Pozor na nejnovější podvod. Účet vám vykradou doslova před očima

Pozor na nejnovější podvod. Účet vám vykradou doslova před očima

V dnešní době řešíme spoustu věcí elektronicky nebo po telefonu. Je to velmi pohodlné, na druhou stranu to může někdy otupit naši obezřetnost. Toho bohužel využívají také podvodníci.

Už vícekrát jste jistě slyšeli o podvodech souvisejících s bankovními účty, kdy někdo přišel o své peníze. Také dnes si o jednom takovém novém podvodu řekneme. Vyplatí se, abyste byli obezřetní!

Klíčem jak nenaletět je vaše obezřetnost

Drtivá většina podvodů, které vás připraví o peníze na bankovním účtu, vyžaduje součinnost klienta banky. Většinou se využívá určitá neinformovanost, někdy bohužel také přílišná důvěřivost až naivita, která vede k tomu, že klient s podvodníkem spolupracuje. Toho využívá také tento nový podvod díky kterému mohou útočníci vykrást účet velmi snadno přímo před vašimi zraky. Hlavními poznávacími znaky tohoto podvodu jsou:

  • Nabídka lákavého výnosu z investice do kryptoměn
  • Požadavek na instalaci softwaru pro vzdálený přístup

Vše je realizováno podle scénáře, kdy vám zavolá česky mluvící operátor, který se tváří jako zástupce investiční společnosti. Ten vám dá lákavou nabídku na velký výnos, pokud investujete do Bitcoinu. Požádá vás, abyste si nainstalovali program TeamViewer nebo AnyDesk, což jsou programy pro vzdálenou správu počítače. Útočník následně požádá oběť o přihlášení do internetového bankovnictví a provedení transakce, která je prezentována jako investice do kryptoměny. Oběť tak vlastně útočníkovi sama převede peníze, protože se o žádnou investici samozřejmě nejedná.

Jaký je závěr?

Je třeba podotknout, že programy TeamViewer a AnyDesk nejsou samy o sobě škodlivé. Jsou to normální aplikace pro vzdálenou správu, ovšem mohou být zneužity. Proto tímto způsobem nikomu nepovolujte přístup na svůj počítač, pokud neznáte jeho úmysly.

Základem je také hlavně nikdy nesdělovat informace jako jsou přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví, ať už po telefonu nebo e-mailem. Ani banka takto od klientů nikdy údaje nepožaduje.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *