Češi ve věku do 24 let si na dovolenou nepůjčují

Češi ve věku do 24 let si na dovolenou nepůjčují

Alespoň jednou za rok chce na dovolenou vyrazit většina z nás. Z tohoto důvodu tak také téměř polovina Čechů, alespoň to vyplývá z výsledků průzkumu společnosti KRUK, šetří na dovolenou průběžně během několika měsíců, kdy si pravidelně dávají na stranu určitou finanční částku.

Téměř třicet procent obyvatel, zejména těch s vyššími příjmy, financuje svou dovolenou společně s běžnými výdaji a naopak čtvrtina Čechů na dovolenou údajně nejezdí vůbec. V tomto případě se jedná zejména o seniory. Pozitivní je zjištění, že pouze dvě procenta Čechů uvedla, že si na dovolenou finance půjčují.

Mladí lidé po dovolené na dluh netouží

Půjčování peněz na dovolenou, společně například s půjčování finančních prostředků na nákup vánočních dárků, je považováno z hlediska finanční gramotnosti za velmi nezodpovědné a rizikové. Z tohoto důvodu je tak zjištění, že si peníze na dovolenou půjčuje jen minimum lidí velmi pozitivní.

Pozitivní je to i z toho důvodu, že v současné době hodně cestují i mladí lidé ve věku do 24 let, tedy osoby, které právě dokončily střední školu a nastoupily do svého prvního zaměstnání, či osoby studující vysokou školu.

I ti považují půjčení peněz na cestování za rizikové a zbytečné, v souvislosti s tím rovněž uvedli, že tyto výdaje jsou jedněmi z prvních, společně s výdaji na zábavu či oblečení, které omezují v případě, že se dostanou do finančních potíží. Konkrétní čísla společnosti KRUK, která se zabývá správou pohledávek korporátních zákazníků a finančních ústavů, hovoří dokonce o tom, že 94% těchto mladých lidí odmítá půjčení peněz na dovolenou.

Kdo by si na dovolenou přeci jen půjčil?

Pokud o půjčení peněz někteří přeci jen uvažují, podle průzkumu společnosti KRUK je to pouhé procento z oslovených, jedná se zejména o mladé muže se základním vzděláním žijící v malém městě do dvaceti tisíc obyvatel, kteří se s prosbou o půjčení peněz na dovolenou nejčastěji obrací na svou rodinu či přátele, méně často na nejrůznější nebankovní společnosti. K půjčení si peněz na dovolenou v minulosti se přiznalo také pouze jedno procento z dotázaných mladých lidí.

Pokud se podíváme na půjčování peněz na dovolenou bez ohledu na věk, z lidí, kteří v průzkumu uvedli, že by si finance v souvislosti s dovolenou půjčili, představuje problém zejména to, že se jedná především o osoby:

  • se základním vzděláním
  • které jsou nezaměstnané
  • případně mají pouze nízké příjmy
  • a pracovní smlouvu na dobu určitou

Komplikace souvisí i s tím, že těmto lidem většinou banky žádost o úvěr zamítnou, a tak se obrátí na nejrůznější nebankovní společnosti, které nemají na poskytnutí úvěru tak přísné podmínky, ale zároveň úvěry často poskytují za vysoký úrok, s jehož splácením mohou mít tyto lidé v budoucnu problém.

V souvislosti s půjčkami na dovolenou se v posledních letech objevuje také nový trend některých cestovních kanceláří, které svým klientům v případě zakoupení zájezdu nabízejí tak zvaně dovolenou na dluh. Tedy že klient na dovolenou odjede i v případě, že ještě nezaplatil celou částku zájezdu.

Tyto praktiky jsou ale ve skutečnosti pouze dalšími nevýhodnými půjčkami, které jsou často spojeny s vysokými úroky, nejrůznějšími skrytými poplatky a vysokými sankcemi v případě neplacení

Mladí lidé nejčastěji investují do bydlení

Na co si mladí lidé naopak půjčují nejvíce?

Získané údaje možná překvapivě ukazují, že mladí lidé jsou v souvislosti s utrácením peněz často zodpovědnější, než si o nich obecně veřejnost myslí, a že jejich finanční gramotnost zdaleka není na tak nízké úrovni, jak někdy bývá prezentováno některými médii. Pokud bychom chtěli naopak uvést věci, do kterých mladí lidé nejvíce investují a na které si také nejvíce půjčují, jedná se zejména o hypotéky či jiné podobné úvěry související s pořízením vlastního bydlení. Jen pro úplnost dodejme, že v loňském roce se průměrné výdaje českých domácností za letní dovolenou pohybovaly okolo 23 000 Kč.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *