VÚB Banka spořící účet - recenze

VÚB Banka spořící účet
 • Založení na pár kliků v internetovém bankovnictví
 • Úroková sazba 6,15 % p.a.
 • Úročení všech zůstatků zcela bez limitu
 • Nulové poplatky za sjednání, vedení i platby
Max. úročený vklad
Výše úročeného vkladu není nijak omezena.
neomezeno
Roční úrok 6,15 % p.a.
Vedení účtu zdarma
Hodnocení

Naposledy aktualizováno: Červen 2024 | Autor: Nikola Engelmann

Základní informace

Spoření bez limitů od VÚB banky je jednou z nejatraktivnějších nabídek spořicích účtů na českém trhu. S úrokovou sazbou 6,15 % p.a. a bez jakýchkoli horních limitů nebo fixací poskytuje klientům možnost dosáhnout na zajímavé zhodnocení peněžních prostředků. Otevření, vedení i případné ukončení spořicího účtu je přitom zcela zdarma.

Přestože je účet veden u slovenské banky, klienti v České republice nejsou díky sběrnému účtu v ČR zatíženy přeshraničními poplatky. Pro případné klienty je dostupné též internetové a mobilní bankovnictví.

Spořicí účet si může sjednat každý s existujícím běžným účtem vedeným u jedné z českých bank – produkt je tak dostupný i pro slovenské klienty dlouhodobě žijící na území ČR. Učet je navíc pojištěn do výše 100 000 EUR.

Parametry účtu

Založení účtu: zdarma
Vedení účtu: zdarma
Maximální úročený vklad: neomezeno
Roční úrok: 6,15 % p.a.
Připisování úroků: denně
Maximální výše spoření: neomezeno
Běžný účet podmínkou: ne
Zaslání / příjem peněz v ČR: zdarma
Okamžitá odchozí úhrada: zdarma
Sjednání online: ano
Internet banking: ano

Výhody a nevýhody účtu

 • Vysoká úroková sazba 6,15 % p.a. bez limitů
 •  Denní úročení vkladů
 • Sjednání a vedení účtu zdarma
 • Možnost sjednání online
 • Vedení účtu u slovenské banky
 • Banka v ČR nedisponuje žádnou pobočkou
 • Nutnost zažádat o potvrzení daňového domicilu
Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Úroková sazba a úročení vkladů

Spořicí účet od VÚB banky disponuje úrokovou sazbou 6,15 % p.a., což je jedna z nejvyšších nabídek na trhu. Největší výhodou je absence limitů, díky čemuž je možné úročit stejnou úrokovou sazbou jakkoli vysoké vklady. Jako jedna z mála nabízí také denní úročení, díky čemuž jsou úroky na účet připisovány denně. Pro jejich získání tak nemusíte částku ponechat na účtu celý měsíc.

Navíc vám je každý den úročena vyšší částka a tím pádem vám je účtován i vyšší úrok. Oproti jiným bankám tedy nabízí nejen nadprůměrné úrokové sazby, ale i výhodné úročení bez limitů – většina konkurence přitom nabízí vysoké úrokové sazby pouze do hranice 500 000 nebo 1 milionu korun. Zároveň nejsou stanoveny žádná omezení v podobě minimálního či pravidelného vkladu.

Každopádně je třeba počítat s tím, že jsou veškeré vklady pojištěny pouze do výše 100 000 EUR. Jelikož se však jedná o jednu z největších bank na Slovensku, která navíc disponuje i dlouholetou historií, je velmi nepravděpodobné, že by došlo ke ztrátě vašich vkladů převyšující tuto částku.

Poplatky

Z hlediska poplatků nabízí VÚB banka klientům velmi výhodné podmínky. Sjednání účtu, jeho vedení a případné zrušení je tak zcela zdarma. Bezplatné jsou též všechny tuzemské transakce, a dokonce i příchozí platby v Kč z jiných českých bank.

To vše je možné díky sběrnému účtu v ČR, jež zajišťuje, že klientům nejsou účtovány žádné poplatky za přeshraniční platby. Podobně jako u jiných spořicích účtu není ani zde možné zadávat SIPO, trvalé příkazy či inkaso.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Internetové bankovnictví a správa spořicího účtu

Správa spořicího účtu je možná skrze jednoduché internetové bankovnictví. Přihlášení do něj je podobně jako u jiných bank zabezpečeno kombinací identifikačního čísla, hesla a SMS kódu. Po přihlášení můžete jednoduše zadávat platby nebo spravovat vklady a výběry ze spořicího účtu.

VÚB banka prozatím pro české klienty nenabízí žádné další finanční produkty, což omezuje i samotné funkce internetového bankovnictví. Dopředu je třeba počítat i s tím, že je celé bankovnictví ve slovenském jazyce. Jestliže je vám blíže anglický jazyk, lze jej jednoduše přepnout v nastavení bankovnictví.

Mobilní aplikace od VÚB

VÚB banka nabízí svým klientům také mobilní aplikaci, která je dostupná jak pro iOS, tak i Android. Určená je zejména pro jednoduchou správu účtu, kontrolu zůstatku, provádění transakcí a další běžné bankovní operace.

Svůj spořicí účet můžete mít tedy neustále pod kontrolou, a to bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte. I zde je mobilní aplikace pouze ve slovenském jazyce, přičemž jednou z dalších možností je přepnutí na anglický jazyk.

Jak založit spořicí účet od VÚB

Založení spořicího účtu u VÚB je jednoduché. Stačí navštívit českou verzi webových stránek banky, vyplnit online žádost a následovat pokyny. Jedním z nich je i provedení ověřovací platby ve výši 1 Kč z vašeho běžného účtu u jiné banky. Kromě toho je nutné nahrát kopii dvou dokladů totožnosti (jedním z nich musí být vždy občanský průkaz).

V průběhu několika hodin vám banka pošle přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Po přihlášení budete vyzvání k podpisu smlouvy. Následně budete převedeni do internetového bankovnictví, kde můžete začít spravovat svůj spořicí účet. Pokud se chcete v budoucnu vyhnout dvojitému zdanění, budete muset bance dodat i daňový domicil. Ten lze nahrát prostřednictvím internetového bankovnictví.

VÚB prozatím nedisponuje žádnou retailovou pobočkou na území České republiky. V případě jakýchkoliv problémů je tedy nutné kontaktovat nonstop uživatelskou podporu, nebo dorazit osobně na jednu z poboček na Slovensku – to je však pro většinu klientů nemyslitelné. Pokud však budete postupovat přesně podle pokynů, mělo by založení spořicího účtu proběhnout hladce.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Jak na získání daňového domicilu

Pokud včas nedoložíte daňový domicil, bude vám banka úroky danit 19 % a zároveň na vás ponechá danění v ČR. Jeho získání sice není nějak zvlášť složité a lze jej s přehledem zvládnout.

 1. Stáhněte si žádost a vyplňte ji (vzor žádosti si můžete stáhnout přímo na stránkách VÚB).
 2. Podejte žádost na Finanční úřad, a to buď osobně, nebo elektronicky.
 3. Uhraďte požadovaný poplatek.
 4. Vyčkejte, než vám Finanční úřad doručí potvrzení (standardně vydání potvrzení trvá zhruba 14 dní).

Převod vkladu na spořicí účet

Jelikož si u banky nemůžete sjednat bankovní účet, budete muset vklady přeposílat přímo na spořicí účet. Přesné instrukce spojené s vkladem vám banka poskytne v internetovém bankovnictví či prostřednictvím uvítacího e-mailu.

U každého vkladu je vždy nutné zadat nejen správné číslo účtu, ale i variabilní symbol. Ten je tvořen deseti posledními číslicemi z čísla spořicího účtu. Při provádění vkladu je nutné řídit se pokyny banky, čímž se vyhnete i případné platbě poplatků.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Často kladené dotazy

Proč je třeba doložit daňový domicil?

Daňový domicil je určený k rozpoznání země, kde daňový poplatník odvádí daně. Pokud se chcete vyhnout dvojitému zdanění úroku, budete tedy muset předložit daňový domicil. Ten získáte po vyplnění žádosti a jejím předložení Finančnímu úřadu, který jej potvrdí.

Potvrzení je následně nutné přeposlat bance, a to buď při zakládání účtu, nebo dodatečně – při zpětném dodání je třeba dokument doložit do konce roku, čímž se vyhnete zdanění. Dopředu počítejte s poplatkem za vydání potvrzení.

Jak jsou vklady úročeny?

Vklady u VÚB jsou daněny denně, díky čemuž nemusíte pro získání úroku ponechat celou částku na účtu až do konce měsíce. Dostupná je jedna úroková sazba 6,15 % p.a., kterou lze uplatnit na libovolně vysoký vklad bez omezení.

Jsou vklady nějak pojištěny?

Stejně jako u ostatních bank je i zde garance krytí vkladů do výše 100 000 EUR. V případě, že se banka ocitne v problémech a zkrachuje, bude vám daná částka vyplacena. Veškeré vklady překračující tuto částku vám však nemusí být vráceny.

Právě proto je lepší vyšší částky rozložit mezi více spořicích účtů u více bank. U každé banky se totiž pojištění vztahuje na veškeré vklady, a ne jednotlivé produkty.

Musím si založit běžný účet?

VÚB aktuálně nenabízí možnost založení běžného účtu. Spořící účet je tak možné sjednat samostatně bez nutnosti zakládání dalších finančních produktů.

Co je potřeba ke sjednání spořicího účtu?

Sjednání spořícího účtu u VÚB probíhá podobně jako u jiných bank. Potřebovat tedy budete pouze dva doklady totožnosti a běžný účet u jiné banky (VÚB ani běžný účet neposkytuje).

Doklady budete moci doložit focením nebo naskenováním. Skrze běžný účet je nakonec nutné provést ověřovací platbu ve výši 1 Kč.

Existují u účtu nějaké limity či omezení?

Spořící účet od VÚB je poskytován zcela bez limitů či jiných omezení. Libovolně tedy můžete kdykoliv disponovat s uloženými finančními prostředky. Zároveň není nutné ponechat minimální vklad. Vkladem není omezeno ani úročení úrokovou sazbou 6,15 % p.a.

Autor recenze

O VÚB Bance v kostce

Všeobecná úverová banka, a.s., známá také jako VÚB, a.s., je významným hráčem na slovenském bankovním trhu. Založena byla již v roce 1990 vyčleněním ze Štátnej banky československej. Od roku 2001 je navíc součástí renomované italské bankovní skupiny Intesa Sanpaolo, která má své zastoupení ve 13 evropských zemích.

Podle slov samotné VÚB její služby využívá až čtvrtina Slováků neboli 1,2 milionu klientů. Za své služby získala v roce 2022 od prestižního amerického magazínu Global Finance ocenění Best Bank Awards jako Nejlepší banka na Slovensku, a to již podruhé za sebou.

Banka nabízí široký rozsah služeb fyzickým i právnickým osobám. Klientům je k dispozici 128 poboček a 572 bankomatů rozprostřených po celém Slovensku. Kromě klasických bankovních služeb, včetně spořicího účtu, poskytuje faktoringové služby a je spojena s VÚB Generali d.s.s., a.s. Ta byla založena v roce 2005 ve spolupráci s Generali s cílem nabídnout klientům služby spojené s tvorbou a správou důchodových fondů.

Diskuze a zkušenosti

Napište své zkušenosti s VÚB Bankou a zapojte se do diskuse. Pomůžete tak ostatním návštěvníkům při výběru bankovního účtu.

 • Pište pouze své reálné zkušenosti
 • Mějte na paměti, že vaše zkušenosti mohou velmi pomoci ostatním, kteří o půjčce teprve uvažují, přidávejte tak příspěvky s vypovídající hodnotou
 • Pište prosím česky, spisovně a vyhněte se vůlgárním slovům či hanlivostem vůči službe/jiné osobě
 • Vymazán bude takový příspěvek, který lze označit jako spam