Raiffeisenbank CHYTRÝ účet - recenze

Raiffeisenbank CHYTRÝ účet
 • Založení i vedení účtu zcela zdarma
 • Výběry z bankomatů po celém světě zdarma
 • Dokonalá mobilní aplikace a platby mobilem/hodinkami
 • Sleva 1 % z úrokové sazby při sjednání nové hypotéky
Vedení účtu 0 Kč
Vlastní bankomaty 0 Kč
Cizí bankomaty 0 Kč
Hodnocení

Naposledy aktualizováno: Duben 2024 | Autor: Miroslav Otoman

Základní informace

Chytrý účet Raiffeisenbank se řadí mezi nejvýhodnější konta na českém trhu, neboť zákazníkům nabízí většinu služeb zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Ačkoliv se jedná o „tradiční banku“, transformovala se v moderní instituci, která dnes umožňuje řešit vše online z mobilu či PC. A pro náročné klienty má RB nachystáno spoustu nadstandardních produktů.

Založení účtu: zdarma
Vedení účtu: zdarma
Zaslání / příjem peněz v ČR: zdarma
Okamžitá odchozí úhrada: zdarma
Převod / příjem peněz v EU: zdarma
Debetní (platební) karta: zdarma
Výběry z bankomatů v ČR: zdarma
Výběry z bankomatů v zahraničí: zdarma (mimo EU to je 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky)
Výběr hotovosti v bance v ČR i zahraničí: 1. zdarma, další 120 Kč
Měsíční výpis: zdarma (40 Kč za poštovní)
Zahraniční příchozí platba (mimo EU): 1 % z částky (min. 300, max. 1 200 Kč)
Odchozí zahraniční úhrada (mimo EU): 1 % z částky (min. 300, max. 1 500 Kč)
Dotaz na zůstatek v bankomatu RB: zdarma
Dotaz na zůstatek v cizím bankomatu: zdarma

Výhody a nevýhody Raiffeisenbank účtu

 • Založení i vedení účtu je zcela zdarma
 • Výběry ze všech bankomatů zdarma
 • Sleva 1 % při sjednání hypotéky
 • Podpora okamžitých plateb
 • Bezplatná rezerva 1 000 Kč
 • Možnost získání prémiových karet
 • Vedení účtu v cizí měně za poplatek
 • Poplatek za sjednání kontokorentu
Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Jaké platební karty nabízí Chytrý účet

Jakmile si založíte běžné konto RB, můžete si říct o jednu standardní platební kartu MasterCard STANDARD, jejíž vedení je zdarma. Banka vám ji doručí do pár dní od podpisu smlouvy, ale využít můžete i online verzi. Náročnější klienti mohou za 85 Kč/měsíc sáhnout po MasterCard GOLD BASE, která nabízí nadstandardní týdenní limity až 650 000 Kč pro výběry i převody.

Oproti té běžné tak nenabízí Raiffeisenbank žádné extra výhody pro běžného občana. Změna přichází až se zlatou kartou MasterCard GOLD, u níž za 350 Kč/měsíc získáte nejen vyšší limity, ale také zdarma cestovní pojištění, pojištění zneužití karty, a vstup do letištních salonků. Držitelům zároveň plynou výhody VIP Premium RB Clubu.

Bezplatně můžete získat i kreditní kartu

Kdo chce mít jistotu, může si k Chytrému účtu Raiffeisenbank bezplatně sjednat vedení kreditní karty EASY, s níž získá limit až 100 000 Kč, slevy v programu Premium RB Club, nebo vstup do salonku na pražském Letišti Václava Havla. Za poplatek 50 Kč/měsíc je dostupná karta STYLE s limitem až 300 000 Kč a „nákupním“ pojištěním Komfort. Nechybí u ní ani věrnostní program či prémie za nákupy ve výši až 150 Kč měsíčně.

Nároční klienti mohou u Raiffeisenbank využít kreditní kartu RB Premium, u níž je limit až půl milionu korun, VIP Premium RB Club, a zdarma vstup do letištních salonků v Praze, Vídni a Bratislavě. Za vedení budete platit 199 Kč/měsíc, ovšem k prémiovému a exkluzivnímu účtu je zdarma. Všechny kreditní karty Raiffeisenbank nabízí 55denní bezúročné období a pohodlné bezkontaktní platby kartou či mobilem přes NFC.

Chytrý účet RB podporuje mobilní platby

Kdo si chce usnadnit život, může využívat mobilních plateb od všech známých poskytovatelů. Raiffeisenbank nabízí pro chytré telefony i hodinky službu Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay, případně vlastní řešení Raipay, u něhož slibuje vyšší bezpečnost. Většina klientů však přešla k oficiálním řešením od výše zmíněných společností a aplikaci od RB nevyužívají.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Raiffeisenbank nabízí sjednání kontokorentu

Všichni držitelé běžného účtu mají u této banky k dispozici bezúročnou rezervu 1 000 Kč, o níž mohou konto kdykoliv přečerpat. Tzv. povolený debet je pak možné sjednat na 5 000 až 150 000 Kč, přičemž splatnost vychází standardně na 1 rok, a penězi lze platit kartou, online, či je vybrat z bankomatu. Pamatujte však, že jsou úroky u kontokorentu vysoké; k řešení větších cílů tak poslouží třeba rychlá půjčka. Za poskytnutí povoleného debetu chce pak RB poplatek 200 Kč.

S Chytrým účtem máte slevu 1 % na hypotéku

I když většina bankovních domů od této praktiky upustila, Raiffeisenbank stále nabízí klientům slevu na hypoteční úvěr, mají-li sjednaný běžný účet. I méně bonitní klienti tak mohou dosáhnout na levnější bydlení, ačkoliv pod minimální sazbu banka nepůjde. K získání slevy ve výši 1 % stačí mít Chytré, případně kterékoliv jiné konto.

Internetové bankovnictví RB je velmi čisté

Stejně jako celá banka, tak i internetové bankovnictví působí velmi konzervativně a neobsahuje žádné rušivé prvky. Někomu se může zdát monotónní, jiní naopak oceňují čistý až lehce prémiový design. Raiffeisenbank ho uspořádala tak, abyste na hlavní straně viděli všechny přehledy a zůstatky, a zároveň mohli jednoduše přesouvat peníze z jednoho účtu na druhý.

Přes internetbanking vyřídíte lze vyřídit prakticky vše podstatné, tedy zaslání peněz, historie plateb, změnu pinu a limitů na kartách, vytvoření trvalého příkazu či SIPO. Účty lze spravovat i v jiné měně, stačí si překliknout z CZK na USD, EUR atd. Raiffeisenbank nabízí v internetovém bankovnictví také sekci investice, kde můžete sledovat úročení svých peněz.

Jednoduchá mobilní aplikace Raiffeisenbank

Chcete-li mít ke svému účtu přístupy kdykoliv a odkudkoliv, nabízí bankovní dům stažení mobilní aplikace eKonto. Na hlavní stránce vidíte zůstatky a lze si zobrazit pohyby, poslat platbu či nastavit trvalý příkaz a inkaso. Oproti internetbankingu je tu funkcí méně a jsou možná nešikovně schované pod tlačítkem „Detail“ na hlavní stránce. Celkově však mobilní aplikace Raiffeisenbank postačí na všechny běžné úkony a vypadá velmi čistě.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Z mobilu i PC požádáte o rychlou půjčku

Ať plánujete výdaje, nebo potřebujete založit kvůli nečekaným událostem, umožňuje Raiffeisenbank sjednání rychlé půjčky přímo z mobilní aplikace či prohlížeče. Získat lze 20 000 až 700 000 Kč se splatností od 6 měsíců do 8 let, a při řádném splácení vám banka bude nabízet vyšší předschválené úvěry až do 1 milionu korun. Vyřízení bývá velmi rychlé a benevolentní, a to zejména u klientů, jimž chodí na Chytrý účet RB výplata.

Podmínky pro založení běžného účtu

 • plnoletost (min. 18 let, žádáte-li online)
 • vyfotit se pomocí kamery (mobilu)
 • 2 doklady totožnosti (OP + ŘP nebo cestovní pas)
 • zaslání 1 Kč z jiné banky (žádáte-li online)

Chytrý účet založíte online i z mobilu

Pokud si chcete otevřít běžný účet Raiffeisenbank co nejrychleji, doporučujeme sjednání online přes internetový prohlížeč, kde vyplníte potřebné údaje, vyfotíte doklady, a odešlete ke schválení. Proces obvykle netrvá déle než 10 minut, a k ověření identity i aktivaci účtu slouží převod 1 Kč z jiné banky. Od počátku 2021 je navíc možné založit Chytrý i jiný účet Raiffeisenbank přes mobilní aplikaci eKonto, jíž stáhnete v Google Play či App Storu.

Pobočky RB pouze ve velkých městech

I když se jedná o dobře známou a de facto „tradiční banku“, která působí na českém trhu desítky let, nabízí přes 110 poboček. Není to úplně málo, většinou je ovšem najdete v krajských městech, a jenom v Praze jich je třetina z celkového počtu. Vůbec nejslabší zastoupení má Raiffeisenbank na západě a ve středu republiky, což ovšem nemusí být zásadní problém, neboť dnes vyřídíte úplně vše online, případně s pomocí operátorů.

Ani bankomatů moc nemá, ale nevadí to

Situace je podobná také v případě bankomatů, kterých má Raiffeisenbank jen něco přes 150. Ani to ovšem nepředstavuje problém, neboť mají držitelé Chytrého účtu (i všech dalších) výběry ze všech bankomatů v ČR i EU zdarma, a dostanou se tedy k hotovosti bezplatně kdykoliv a kdekoliv. Drtivá většina bankomatů Raiffeisenbank je pak přístupná 24/7.

Spořicí účet XL Raiffeisenbank spojíte s běžným

Chcete-li si odkládat finance stranou, nebo je nechat alespoň mírně zhodnocovat, umožňuje Raiffeisenbank sjednání spořícího účtu XL s úrokem až 0,4 % p.a. Není žádným tajemstvím, že taková sazba neochrání finance ani před inflací, přesto však nabízí RB oproti řadě jiných bank něco navíc. I tady platí, že čím více peněz ukládáte, tím méně dostáváte:

Částka do 150 000 Kč: 0,1 % p.a., s bonusem 0,4 % p.a.
Částka do 500 000 Kč: 0,1 % p.a., s bonusem to samé
Částka nad 150 000 Kč: 0,01 % p.a., s bonusem totéž

Pokud máte stranou více peněz, může být zajímavější formou zhodnocení termínovaný vklad, případně investice, které Raiffeisenbank nabízí přímo v internetovém bankovnictví.

Spořící účet XL bonusová sazba

Základní úrokovou sazbu 0,1 % p.a. máte jistou vždy, ovšem při aktivním využívání běžného účtu lze u toho spořícího získat úrokový bonus, takže se budou finance v závěru zhodnocovat sazbou 0,4 % p.a. Kdo bude Chytrý účet využívat jako hlavní, nebudou pro něj tyto podmínky problém. Stačí, aby vám na něj dorazila výplata, z níž uhradíte třeba hypotéku a účty za energie.

Co znamená aktivní využívání účtu

Ačkoliv je samotný Chytrý účet bez podmínek, k získání bonusové sazby na spořícím účtu musíte splnit dvě podmínky, a sice:

 • každý měsíc vám musí přijít alespoň 15 000 Kč
 • nejméně 3krát zaplatíte kartou (online, v obchodě...)

Komu Chytrý účet RB doporučujeme

Tento běžný účet můžeme s klidem doporučit každému, kdo chce mít své finance stále pod kontrolou, aniž by musel hradit poplatky. Většina služeb je totiž zdarma, a to včetně výběrů ze všech bankomatů v ČR i Evropské unii. Veškeré operace lze vyřídit online a Raiffeisenbank nevyžaduje u Chytrého účtu plnění jakýchkoliv podmínek – kdo ho však využívá aktivně, dostane bonusovou sazbu na spořícím účtu.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Jak si běžný účet Raiffeisenbank založit

 • Nejdříve přejděte na žádost o založení účtu
 • Uveďte o sobě kontaktní údaje
 • Vyfoťte doklady a pořiďte selfie
 • Doplňte své osobní údaje
 • Chcete-li, nechte si převést účet odjinud
 • Podepište smlouvu a nastavte heslo
 • Z jiné banky zašlete 1 Kč k ověření

Často kladené dotazy

Jaké poplatky budu u běžného účtu hradit?

Za základní služby to nebude nic, a navíc nemusíte plnit žádné podmínky. Zdarma jsou zejména výběry ze všech bankomatů v ČR i Evropské unii – přehled poplatků jsme pro vás vypsali výše.

Co musím splnit k založení Chytrého účtu?

Je to velmi jednoduché a jedná se prakticky o pouhé základy jako plnoletost (pro mladé nabízí RB Aktivní účet), 2 doklady totožnosti (OP doplněný o ŘP nebo cestovní pas), aktuální selfie fotku (tu je třeba pořídit při zakládání účtu), a nakonec poplatek 1 Kč k ověření zakládaného Chytrého účtu.

Jakou platební kartu mohu k účtu získat?

Bezplatně vám Raiffeisenbank vydá MasterCard STANDARD, a to jako embosovanou (ve fyzické podobě) či elektronickou. Za poplatek pak můžete využít platební kartu MasterCard GOLD BASE či prémiovou MasterCard GOLD s řadou výhod (vypsali jsme nahoře v článku).

Nabízí Raiffeisenbank i kreditní kartu?

K Chytrému účtu ji můžete získat bezplatně, a konkrétně se jedná o kreditní kartu EASY s limitem 100 000 Kč. Za příplatek pak Raiffeisenbank nabízí variantu STYLE s limitem do 300 000 Kč, nebo RB Premium, s níž nakoupíte až za půl milionu korun. Všechny lze využít i pro mobilní platby.

Jak rychle si u RB založím Chytrý účet?

Nejrychlejší cesta je online a je to otázka asi 10 minut. Stačí vyplnit vše potřebné údaje a převést ověřovací poplatek, jímž dojde k aktivaci běžného účtu. Následně budete moci užívat všech jeho možností.

Nabízí banka také zřízení spořícího účtu?

Ano, a pro jednoduchost je pouze jeden. Jedná se o spořící účet XL, s nímž získáte úročení sazbou 0,1 % p.a., a při splnění podmínek dokonce 0,4 % p.a. Stačí, aby vám na Chytrý účet každý měsíc přišlo alespoň 15 000 Kč a zaplatili jste min. 3krát platební kartou.

Mohu využít Chytrý účet k mobilním platbám?

Raiffeisenbank podporuje všechny známé poskytovatele této služby: Google Pay pro telefony a hodinky s Android OS, Apple Pay pro mobily s iOS a hodinky s watchOS, a rovněž Fitbit Pay a Garmin Pay pro chytré hodinky a sporttestery stejnojmenných značek. RB si pak z nějakého důvodu stále drží i placení přes svou aplikaci Raipay, níž slibuje vyšší bezpečnost.

Nabízí Raiffeisenbank sjednání kontokorentu?

Všichni klienti mají u RB možnost čerpat 1 000 Kč do mínusu bezplatně, a při sjednání kontokorentu je limit od 5 000 do 150 000 Kč s možností využití až na 1 rok. Za jeho poskytnutí si však banka naúčtuje jednorázově 200 Kč.

V jaké měně bude Chytrý účet veden?

Standardně se jedná o konto v českých korunách, ale za poplatek 29 Kč ho Raiffeisenbank umí vést také v eurech, amerických dolarech a v řadě dalších měn.

Pomůže mi RB s přechodem od jiné banky?

Ano, při zakládání účtu o to stačí požádat a Raiffeisenbank se o vše postará. Na nově zřízeném účtu vám také zavede stejné trvalé příkazy, SIPO, šablony plateb a další nastavení.

Mohu si sjednat rychlou půjčku na účet?

Ať výdaje plánujete nebo potřebujete peníze kvůli nečekaným událostem, umožňuje RB sjednání půjčky přímo v mobilním či internetovém bankovnictví. Vyřízení žádosti je obvykle otázkou pár minut, a chodí-li vám na Chytrý účet výplata, bude banka schopna vyhodnotit i vaši finanční situaci prakticky okamžitě.

🏆 Získaná ocenění a recenze

2020:

 • zlatá koruna za podnikatelský leasing
 • stříbrná koruna za stavební spoření Junior

2019:

 • popáté Klientsky nejpřívětivější banka roku
 • místo za spořící účet v soutěži Finparáda
 • místo za stavební spoření v soutěži Finparáda
 • bronzová koruna za stavební spoření Junior

2018:

 • počtvrté Klientsky nejpřívětivější banka roku

2017:

 • místo v soutěži Klientsky nejpřívětivější banka roku

2016:

 • místo v soutěži Klientsky nejpřívětivější banka roku

2015:

 • místo v soutěži Klientsky nejpřívětivější banka roku

O Raiffeisenbank v kostce

Raiffeisenbank působí na českém trhu od roku 1993 a s počtem klientů přes 700 tisíc patří mezi středně velké; své postavení navíc posílila v roce 2006, kdy převzala eBanku. Nabízí služby jak běžným lidem, tak podnikatelům a firmám. Ve všech směrech promítá jistý nadstandard, který se odráží i v samotném znaku dvou koňských hlav, který dříve chránil rodiny před zlem.

Diskuze a zkušenosti

Napište své zkušenosti s Raiffeisenbank a zapojte se do diskuse. Pomůžete tak ostatním návštěvníkům při výběru bankovního účtu.

 • Pište pouze své reálné zkušenosti
 • Mějte na paměti, že vaše zkušenosti mohou velmi pomoci ostatním, kteří o půjčce teprve uvažují, přidávejte tak příspěvky s vypovídající hodnotou
 • Pište prosím česky, spisovně a vyhněte se vůlgárním slovům či hanlivostem vůči službe/jiné osobě
 • Vymazán bude takový příspěvek, který lze označit jako spam