Partners banka dostala zelenou. Pro širokou veřejnost bude dostupná od jara příštího roku 

Partners banka dostala zelenou. Pro širokou veřejnost bude dostupná od jara příštího roku 
  • Banka je primárně určená pro klienty skupiny Partners
  • Jako první se chce stát zcela digitální bankou bez výjimek
  • Veškeré vklady bude možné provádět pouze bezhotovostně
  • V nabídce budou běžné účty, úvěry, hypotéky i investiční produkty

Na český trh míří nová banka Partners Banka zaštítěná českou skupinou Partners. Ta se převážně zabývá finančním poradenstvím a správou investic svých klientů. Právě pro ně má být banka určená, přičemž společnost počítá i s možným zájmem ze strany veřejnosti.

V omezeném režimu bude banka fungovat již koncem letošního roku. Pro klienty i veřejnost by měla být dostupná až od jara příštího roku.

Ke spuštění dojde až na jaře příštího roku

Finanční skupina Partners působí na trhu již od roku 2007, přičemž se jí podařilo rozrůst do široké škály odvětví, včetně financí, ale i třeba médií. Součástí jejího portfolia je tak například pojišťovna Simplea nebo oblíbený portál Peníze.cz. Není tedy divu, že skupina již delší dobu plánovala vytvoření vlastní banky, čímž by kompletně pokryla potřeby a požadavky svých klientů.

K tomu ji nedávno dala zelenou i Česká národní banka, která ji udělila bankovní licenci. Hlavním cílem je především rozšíření služeb pro stávající či budoucí klienty, kteří využívají služby společnosti v oblasti finančního poradenství.

Aktuálně skupina disponuje 600 tisíc klienty. Skupina počítá, že se jí podaří nalákat nejen samotné klienty, ale rovnou celé rodiny, které mají u Partners sjednaných více než pět produktů.

Podle předpokladů by její služby mělo začít ihned používat okolo 360 tisíc klientů. Prozatím bude banka fungovat pouze v pilotním provozu pro zaměstnance a jim blízké osoby, díky čemuž bude moci společnost doladit dostupné produkty i mobilní aplikaci k dokonalosti. Pro veřejnost bude banka dostupná až od jara 2024.

Po spuštění by se mělo jednat o čtvrtou největší banku

Případným klientům budou k dispozici již existující pobočky Partners Market, které se přemění i na pobočky nově vzniklé banky – aktuálně existuje více než 150 poboček.

Společnost navíc nabízí možnost založení vlastní pobočky v rámci programu franšíz, díky čemuž roste počet poboček několikanásobně rychleji než u jiných služeb. I pobočky v rámci franšíz se stanou součástí banky.

Právě vysoký počet poboček by měl banku už po spuštění vystřelit hned na čtvrté místo v žebříčku největších bank na českém trhu. Z hlediska počtu klientů se bude zpočátku naopak pohybovat na úplném konci seznamu, a to poblíž Max Banky s 29 tisíci klienty a banky Creditas se 176 tisíci klienty – pro porovnání největší česká banka Česká spořitelna disponuje více než 4,5 milionu klientů.

Největším lákadlem je moderní mobilní aplikace

Partners si je vědoma, že je konkurence na trhu opravdu obrovská, a proto musí i svým stávajícím klientům nabídnout něco zcela nového. Jako jedna z mála bank chcete tedy nabízet kompletní správu veškerých produktů online. Klienti tak budou mít možnost měnit nastavení jednotlivých produktů, jednoduše je sjednávat online a také je bude možné na pár kliků zrušit.

Z části toto umožňuje například MONETA Money Bank, která však tyto funkce prozatím nespustila u všech svých produktů. Cílem Partners je především úplná digitalizace, po níž je mezi klienty, a to zejména těmi mladšími, velká poptávka. Součástí služeb bude tedy i od samotného počátku bankovní identita. Pro specifické případy, poradenství či milovníky tradičního bankovnictví však budou stále dostupné klasické pobočky.

Bance se navíc podařilo skrze bankovní licenci získat širokou škálu oprávnění, díky čemuž může nabízet celou řadu služeb a produktů. Klientům tak nabídne klasické bankovní operace, včetně založení běžného účtu, přijímání vkladů či provádění plateb. Kromě toho může poskytovat také úvěry, hypotéky, devizové účty či zprostředkovávat investice do cenných papírů.

Banka prozatím neplánuje nabízet možnost sjednání kontokorentu. Přibližně do roka by však měla být dostupná kreditní karta. Pro výběry banka plánuje využít dohodu se společností Visa, díky čemuž by měly být veškeré výběry z bankomatů zdarma. Menší nevýhodou bude nemožnost peněžního vkladu přímo na pobočce – veškeré vklady bude tedy možné provádět pouze bezhotovostně. Platby by přitom neměly být jakkoli zpoplatněny.

Bance věří i úspěšní investoři

I když prozatím není jasné, zda se Partners Bance podaří uspět, je jisté, že jí věří její investoři. Mezi ně se řadí například společnost Pale Fire Capital, jež investovala i do Aukra, Scuk.cz nebo Semantic Visions. Dalším z velkých investorů je i skupina Reflex Capital, jež investovala i do projektů jako je Frutisimo nebo VOS, a český miliardář Tomáš Čupr skrze skupinu Rohlik.cz Investment.

Investoři tedy aktuálně vlastní 18,5 % nové banky. Zbytek vlastnických práv spadá pod manažery, ředitele a zaměstnance skupiny Partners. Právě převážné vlastnictví skupiny jejími zaměstnanci, je jejím dlouhodobým cílem. Jedním z indikátorů případného úspěchu je i o 17,1 % vyšší meziroční obrat, a to i navzdory nelehkým ekonomickým podmínkám.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *