Fio Banka spořící účet - recenze

Fio banka spořící účet
 • Založení na pár kliků v internetovém bankovnictví
 • Úroková sazba 4 % p.a. pro všechny vklady
 • Úročení všech zůstatků zcela bez limitu
 • Nulové poplatky za sjednání, vedení i platby
Max. úročený vklad
Výše úročeného vkladu není nijak omezena.
neomezeno
Roční úrok 4 % p.a.
Vedení účtu zdarma
Hodnocení

Naposledy aktualizováno: Červen 2024 | Autor: Nikola Engelmann

Základní informace

Fio banka nabízí klasický spořicí účet, s nímž lze dlouhodobě zhodnocovat finanční prostředky, a to zcela bez rizika. Oproti konkurenci banka nabízí nižší úrokovou sazbu ve výši 4 % p.a. Na druhou stranu však jako jedna z mála poskytuje úročení vkladů bez ohledu na jejich výši.

Klienti mohou počítat i se sjednáním, vedením a zrušením účtu zdarma. Samozřejmostí je také internetové bankovnictví a mobilní aplikace pro správu účtu a ostatních sjednaných produktů. Jeden klient si může u banky sjednat pouze jeden spořicí účet. Podmínkou je navíc sjednání běžného bankovního účtu.

Parametry účtu

Založení účtu: zdarma
Vedení účtu: zdarma
Maximální úročený vklad: neomezeno
Roční úrok: 4 % p.a.
Připisování úroků: měsíčně
Maximální výše spoření: neomezeno
Běžný účet podmínkou: ano
Zaslání / příjem peněz v ČR: zdarma
Okamžitá odchozí úhrada: zdarma
Sjednání online: ano
Internet banking: ano

Výhody a nevýhody účtu

 • Úroková sazba až 4 % p.a.
 • Peníze kdykoliv k dispozici
 • Založení kompletně online
 • Stejný úrok pro neomezenou výši částky
 • Nutnost založení běžného účtu
 • Pouze 4 odchozí platby či výběry měsíčně
Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Úroková sazba a úročení vkladů

Fio spořicí účet nabízí jednu jedinou úrokovou sazbu, a to 4 % p.a. Úročení je přitom dostupné pro všechny výše vkladů, a to i přesto, že u většiny konkurenčních bank je omezeno na částky mezi 500 tisíci až 1 milionem korun. Stejně jako u většiny spořicích účtů je i zde zárukou pojištění vkladů do výše 100 000 EUR.

Pokud tedy disponujete vyšší částkou, je určitě lepší rozložit ji na více spořicích účtů. Každopádně je třeba počítat s tím, že se pojištění vkladů vztahuje pouze na konkrétní banku, a ne daný finanční produkt.

Pokud tedy máte prostředky uložené u různých finančních produktů u jedné banky, jsou stále kryty pouze prostředky ve výši 100 000 EUR.

Poplatky

Banka si u Fio spořicího účtu neúčtuje téměř žádné poplatky. Zřízení, vedení i případné zrušení účtu je zcela zdarma. Poplatky nejsou spojené ani s příchozími nebo odchozími platbami. Pokud se rozhodnete využít výběr nebo vklad v hotovosti, můžete se platbě poplatku vyhnout už od částky 1 000 Kč.

Zdarma je také využívání internetového či mobilního bankovnictví – poplatek není účtován ani v případě zaslání SMS zprávy s kódem pro autorizaci přihlášení či platby.

Banka také jako jedna z prvních začala nabízet možnost zřízení bankovní identity, která je opět zdarma. Pozor si dejte na poplatky u výpisů z účtů. Podobně jako u ostatních bank si připlatíte za klasický papírový výpis zaslaný poštou, a to konkrétně 25 Kč – při předání výpisu na pobočce zaplatíte 50 Kč. Běžný výpis v elektronické podobě je poskytován zdarma.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Fio spořicí účet vs Fio konto

Kromě klasického spořicího účtu má banka ve své nabídce také produkt nazvaný Fio konto. To funguje jako hydrid mezi běžným a spořicím účtem. Podobně jako spořicí účet je i Fio konto zřízeno, vedeno či zrušeno zdarma. Vklady jsou přitom úročeny hned ve čtyřech pásmech. Nejvyšší úrokovou sazbou je 5,5 % p.a., jež lze uplatnit u vkladů do 200 000 Kč.

Vklady překračující tuto hranici jsou úročeny podle výše sazbami 0,10 % p.a., 0,15 % p.a. a 0,20 % p.a. Velkou výhodou je především možnost využívání konta jako běžného účtu. Klienti tak mohou například vybírat z bankomatů zdarma, neomezeně zadávat odchozí platby nebo zadávat trvalé příkazy. K účtu je vydána též platební karta, a to buď Visa, nebo Mastercard.

U karty Visa jsou navíc dostupné výběry zdarma nejen v ČR, ale i v zahraničí. Fio konto má však i svá omezení, včetně omezení SIPO plateb či inkasa. Finanční prostředky je navíc možné převádět pouze na jeden běžný účet, který si dopředu zvolíte – libovolně jej lze změnit v internetovém bankovnictví.

Parametr Fio spořicí účet Fio Konto
Úroková sazba (%) 4 5,5 0,10 0,15 0,20
Limit úročení (Kč) Bez limitu 200 000 Od 200 000 do 1 milionů 1 milion až 10 milionů Nad 10 milionů

I když samotné Fio konto funguje jako běžný účet, vyžaduje banka i v tomto případě jeho založení. To lze provést buď online, nebo přímo na jedné z poboček.

Ihned poté vám banka zpřístupní přihlášení do internetového a mobilního bankovnictví, kde si můžete na pár kliků libovolně sjednávat dostupné produkty, včetně spořicího účtu.

Samotná banka doporučuje klientům sjednat si oba produkty najednou, což jim v první řadě usnadní správu finančních prostředků. Vyšší částky si tak lze uložit na Fio spořicí účet, který nabízí úročení bez limitů.

Naopak na Fio Konto je lepší ukládat pouze částky do 200 000 Kč, které vám budou úročeny bonusovou sazbou – pokud máte sjednaných více Fio kont, bude vám vyšší sazba uplatněna pouze u jednoho z nich.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Internetové bankovnictví a správa spořicího účtu

Fio banka nabízí jako většina tuzemských bank vlastní internetové bankovnictví. Jeho prostřednictvím lze spravovat nejen spořicí účet, ale i ostatní produkty.

Pokud jste již klientem Fio banky, můžete si zde spořicí účet jednoduše založit online. I když je grafika banky trochu zastaralá řadí se její internetové bankovnictví mezi jedny z nejlepších na trhu.

Díky tomu se jí podařilo získat ocenění Zlatá koruna 2017 v kategorii On-line aplikace. Kromě běžných funkcí nabízí možnost změny uživatelského jména, sjednání ostatních produktů či investování na pár kliků.

Internetové bankovnictví si lze vyzkoušet zdarma v demo verzi, a to po dobu 30 dní. V internetovém bankovnictví je možné aktivovat i bankovní identitu.

Mobilní aplikace od Fio banky

Kromě internetového bankovnictví nabízí Fio banka též mobilní aplikaci Fio Smartbanking. Ta funguje na podobném principu, přičemž je dostupná jak v Google Pay, tak i App Store. Skrze aplikaci je možné spravovat sjednané finanční produkty, sledovat vývoj vašich investic nebo provádět platby.

Dostupná je také varianta pro děti, které mohou do 15 let využívat aplikaci pouze v náhledovém režimu a seznámit se tak jednoduše s tím, jak funguje internetové bankovnictví.

Jak založit Fio spořicí účet

Fio spořicí účet je možné sjednat až po otevření běžného účtu. Ten si lze založit online nebo na pobočce. Zaleží především na tom, zda již máte u jedné z bank otevřený běžný účet, jímž se prokážete a odešlete ověřovací platbu. Následně si můžete online sjednat vlastní běžný účet u Fio banky, který je pro uzavření spořicího účtu podmínkou.

V posledním kroku už jen stačí, když se přihlásíte do internetového či mobilního bankovnictví a zažádáte o založení Fio spořicího účtu. Jeho sjednání není podmíněno žádným minimálním vkladem, díky čemuž si můžete sami rozhodnout jakou částku na účet přesunete. Samotný proces sjednání vám zabere pouze několik minut, přičemž budete potřebovat také dva doklady totožnosti.

Pokud prozatím žádným bankovním účtem nedisponujete, budete se muset dostavit na jednu z poboček banky, kde si běžný účet založíte osobně. Fio banka aktuálně provozuje něco málo přes 80 poboček, což není zrovna moc. Alespoň na jednu však narazíte v každém okresním městě. Po založení běžného účtu si můžete rovnou založit i spořicí účet.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Často kladené dotazy

Co je třeba k založení Fio spořicího účtu?

Spořicí účet je možné založit buď na pobočce, nebo zcela online skrze internetové nebo mobilní bankovnictví. K online sjednání budete potřebovat vlastní běžný účet a dva doklady totožnosti. Podmínkou je také sjednání běžného účtu u Fio banky, což můžete opět provést zcela online. Celý proces by vám neměl zabrat více než pár minut.

Je úročení vkladů nějak omezeno?

U Fio spořicího účtu není úročení vkladu jakkoliv omezeno. Jedná se tak o jeden z mála spořicích účtů, u nějž je možné úročit s poměrně vysokou sazbou i milionové částky. Vklady jsou však kryty pouze do výše 100 00 EUR.

Jaké funkce spořicí účet nabízí?

Fio spořicí účet funguje podobně jako jiné spořicí účty. Jednoduše z něj můžete odesílat platby nebo provádět výběry v hotovosti. Bohužel maximální počet odchozích plateb či výběrů je omezen na čtyři za jeden měsíc. Zároveň není možné nastavit trvalé příkazy, inkaso nebo SIPO.

Jsou vklady na spořicím účtu chráněné?

Fio banka stejně jako ostatní banky na našem trhu nabízí pojištění vkladů do výše 100 000 EUR. To odpovídá zhruba částce 2,5 milionů Kč. Pokud disponujete vyšší částkou, je lepší ji rozprostřít mezi více spořicích účtů u více bank.

Dostanu ke spořicímu účtu platební kartu?

V tomto případě se jedná o klasický spořicí účet, k němuž není vydávána platební karta. Tu lze získat pouze u Fio konta, které funguje částečně jako běžný účet s úročením vkladů.

Autor recenze

O Fio bance v kostce

Fio banka má své kořeny v ambiciózním projektu skupiny studentů a absolventů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kteří v roce 1993 založili firmu zaměřenou na obchodování s cennými papíry. Rychle se vypracovala z on-line brokera až k plnohodnotné bance, přičemž v roce 2010 získala bankovní licenci.

V současnosti banka disponuje více než jedním milionem klientů, které láká na širokou škálu produktů. Věrní jí tak jsou nejen běžní klienti, ale i zájemci o investování. Fio banka je totiž jedním z mála českých brokerů na trhu, jehož prostřednictvím lze investovat jak do českých, tak i zahraničních investičních instrumentů.

Klienti tak mohou využít nejen klasické bankovní služby, ale i investice do podílových fondů či dluhopisů. Zajímavostí je také to, že ačkoliv je jednou z největších bank v ČR, zůstává prozatím plně v českých rukou.

Diskuze a zkušenosti

Napište své zkušenosti s Fio bankou a zapojte se do diskuse. Pomůžete tak ostatním návštěvníkům při výběru bankovního účtu.

 • Pište pouze své reálné zkušenosti
 • Mějte na paměti, že vaše zkušenosti mohou velmi pomoci ostatním, kteří o půjčce teprve uvažují, přidávejte tak příspěvky s vypovídající hodnotou
 • Pište prosím česky, spisovně a vyhněte se vůlgárním slovům či hanlivostem vůči službe/jiné osobě
 • Vymazán bude takový příspěvek, který lze označit jako spam