Povinné ručení podle SPZ – jak si jej lze jednoduše a rychle ověřit?

Povinné ručení podle SPZ – jak si jej lze jednoduše a rychle ověřit?

Bez povinného ručení se neobejde žádný řidič motorového vozidla. Jedině tak se nemusíte obávat, že budete muset hradit škody, které svým vozidlem způsobíte třetím osobám. Tomu chce předcházet i stát, a proto se jedná o jedno z mála pojištění, které je vyžadováno zákonem. Pokud tedy vyrazíte na silnici bez platného povinného ručení, budete muset počítat s nemalou pokutou.

Řidič může na silnici vyrazit na cestu bez platného povinného ručení i nevědomky. Stačí neuhrazení pojistného nebo neprodloužení smlouvy. Jeho platnost si přitom můžete jednoduše ověřit online prostřednictvím SPZ.

Co je to povinné ručení

Povinné ručení je povinným pojištěním, které musí mít sjednané každý majitel motorového vozidla registrovaného na území České republiky. Povinnost jejího sjednání je konkrétně zakotvena v zákoně č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Z něj vyplývá, že na veřejnou komunikaci nesmí vyrazit žádné vozidlo, které nemá sjednané povinné ručení.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

Povinné je však i pro vozidla, která nejsou využívána, ale nejsou vyřazena z registru. Nejčastěji se jedná o přívěsné vozíky, u nichž je nutné platit povinné ručení, i když je nevyužíváte pravidelně. Novela zákona navíc udává tuto povinnost i osobám, které vlastní elektrokoloběžky či podobná zařízení, jež nesplňují předem stanované parametry.

Samotné povinné ručení slouží k pokrytí škod, které způsobíte svým vozem třetím osobám. Jednat se přitom může nejen o škody na majetku, ale i na zdraví či ušlý zisk. Pokud chcete chránit i svůj majetek a zdraví, musíte si tedy k povinnému ručení sjednat i havarijní pojištění. To může být nabízeno zvlášť nebo v jednom balíčku s povinným ručením.

Co vám hrozí bez platného povinného ručení

Jak jsme už zmínili, sjednání povinného ručení je dáno zákonem. Pokud tedy tuto povinnost nesplníte, můžete být pokutováni na místě nebo ve správním řízení. Platnost povinného ručení je obvykle kontrolována policií při běžné kontrole, kdy vás požádají o předložení zelené karty. Pokud tak neučiníte, bude vám rovnou udělena pokuta 1 500 až 3 000 Kč.

U předložení neplatné zelené karty se může pokuta vyšplhat na 5 000 Kč – ve správním řízení se pokuta pohybuje i okolo 40 000 Kč. Vyhráno však nemáte ani v případě, že vás žádná hlídka nechytí.

Platnost povinného ručení a jejich platby kontroluje také Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Ta má též dohled nad fondem, z něhož jsou hrazeny škody způsobené řidiči bez platného povinného ručení.

Pokud ČKP zjistí, že povinné ručení nehradíte nebo není platné, bude po vás požadovat poplatek vypočítaný podle sazebníku – v něm jsou podle jednotlivých typů vozidel uvedeny denní sazby. Poplatek tedy platíte za každý den, kdy není vaše vozidlo pojištěno.

Za každou odeslanou upomínku si navíc účtuje poplatek 300 Kč. Jestliže s vozidlem bez povinného ručení způsobíte nehodu, bude po vás ČKP požadovat úhradu škody až do výše 300 000 Kč.

Jak ověřit povinné ručení podle SPZ

Do problému se můžete dostat i omylem, a to tak, že si nevšimnete „propadlého“ povinného ručení, nebo zapomenete na jeho úhradu. Jeho platnost si však můžete jednoduše ověřit online pomocí SPZ. 

Stačí přejít na web ČKP a zadat SPZ vozidla. Volit přitom můžete mezi dvěma způsoby ověření, a to ověřením platnosti povinného ručení a dohledání pojišťovny, u níž máte povinné ručení sjednané.

Jak na online sjednání povinného ručení

Pokud nemáte povinné ručení, můžete jej jednoduše sjednat online. Každopádně jen v minimu případů se vyplatí sáhnout hned po první nabídce, na kterou narazíte. Mnohem lepší je věnovat výběru trochu více času a zvážit nabídky od více pojišťoven. Za tímto účelem můžete využít i naši online kalkulačku, která vám pomůže s výběrem i sjednáním povinného ručení.

Stačí, když zadáte informace o vašem vozidle, včetně typu vozidla, způsobu jeho užití, značku vozidla a další. Srovnání je možné provést také skrze SPZ – proces je tak podstatně rychlejší.

Zároveň budete muset doplnit i své osobní údaje, díky nimž bude srovnání povinného ručení přesnější. Uvedení vašich osobních údajů urychlí i jeho případné sjednání.

Kalkulačka vám během pár minut nabídne přehledné srovnání dostupných pojištění a vybere pro vás to nejvýhodnější. Naše kalkulačka spolupracuje s většinou předních českých pojišťoven, díky čemuž je srovnání více přehledné a všestranné.

Sjednání samotného povinného ručení je následně otázkou jen několika minut. Dokončit ho můžete svépomocí, nebo si vyžádat pomoc uživatelské podpory. Podpis smlouvy je opět možné provést online. Zelenou kartu vám zašleme na váš e-mail.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *