Jak dlouho trvá převod peněz v rámci ČR?

Jak dlouho trvá převod peněz v rámci ČR?

Jedním z nešvarů český bank je pomalý převod peněz z jednoho účtu na druhý. Ve většině případů si na dokončení platby počkáte až do druhého dne. Najdou se však i banky, které nabízí mnohem rychlejší alternativy převodů, díky kterým může mít příjemce peníze na účtu do několika minut.

Nejeden klient banky se setkal se zpožděním zpracování své platby, a to navíc v tom nejvíce nevhodném čase. Některé banky totiž stále nabízí pouze klasické převody, k jejichž zpracování dochází až v následující den. O tom, jak dlouho bude celý převod trvat navíc rozhoduje hned několik faktorů, včetně dnu a času, kdy platbu odesíláte a banky, kde platbu provádíte.

Převod peněz mezi účty stejné banky

Převod mezi účty stejné banky by měl být velmi rychlý a bezproblémový. Bohužel se najdou i banky, u kterých si musíte dát pozor na to, kdy platbu zadáváte. Velká část z nich akceptuje pouze platby, které provedete v průměru do 20:00 hodin.

Drtivá většina z nich nabízí převod z jednoho účtu na druhý v rámci svého systému okamžitě. Mimo to nemusíte ani řešit, zda chcete platbu provést ve všední den, o víkendu či svátku. Pokud chcete peníze převést mezi svým účtem a spořícím účtem, měl by převod trvat maximálně pár vteřin.

Banka Rychlost převodu Do kdy musí být platba provedena
Moneta Money Bank okamžitě nezáleží
Komerční banka v den zadání platby 20:30
Raiffeisenbank v den zadání platby 18:00
Equa bank okamžitě nezáleží
Air Bank okamžitě nezáleží
ČSOB v den zadání platby 20:00
Česká spořitelna v den zadání platby nezáleží
Fio banka okamžitě nezáleží
Banka CREDITAS v den zadání platby 16:00
PPF banka okamžitě nezáleží
Oberbank v den zadání platby 12:00
Expobank v den zadání platby 19:00
Hello bank v den zadání platby 18:00
mBank okamžitě nezáleží
Sberbank v den zadání platby 18:00
UniCredit Bank okamžitě nezáleží
J&T Banka v den zadání platby 20:00

Převod peněz mezi účty různých bank

U převodu peněz mezi účty jiných bank je situace mnohem složitější. Jednotlivým bankám může jeho zpracování trvat několik minut, ale i celý den. Proto abyste byli schopni odhadnout, kdy dorazí peníze na účet příjemce, je nejprve nutné vědět, jak celý proces probíhá.

Všechny zadané platby musí totiž projít mezibankovním systémem České národní banky s názvem CERTIS. Ten funguje plně automaticky a je spuštěný pouze v pracovní dny od 0:00 do 16:00 hodin.

Systém si za zpracování platby samozřejmě účtuje určité poplatky, které se s přibývajícím časem, v tomto případě hodinami, zvyšují. Právě proto se můžete setkat s tím, že banky akceptují platby provedené do 12:00 či 14:00 hodin.

Kdy dorazí peníze na účet ve všední den?

Jak již bylo řečeno, o tom, kdy peníze dorazí na účet rozhoduje především to, kdy platbu provedete. Ale ani to vám nezaručí, že bude připsána ještě v ten samý den. Banky by se měly běžně řídit pevně danými pravidly České národní banky. Podle nich by měla banka odesílatele odeslat zadanou platbu ještě v den jejího zadání, nebo maximálně během následujícího dne.

Naopak banka příjemce by měla tuto platbu zpracovat ihned poté, co je schválena systémem CERTIS. Teorie ale bohužel často neodpovídá realitě a klidně se tak můžete setkat s tím, že vaše banka odešle platbu pozdě, nebo naopak banka příjemce bude blokovat zpracování příchozí platby. Vždy raději počítejte s tím, že běžný převod může trvat déle než jeden pracovní den.

Kdy dorazí peníze na účet o víkendu a svátcích?

Mnohem větší komplikace můžete očekávat u převodů, které chcete provést o víkendu nebo ve svátek. Během nich je systém CERTIS uzavřený a tím pádem nezpracovává ani žádné platby. Jednoduše řečeno o svátcích a víkendech máte prostě smůlu. Když tuto platbu zadáte v jeden z těchto dnů, musíte počítat s tím, že ke zpracování platby dojde až v následující pracovní den.

Pokud tedy státní svátek spadá na pondělí a vy během něj zadáte platbu, dojde k jejímu odeslání až v úterý (pracovní den). Zpoždění kvůli svátku či víkendu se můžete vyhnout včasným odesláním platby. Většina bank akceptuje platby, které jsou zadány v pracovní den do 12:00.

Ostatní platby zadané po 12:00 jsou automaticky odloženy na následující pracovní den. Toto pravidlo se nevztahuje na převody uvnitř systémů jednotlivých bank a okamžitých plateb. Při přeposílání peněz v rámci účtů stejné banky během svátku či víkendu by mělo dojít k jejich převodu do pár minut či hodin.

Co jsou to okamžité platby a jak fungují?

V posledních letech se banky vytasily s revoluční službou s názvem „okamžitá platba“, která je spásou pro všechny nedočkavé klienty. Zprvu jsme se s touto vychytávkou mohli setkat jen u převodů mezi účty stejné banky.

Doba se ale již posunula a my už můžeme okamžité platby využívat i u převodů mezi různými bankami. Jednoduše tak můžete přeposílat peníze mezi dvěma účty doslova okamžitě a bez poplatků. Okamžité platby však sebou nenesou jen výhody, ale i nevýhody, které má ostatně každá služba.

Výhody okamžitých plateb

  • okamžitý převod peněz 24/7
  • převod peněz o víkendu a svátcích
  • banka si za ni neúčtuje žádné poplatky

Nevýhody okamžitých plateb

  • proto, aby byl převod okamžitý, musí tuto službu podporovat i banka příjemce
  • lze odeslat maximálně 400 000 Kč
  • lze odeslat pouze v rámci ČR

Dobrou zprávou je, že by se okamžité platby neměly v blízké budoucnosti týkat pouze tuzemských plateb, ale i těch zahraničních (pravděpodobně v rámci EU). I když je tato služba řešením budoucnosti, nenabízí ji všechny tuzemské banky a ani není vždy zcela bezplatná.

Banka Okamžitá platba Cena Limit
Moneta Money Bank ano zdarma 400 000 Kč
Komerční banka ano 6 Kč (u účtů MůjÚčet Plus/MůjÚčet Gold zdarma) 400 000 Kč
Raiffeisenbank ano zdarma 100 000 Kč
Equa bank ano zdarma 400 000 Kč
Air Bank ano zdarma 50 000 Kč
ČSOB ano 5 Kč (u účtů Premium Konto/Plus Konto zdarma) 400 000 Kč
Česká spořitelna ano 5 Kč (u účtů Standard Plus, Plus účet zdarma) 400 000 Kč
Fio banka ano Zdarma 100 000 Kč
Banka CREDITAS ano zdarma 400 000 Kč
PPF banka ano 5 Kč (neplatí u plateb v rámci stejné banky) 400 000 Kč
Oberbank ano 4 Kč 400 000 Kč
Expobank ne
Hello bank ne
mBank ano 1 Kč 400 000 Kč
Sberbank ne
UniCredit Bank ne
J&T Banka ne

Expresní platba jako náhrada za okamžitou platbu?

Ne každá banka podporuje okamžité platby. Místo nich ale nabízí alternativu v podobě expresních plateb, známých také jako prioritní platby. Pomocí nich můžete převést peníze mezi účty různých bank téměř okamžitě. Tato služba je ale oproti okamžitým platbám méně výhodná.

Za její provedení si pořádně připlatíte v rozmezí 100 až 200 Kč. Proč? Vaše banka totiž musí za její provedení zaplatit České národní bance a jejímu mezibankovnímu systému CERTIS nemalý poplatek, díky kterému vyřídí vaši platbu přednostně.

Expresní platby se vyplatí využít hlavně u převodu vyšších částek, který nemůžete z nějakého důvodu o několik dní odložit.

Banka Poplatek za expresní platbu
Moneta Money Bank 200 Kč
Komerční banka 90 Kč
Raiffeisenbank 100 Kč
Equa bank 29 Kč
Air Bank nenabízí expresní platby
ČSOB 100 Kč
Česká spořitelna 125 Kč
Fio banka 29 Kč
Banka CREDITAS 50 Kč
PPF banka 100 Kč
Oberbank nenabízí expresní platby
Expobank 99 Kč
Hello bank nenabízí expresní platby
mBank nenabízí expresní platby
Sberbank 200 Kč
UniCredit Bank 115 Kč
J&T Banka nenabízí expresní platby

Jak je to s převody peněz do zahraničí?

Se zpožděním budete muset počítat i u zahraničních plateb. Zde se rychlost převodu řídí především podle toho, v jaké měně platbu provádíte. Nejrychlejší převody jsou u měn využívaných v EHP (Evropském hospodářském prostoru) včetně eura.

Velká část zahraničních plateb prováděných v rámci Evropské unie či EHP je odesílána skrze systém SEPA. Zde je jako měna využíváno právě euro, díky čemuž jsou peníze přeposílány mnohem rychleji, a to zpravidla do jednoho dne.

Jelikož je SEPA platebním systémem, na jehož vzniku se podílela Evropská Unie, řídí se i jejími pravidly. Díky tomu mohla EU nařídit všem bankám hromadné snížení poplatku u SEPA plateb. V návaznosti na to, začaly nejen tuzemské banky snižovat poplatek za SEPA platby na úplné minimum nebo alespoň na cenu 5 a 6 Kč za jednu platbu.

Banka Poplatek za SEPA platbu
Moneta Money Bank zdarma
Komerční banka zdarma
Raiffeisenbank zdarma
Equa bank zdarma
Air Bank zdarma
ČSOB 5 Kč
Česká spořitelna zdarma pro příchozí platby, 6 Kč za odchozí platby
Fio banka zdarma
Banka CREDITAS zdarma
PPF banka zdarma
Oberbank 4 Kč za odchozí SEPA platby, 6 Kč za příchozí SEPA platby
Expobank 5 Kč
Hello bank zdarma
mBank zdarma
Sberbank zdarma
UniCredit Bank 6 kč
J&T Banka zdarma

Převody směřující do zemí mimo EU a EHP mohou trvat mnohem déle, a to až tři dny. Za tímto účelem je nutné využít platbu SWIFT, která zajišťuje příjem a převod peněz v cizích měnách. Zde se výše poplatku může u jednotlivých bank výrazně lišit. Některé si za její provedení účtují částky ve výši několika desítek korun a jiné klidně až 500 Kč.

Ve výjimečných případech se můžete setkat s tím, že vám banka strhne určité procento z celkové částky, kterou posíláte. Běžně se jedná o 1 %. Pokud provádíte zahraniční platby často, vyplatí se vám založit si vlastní devizový účet neboli účet v cizí měně, ve které nejčastěji provádíte platby. Ten si můžete založit téměř u všech tuzemských bank zdarma. Platba do zahraničí vás pak bude stát 50 až 200 Kč.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *