Česká spořitelna přistoupila ke změně poplatků. Za co si klienti připlatí?

Česká spořitelna přistoupila ke změně poplatků. Za co si klienti připlatí?
  • Ke změně sazebníku dojde 26. ledna 2024
  • Zvýhodněni budou především klienti využívající internetové bankovnictví George
  • U spořicího účtu bude sazba 5 % p.a. dostupná jen po splnění podmínek

Přední česká banka Česká spořitelna rozhodla o změně poplatků, která budou platit od 26. ledna 2024. K největším změnám dojde u služeb, které jsou poskytovány osobně, v papírové formě nebo skrze telefonního bankéře. Úpravy čekají také spořicí účty či investiční produkty, u nichž však vesměs dojde ke snížení poplatků.

Banka upřednostní především digitalizaci

Česká spořitelna se snaží stejně jako většina její konkurence motivovat klienty, aby se raději orientovali na nabízené digitální služby. Velká část výhod je tak spojená s jí nabízeným internetovým a mobilním bankovnictvím George.

Zvýhodnění se bude týkat také poplatků za jednotlivé úkony, které budou u digitálních služeb téměř nulové. Po vzoru ostatních bank přistoupila též k zvýšení poplatku za SMS, včetně těch autorizačních. Důvodem je opět motivace klientů, aby platby autorizovali skrze mobilní aplikaci.

Nově se tedy poplatek zvýší z 1 Kč na 3,50 Kč. Výjimkou jsou klienti nad 70 let, pro které zůstanou SMS zcela bez poplatku. K navýšení dojde i u papírových výpisů, od nichž se snaží čím dál tím více bank upouštět. Jejich cena se tak zvýší z 50 na 70 Kč. V tomto případě se zvýší i u osob nad 70 let, a to z 10 Kč na 40 Kč.

V rámci snahy zvýšit využívání digitálních služeb budou zdraženy služby spojené s podáváním příkazů na pobočce nebo skrze telefonního bankéře. Klienti se musí připravit též na navýšení poplatku za vyhotovení odhadu nemovitosti, které se zvýší na 5 000 z 6 000 Kč. Naopak možnost expresního doručení fyzické karty zlevní z 3 000 Kč na 600 Kč.

Ke změně dojde i u spořicích a investičních produktů

Banka se od nového roku rozhodla překopat i sazebník u spořicích a investičních produktů. U nich dojde především ke zlevnění.  Nákup akcií do 500 000 Kč se tak sníží z 0,36 % min 90 Kč na 0,35 % min. 90 Kč. U vyšších investic se poplatky sníží zhruba o 100 Kč.

U některých regionů však budou muset klienti hradit transakční daň ve výši 0,10 až 1 % z objemu obchodu. Nově budou moci do dluhopisů investovat i drobní klienti, kteří si budou moci nakoupit dluhopisy již od 100 000 Kč. Minimální výše poplatku přitom bude činit 1 000 Kč.

Změny se projeví i u spořicích účtů, u nichž se sníží nabízené úrokové sazby. Úprava se týká pouze klientů s účtem Plus účet. Jestliže máte sjednaný účet a zároveň používáte bankovnictví George, můžete získat úrokovou sazbu až 5 % p.a. Pro ostatní klienty bude dostupná sazba 3 % p.a.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *