Novela zákona o elektrokoloběžkách: Které elektrokoloběžky budou muset mít povinné ručení?

Novela zákona o elektrokoloběžkách: Které elektrokoloběžky budou muset mít povinné ručení?
  • Od roku 2024 budou muset mít elektrokoloběžky s výkonem motoru větším než 1 kW a maximální rychlostí vyšší než 25 km/h sjednané povinné ručení.
  • Povinnost se vztahuje i na stroje s hmotností vyšší než 25 kg a maximální rychlostí nad 14 km/h.
  • Nová motorová směrnice Evropského parlamentu a Rady vstoupí v platnost 1. ledna 2024.

Obliba elektrokoloběžek stoupá a s ní i nehody způsobené neopatrnou jízdou. I to bylo jedním z důvodů, proč se evropští zákonodárci rozhodli upravit pravidla spojená s vlastnictvím a jízdou na populárním dopravním prostředku. Nově tak musí mít všichni majitelé vybraných typů elektrokoloběžek sjednané povinné ručení. Motorová směrnice vstoupí v platnost v lednu 2024.

Povinné ručení pro všechny výkonné elektrokoloběžky

Ve většině měst se velké oblibě těší elektrokoloběžky, s jejichž pomocí se můžete snadno přemístit z jednoho místa na druhé. Jejich častější používání však vede k zvýšení počtu dopravních nehod, které se týkají jak chodců, tak i řidičů ostatních dopravních prostředků.

Právě proto se Evropská unie rozhodla elektrokoloběžky regulovat a vydala novelu, podle níž nebude možné některé druhy elektrokoloběžek využívat bez platného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli „povinného ručení“.

Konkrétně se bude jednat o všechny elektrokoloběžky, jejichž výkon motoru přesahuje 1 kW a maximální rychlost je vyšší než 25 km/h. Povinnost se však vztahuje i na elektrokoloběžky s hmotností vyšší než 25 kg a maximální rychlostí nad 14 km/h. Klasická elektrokola jsou prozatím od této povinnosti oproštěny. Nová motorová směrnice z pera Evropského parlamentu a Rady vejde v platnost 1. ledna 2024.

Rychlejší náhrada škody i řešení elektronehod

Většina odborníků novou směrnici vítá s otevřenou náručí, a to především proto, že značně ulehčí vymáhání škod způsobených řidiči elektrokoloběžek. I když doposud měli všichni majitelé elektrokoloběžek povinnost uhradit veškeré škody, bylo jejich vymáhání často složité a neefektivní.

S povinným ručením bude celý proces mnohem rychlejší, přičemž poškození získají jistotu, že je pojišťovna odškodní. Podle posledních statistik vzrostl počet nehod způsobených elektrokoloběžkami během 5 let minimálně desetkrát, přičemž drtivou většinu z nich tvoří právě neohleduplná jízda na elektrokoloběžce. Výkonné a těžké stroje přitom dokážou napáchat nemalé škody jak na majetku, tak i zdraví třetích osob.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *