšuje poplatky – na co by se měli klienti připravit?

UniCredit Bank mění ceník a zvyšuje poplatky – na co by se měli klienti připravit?
  • Ke změně sazebníku poplatků dojde již 1. listopadu 2023
  • Banka chce motivovat klienty k využívání jejích digitálních služeb
  • Zvýšeny budou veškeré služby skrze SMS
  • K navýšení dojde i u výběru z bankomatů, zahraničních plateb či služeb na pobočkách

UniCredit Bank podobně jako většina ostatních bank přistupuje ke změně sazebníku poplatků. Trend se rozhodla následovat i z hlediska digitalizace, kdy se pokusí část svých klientů motivovat k využívání internetového a mobilního bankovnictví.

Ke zvyšování však dojde i u některých běžných služeb, jako jsou výběry z bankomatů či zahraniční platby. Nový sazebník vstoupí v platnost 1. listopadu 2023.

Banka chce motivovat klienty k využívání digitálních služeb

Většina bank se snaží v současnosti motivovat své klienty, aby začali více využívat online bankovnictví. To zahrnuje i bezpečnější ověřování různých úkonů a plateb, u nichž již nestačí běžné ověřovací SMS. Od nich postupně upouští většina bank, přičemž některé je buď zcela ruší, nebo navyšují poplatky za jejich využití.

Druhou variantu si zvolilo i UniCredit Bank, které od 1. listopadu letošního roku přistoupí k poměrně drastickému navýšení poplatků u SMS služeb. Samotná aktivace SMS klíče vyjde klienty nově na 400 Kč – aktuálně poplatek činí 250 Kč.

Za samotné SMS si bude banka účtovat namísto 1,50 Kč rovnou 4 Kč. Zároveň zdraží informační SMS z 2,90 na 4 Kč.

K navýšení dojde i u ověřování pomocí tokenu, kdy za jeho inicializaci nebo výměnu zaplatí 1 500 Kč. Pokud se chtějí klienti poplatkům vyhnout, mohou využít ověřování pomocí mobilní aplikace. Poplatky vzrostou i u služeb prováděných na pobočkách, jelikož pro banku jsou oproti digitální verzi nákladnější.

Za platby a převody podané na pobočce si klienti připlatí namísto 150 Kč hned 200 Kč. K navýšení dojde též u hotovostních transakcí na pobočce, včetně vkladu provedeného třetí osobou a výběru v hotovosti na pobočce za 170 Kč.

PoplatekPůvodní cena (Kč)Nová cena (Kč)
Aktivace SMS klíče250400
Ověřovací SMS1,504
Příchozí zahraniční platby0,9 % z platby, min. 250 Kč0,9 % z platby, min. 300 Kč
Odchozí zahraniční platby0,9 % z platby, min. 200 Kč0,9 % z platby, min. 250 Kč
Příchozí/odchozí SEPA platby67
Platby či převod na pobočce150200
Vklad provedený třetí osobou na pobočce150170
Výběr hotovosti na pobočce150170
Vklad a výběr v cizí měně na pobočce1 % z vkladu/výběru min. 150 Kč1 % z vkladu/výběru min. 170 Kč
Výpis z účtu poštou100120
Sankce za výběr u termínovaného vkladu100 % z poměrné části úroku (před uplynutím poloviny sjednané doby trvání)100 % z poměrné části úroku (za jakékoliv situace)
Zapůjčení klíčů k bezpečnostní schránce2 0005 000

Klienti si připlatí také za zahraniční platby

Banka se rozhodla navýšit poplatky u zahraničních plateb. Sazba u odchozích i příchozích zahraničních plateb zůstane na 0,9 % z částky, ale zdvihnou se minimální limity výše poplatku. U příchozích plateb bude minimální poplatek činit 300 Kč namísto 250 Kč. I u odchozích zahraničních plateb se výše poplatku zvýší o padesát korun na 250 Kč.

Vyšší bude i poplatek za platby do rizikových třetích zemí, který bude činit 600 Kč namísto 500 Kč. U starších účtů dojde také k navýšení poplatků za příchozí a odchozí SEPA platby z 6 na 7 Kč – neplatí pro účty START, OPEN, TOP ani U-konto.

Poplatky porostou i u výběrů z bankomatů

UniCredit Bank v současnosti spolupracuje s ostatními bankami na sdílené síti bankomatů, díky čemuž mohou klienti vybírat ze stovek bankomatů zdarma. Výběry bez poplatků jsou tak dostupné u Air Bank, Komerční banky a MONETA Money Bank.

Všechny výběry z cizích bankomatů jsou u účtu START zdarma pouze u výběrů nad 2 000 Kč – účty OPEN a TOP nabízí všechny výběry z cizích bankomatů zdarma. V případech, kdy je výběr z cizího bankomatu zpoplatněn, stoupne poplatek z 30 na 40 Kč.

Ke změnám dojde i u termínovaných vkladů, jež disponují sankcemi za předčasné vybrání vkladu. Dříve si banka účtovala sankci ve výši 100 % úroků pouze v případě, že se klient rozhodl vklad vybrat dříve než před uplynutím alespoň poloviny domluvené doby trvání.

Nově si bude sankci ve výši 100 % úroku účtovat bez ohledu na dobu trvání. Namísto 2 000 Kč si bude banka účtovat poplatek 5 000 Kč za zapůjčení klíčů k bezpečnostní schránce. Od listopadu budou ukončeny též veškeré služby poskytované skrze šeky.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *