j ▷ Equa Bank běžný účet - recenze a založení účtu | JirkovaPůjčka.cz

Equa bank bežný účet - recenze

Equa bank běžný účet
 • Nulové poplatky za základní transakce
 • Výběr ze všech bankomatů v ČR zdarma
 • Založení účtu z pohodlí domova
 • Podpora okamžitých plateb 24/7
Vedení účtu 0 Kč
Vlastní bankomaty 0 Kč
Cizí bankomaty 0 Kč
Hodnocení

Základní informace

Běžný účet Equa Bank patří k nejvýhodnějším na českém trhu, neboť má zdarma vedení, výběry u nás i v zahraničí, a řadu dalších transakcí. Samotná banka se řadí mezi „moderní“ a bezkontaktní, takže řeší de facto vše na dálku přes internet; k tomu slouží jak PC, tak velmi pokročilá mobilní aplikace. Zákazníci oceňují rychlost, vstřícný přístup banky i dostupné produkty.

Založení účtu: zdarma
Vedení účtu: zdarma
Zaslání / příjem peněz v ČR: zdarma
Okamžitá odchozí úhrada: zdarma
Převod / příjem peněz v EU: zdarma
Debetní (platební) karta: zdarma
Výběry z bankomatů v ČR: zdarma
Výběry z bankomatů v zahraničí: zdarma
Výběr hotovosti v bance v ČR i zahraničí: 99 Kč
Měsíční výpis: zdarma (29 Kč za poštovní)
Zahraniční příchozí platba (mimo EU): 29 Kč
Odchozí zahraniční úhrada (mimo EU): 299 Kč
Dotaz na zůstatek v bankomatu Equa: zdarma
Dotaz na zůstatek v cizím bankomatu: 9 Kč

Výhody a nevýhody Equa bank účtu

 • Možnost založení online, nikam nemusíte
 • Vše obsloužíte na dálku přes PC nebo telefon
 • Za základní transakce nehradíte poplatky
 • Bezkontaktní platební karta je zdarma
 • Výběry z bankomatů v ČR i zahraničí zdarma
 • Možnost získat spoření s bonusovou sazbou
 • Podpora okamžitých plateb 24/7
 • Poplatek za dotaz na zůstatek v cizím bankomatu
 • Vklady hotovosti jsou docela nepohodlné
 • Také výběr hotovosti na pobočce je za poplatek
 • K účtu je možné zřídit pouze jednu kartu
Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Jaké poplatky má účet Equa Bank

Rovnou říkáme, že jich je minimum, a téměř všechno je bezplatné. Zásadní je vedení účtu, posílání peněz v rámci EU a výběry, které umožňuje Equa Bank zdarma, ať zvolíte jakýkoliv bankomat v tuzemsku či zahraničí. Otevřít si navíc můžete multiměnový účet, kdy vám banka kromě českých korun povede zdarma také konto v amerických dolarech a eurech.

Více se dozvíte v přehledném sazebníku Equa bank – nebojte, nebudete se probírat desítkami nepřehledných stránek, vše je zpracováno velmi elegantně.

Dětský účet Equa Bank (od 15 let)

Svět financí může být dostupnější i mladším lidem, respektive teenagerům od 15 let, kteří k založení ani nepotřebují souhlas rodiče. V rámci běžného účtu Equa Bank dostanou stejné služby jako dospělí, ovšem s rozdílem, že mohou využívat pouze standardní platební kartu (zlaté jsou od 18 let), a rovněž jsou ochuzeni o možnost kontokorentu a jiných půjček.

Jaké karty si můžete k účtu pořídit

Jako zákazník Equa Bank dostanete k běžnému účtu zdarma standardní kartu MasterCard, kterou vám banka doručí do několika dní od podepsání papírů. Chcete-li získat nadstandardní služby, můžete si připlatit za kartu Premium nebo Premium Plus, Equa Bank však účtuje měsíční poplatky. Karty nabízí třeba celoroční cestovní pojištění, pojištění osobních věcí nebo bonusové programy.

Podpora plateb přes Apple Pay a Google Pay

Nebyla by to moderní banka, kdyby nepodporovala placení mobilním telefonem a chytrými hodinkami: prozatím to však Equa Bank umožňuje pouze přes Apple Pay a Google Pay, což jsou na druhou stranu zdaleka nejrozšířenější metody. Sportovci se smartwatch značky Garmin a Fitbit si tedy musí ještě nějakou dobu počkat, banka zatím neuvedla, že by měla tyto metody zavádět.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Kontokorent u běžného účtu Equa Bank

Mít rezervu se hodí, pročež nabízí Equa bank možnost sjednání kontokorentu k běžnému účtu lidem od 18 let (teenagerům neposkytuje ani studentský). Kdo už klientem je, může o kontokorent požádat v internetovém bankovnictví; zřízení rovnou při zakládání účtu je možné pouze na pobočce. Equa bank nabízí finanční rezervu 5 000 až 100 000 Kč, nikdy však kontokorent nevyužívejte namísto dlouhodobého spotřebitelského úvěru.

Samozřejmostí je, že platíte pouze za skutečně využívané peníze, Equa bank si neúčtuje poplatek za to, že pro vás má peníze připravené. Pokud víte, že je vaše finanční situace nejistá, nebo jen chcete mít jistotu, můžete si sjednat pojištění kontokorentu pro případ pracovní neschopnosti či ztráty zaměstnání. Pojišťovna za vás v případě uznání uhradí celý dluh až do výše 100 000 Kč nevyžaduje lékařské prohlídky.

Možnost pojištění kontokorentu

V případě, že se pro tuto jistotu rozhodnete, budete uzavírat přes Equa bank uzavírat smlouvu s pojišťovnou BNP Paribas Cardif. Té za službu zaplatíte pouze 1 % z čerpané částky kontokorentu (max. 1 000 Kč, využijete-li celých sto tisíc), a pokryje tato rizika:

Pracovní neschopnost Uhradí celý čerpaný kontokorent, jste-li více jak 30 dní v pracovní neschopnosti
Ztráta zaměstnání Pojišťovna pokryje celou dlužnou částku do 100 000 Kč, jste-li nezaměstnaní déle jak 30 dní
Hospitalizaci Dojde k úhradě celé částky do výše 100 000 Kč
Invaliditu 3. stupně Pojišťovna vyrovná dluh až 100 000 Kč
Úmrtí Uhradí celou částku až 100 000 Kč

Pozor, že toto pojištění platí v plném rozsahu pouze pro lidi mladší 65 let (a pro ne-důchodce); ti starší budou krytí pouze pro případ smrti. Kdo však zůstane i nadále v zaměstnání na HPP / podnikatel, zajistí ho pojišťovna také pro případ hospitalizace a ztráty zaměstnání.

Přímo z účtu sjednáte Minutovou půjčku

Jakmile se stanete klientem, budete mít možnost žádat o Minutovou půjčku Equa bank přímo v mobilním a internetovém bankovnictví. Budete-li účet využívat jako hlavní a necháte si na něj posílat výplatu, bude mít banka rovnou informace o vaší finanční situaci, což výrazně urychlí proces schvalování. Získat můžete od 5 000 do 700 000 Kč na dobu 3 až 120 měsíců (10 let) s úrokem od 3,8 % p.a. Samotné schválení bude přitom hotové do 3 minut a vyplacení obratem.

Internetové bankovnictví Equa bank

Abyste na pobočku opravdu nemuseli, věnovala Equa bank vývoji internetového bankovnictví dlouhé roky – a podařilo se. Z prohlížeče snadno odešlete platby, nahlédnete do historie, zadáte trvalé příkazy, požádáte o kontokorent nebo klasickou půjčku, změníte limity a PIN na kartě, vytvoříte šablony plateb, založíte nový účet, přesunete peníze z běžného účtu na spořící, nastavíte oprávnění jiným osobám, a dokonce jej lze propojit s účetním programem.

Samotný vzhled internetového bankovnictví se může zdát trochu „old school“, celé je však velmi intuitivní a přehledné, takže se rychle orientujete a de facto ihned nacházíte, co potřebujete. Jelikož Equa bank obsáhla snad všechny funkce přímo v internetbankingu, není nutné chodit na pobočku – pokud ale řešíte své finance raději osobně, samozřejmě můžete.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Moderní mobilní bankovnictví Equa Bank

V některých případech poskytují banky poměrně osekané mobilní aplikace, což ale pro Equa bank neplatí. Vedle posílání peněz, kontroly účtu a hledání v historii, z ní také založíte spořící účet, nastavíte trvalý příkaz nebo platbu SEPA, omezíte limity na kartě, změníte PIN kód, zablokujete kartu, nebo si kdykoliv a kdekoliv sjednáte cestovní pojištění. Mobilní bankovnictví je v aplikaci Equa bank natolik vyspělé, že prakticky ani nemusíte využít to internetové.

Přihlašování do aplikace probíhá pomocí 4, 6 nebo 8místného kódu, a pro větší pohodlí lze nastavit i otisk prstu (případně Face ID), jímž budete také autorizovat platby. Výhodou je snadný převod peněz díky skenování QR kódů, a vhod přijde i automaticky vytvářený seznam nejčastějších příjemců (třeba když platíte nájemné, energie, členství v klubu apod.), takže nebudete muset pokaždé opisovat jejich číslo účtu, ani nastavovat trvalý příkaz.

Poboček má banka málo, ale nevadí to

Od samého počátku společnost vystupuje jako veskrze moderní a bezkontaktní, a drží proto počet poboček kolem 50 až 60. Ty „kamenné“ se však nachází pouze ve velkých, resp. krajských a statutárních městech, zatímco ve zbylých narazíte na stánky uprostřed nákupních center. Equa bank tak není jako „tradiční domy“, ale snaží se vše řešit přes internet.

Z tohoto důvodu je někdy označována jako nízkonákladová, nižší počet poboček však vyvažuje velmi pokročilým internetovým a mobilním bankovnictvím. V tom byste měli vyřídit všechny základní i nestandardní úkony, a pokud jde o podpis smlouvy, lze ho provést na dálku, nebo vám dokumenty zaveze kurýr. Vše je natolik jednoduché, že většina klientů na pobočku vůbec nemusí.

Vkladomatů je málo, ale vybírat lze všude

Většina „tradičních bank“ má bankomat doslova na každém rohu, a někdy od sebe nejsou vzdáleny ani 100 metrů. Zato Equa bank jich má jen velmi málo, a stejně jako pobočky se nachází pouze ve větších městech. Není to však překážkou, protože lze vybírat z bankomatů jakékoliv banky v ČR i zahraničí, a to zdarma bez nutnosti plnit nějaké podmínky. Klienti tak vlastně jenom získají více možností.

O něco horší je pak situace s vkladomaty, protože si někteří klienti pravidelně ukládají hotovost na účet. V České republice jich je prozatím pouze 16, ačkoliv Equa bank plánuje zřízení několika dalších. Hotovost je nicméně možné vložit na poště pomocí poštovní poukázky, nebo v kterékoliv bance. Ani tohle by tak nemuselo být zásadní omezení.

Podmínky pro založení běžného účtu

 • Plnoletost (min. 15 let)
 • Občanský průkaz a druhý doklad (ŘP, rodný list, cestovní pas...)
 • Zaslat 1 Kč z účtu jiné banky (pokud nemáte, musíte na pobočku nebo počkat na kurýra)
Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Vklad hotovosti je u Equa bank komplikovaný

Jelikož se jedná o banku „nové generace“, snaží se být co nejvíce bezkontaktní; ne jejích pobočkách proto nenajdete pokladnu jako v tradičních bankovních domech. Kdo by chtěl tedy vložit hotovost, může využít vkladomaty Equa bank, případně to provést přes poštovní poukázku A na pobočce České pošty: připsání na účet trvá až 3 pracovní dne a jeden vklad měsíčně banka klientovi dotuje částkou 47 Kč

K běžnému účtu nabízí Equa Bank i spořící

Kdo si chce peníze odkládat, nebo je trochu zhodnotit, nabízí Equa Bank spořící účet spárovaný s tím běžným, takže si mezi nimi přesunete peníze v rámci aplikace či internetového bankovnictví během vteřiny. V základu je možné u Equa Bank sjednat spořící účet MAX s úrokem 0,1 % p.a., a při plnění podmínek získat verzi HIT s bonusovou sazbou 0,4 % p.a.

Spořicí účet Max

Jedná se o klasický spořící účet, který vede Equa Bank zdarma, zatímco vaše úspory hodnotí sazbou 0,1 % p.a. Není to moc a tohle konto slouží spíše k odkládání peněz, když je zrovna nepotřebujete. Kdo už účet u Equa Bank má, může si ten spořící otevřít v internetovém bankovnictví, zatímco noví klienti ho mohou založit online poté, co jim bude účet aktivován.

Spořicí účet Hit

Kdo chce své peníze zhodnotit o něco lépe, nabízí mu Equa Bank „lepší“ spořící účet Hit s bonusovou sazbou 0,4 % p.a. (základní 0,1 je navýšena o 0,3). K tomu však vyžaduje splnit:

 • alespoň 3krát měsíčně zaplatit kartou Equa Bank (na internetu, převodem, v obchodě)
 • nebo mít na spořicím účtu nejméně 50 000 Kč k poslednímu dni v měsíci

I tento účet je veden zdarma a nebude vás tak nic stát, de facto můžete jenom získat. Kdo využívá účet Equa Bank jako svůj hlavní, splní tyto podmínky hravě i pouhým placením nákupů v obchodu.

Equa Bank má na „spořáku“ dvojí úročení

I když není spořící účet k dlouhodobému zhodnocování peněz tím nejlepším, někteří lidé na něj ukládají i stovky tisíc, aby je měli kdykoliv po ruce. Equa bank proto uplatňuje úročení dvěma sazbami:

 • do 200 000 Kč: 0,1 % p.a. (0,4 % v rámci účtu HIT)
 • nad 200 000 Kč: 0,1 % (platí pro MAX i HIT)

Tip: Chcete-li předejít zneužití karty a neoprávněnému strhnutí peněz, ukládejte si je na spořící účet a na běžný přesunujte pouze nutné částky; jde to během pár vteřin přímo v aplikaci.

Komu běžný účet Equa bank doporučujeme

Vzhledem k nabízeným službám můžeme označit běžný účet Equa bank za jeden z nejlepších na českém trhu. Všechny procesy jsou rychlé a jednoduché, takže je zvládne opravdu každý, mobilní aplikace je plnohodnotnou verzí internetového bankovnictví, a úročení bonusovou sazbou na spořícím účtu patří rovněž k lepším. Bezplatný účet Equa bank je tak vhodný de facto pro každého, pouze starší občané by mohli mít problém kvůli nízkému počtu poboček.

Líbí se Vám parametry tohoto účtu? Založit účet zdarma

Založení běžného účtu Equa bank

I když je stále možnost zřízení na pobočce, nejrychlejší a značně pohodlnější způsob nabízí založení běžného účtu Equa Bank online. Možnost vyřídit vše na dálku využívá většina zákazníků i z důvodu, že je poboček této banky pomálu; nachází se víceméně pouze ve velkých městech. K otevření konta vám stačí OP a vyplnit formulář, dokumenty vám pak zaveze kurýr kamkoliv v ČR.

 • Přejděte na stránku založení účtu Equa bank
 • Jakmile přečtete informace, dejte „Pokračovat“
 • Vyberte si kartu, jakou k účtu chcete
 • Zvolte pojištění karty, máte-li o něj zájem
 • Uveďte své platné telefonní číslo
 • Pokračujte na vyplnění osobních údajů
 • Následně doplňte i údaje zákonné
 • Oskenujte požadované doklady totožnosti
 • Elektronicky podepište pomocí SMS kódu

Máte-li už účet vedený v jiné bance, postačí Equa bank poslat ověřovací poplatek ve výši 1 Kč. Pokud se však jedná o vaše úplně nové konto, nebo poplatek zaslat nemůžete, zaveze vám kurýr dokumenty a podepíšete je osobně kdekoliv v ČR.

Často kladené dotazy

Jaké poplatky Equa bank účtuje u běžného účtu?

Všechny základní služby jsou zdarma, a to včetně výběrů z vlastních i cizích bankomatů u nás i v zahraničí. Platíte pouze za nestandardní služby, které jsme vypsali výše, případně je najdete v přehledném sazebníku Equa bank.

Co musím splňovat k založení účtu?

Banka vyžaduje pouze základy, jako je věk min. 15 let, dva doklady totožnosti, a platné telefonní číslo. Pro rychlejší ověření je dobré mít účet u jiné banky, ale není to podmínkou.

Jakou platební kartu mi Equa bank poskytne?

Standardně banka nabízí základní kartu MasterCard, za jejíž vedení neplatí nic dospělí ani teenageři. Klienti od 18 let však mohou využít také MasterCard Gold nebo MasterCard Gold Plus, které přináší řadu výhod (cestovní pojištění, pojištění osobních věcí atd.).

Za jak dlouho bude můj běžný účet založen?

Prakticky ihned po vyplnění a schválení registrace, využívat však půjde až v momentě, kdy ho ověříte pomocí poplatku 1 Kč z jiné banky, nebo podepíšete dokumenty u kurýra. K okamžité aktivaci dojde na pobočkách Equa bank, těch však v ČR moc není.

Nabízí Equa bank k běžnému účtu i spořící?

Ano, a sjednat si ho můžete buď osobně na pobočce hned při zakládání běžného účtu Equa bank, nebo později v internetovém bankovnictví. Vybírat můžete ze spořícího účtu Max s úrokovou sazbou 0,1 % p.a., nebo Hit s bonusem 0,3 % p.a. – pro jeho získání však musíte měsíčně min. 3krát zaplatit kartou, nebo mít ve spoření min. 50 000 Kč.

Podporuje banka placením mobilem přes NFC?

K dispozici jsou nejrozšířenější metody, a sice Apple Pay (pro iPhone a Apple Watch) a Google Pay (pro mobilní telefony s Android OS). Platby telefonem stačí jednoduše povolit v mobilní aplikaci a následně stačí jen přikládat k terminálu mobil či hodinky.

Mohu si k účtu Equa bank sjednat kontokorent?

Banka tuto možnost nabízí, a opět platí, že o kontokorent můžete požádat buď na pobočce při sjednávání účtu, nebo po jeho aktivaci (otevíráte-li jej online) v internetovém bankovnictví.

V jaké měně může být můj běžný účet veden?

Svým stávajícím i novým klientům nabízí Equa bank zdarma vedení účtu v českých korunách (CZK), amerických dolarech (USD) a eurech (EUR). Kdo tedy cestuje a chce v zahraničí platit tamní měnou, nebo vybírat z bankomatu bez kurzového rozdílu, může multiměnový účet využít.

Pomůže mi Equa bank přejít od stávající banky?

Pokud jste se rozhodli z původní banky odejít, vyřeší za vás přechod Equa bank. Stačí vyplnit své kontaktní údaje, aby s vámi vše dořešil specialista po telefonu; nebo si můžete domluvit schůzku na jedné z poboček. K přechodu stačí pouze OP a číslo účtu u stávající banky. Jakmile bude vše převedení, nastaví vám Equa bank všechny trvalé příkazy, SIPO platy apod.

Existuje možnost rychlé půjčky přímo na účet?

Equa bank nabízí svým klientům možnost žádosti o spotřebitelský úvěr přímo v mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví. Čerpat lze 5 000 – 700 000 Kč se splatností od 3 měsíců do 10 let, a zda-li úvěr dostanete se dozvíte do 3 minut od zaslání žádosti.

Jak u Equa bank probíhá vklad hotovosti?

Tohle je sice trochu nepohodlné, ale komu chodí výplata na účet, asi nebude mít problém. Hotovost je případně možné vložit pomocí vkladových bankomatů (pouze 16 v ČR), nebo poštovní poukázkou A na kterékoliv pobočce České pošty.

🏆 Získaná ocenění a recenze

2021: něco získala už letos

 • Innovations Mastercard Awards za přívětivost při platbách na internetu
 • nejlepší bankovní účet v soutěži Finanční produkt roku 2020

2020: „korunami“ se rozhodně nešetřilo

 • zlatá koruna za běžný účet a spořící účet HIT
 • stříbrná koruna za podnikatelský běžný účet a RePůjčku
 • bronzová koruna za mobilní aplikaci a zlatou platební kartu

2019: top mobilní aplikace a spousta „korun“

 • místo pro mobilní aplikaci v soutěži WebTop100
 • zlatá koruna za Minutovou půjčku
 • stříbrná koruna za běžný účet a běžný účet Rodinná firma
 • bronzová koruna za podnikatelský účet
 • nejlepší osobní bankovní účet roku 2018

2018: doslova „korunovaná“ banka roku

 • nejúspěšnější banka v soutěži Zlatá koruna
 • zlatá koruna za Minutovou půjčku a běžný účet
 • stříbrná koruna za podnikatelský běžný účet
 • bronzová koruna za malý podnikatelský úvěr
 • místo pro běžný účet v soutěži Finanční produkt roku 2017
 • místo za banku zákazníků v soutěži Banka roku
 • cena za mobilní řešení v soutěži WebTop100

2017: nejvstřícnější banka s korunou na hlavě

 • zlatá koruna za Minutovou půjčku a zlatou kartu
 • stříbrná koruna za běžný i podnikatelský účet
 • nejvstřícnější banka roku 2016

O Equa bank v kostce

Equa bank se řadí mezi několik českých bank, ačkoliv ji dnes vlastní britská skupina AnaCap Financial Partners. Původně se soustředila na firemní klienty, následně však přeorientovala své služby i pro širokou veřejnost. Dnes nabízí po celé ČR více jak 50 obchodních míst a 15+ bankomatů s možností vkladu. Počet jejích klientů atakuje hranici 0,5 milionu a stále roste.

Diskuze a zkušenosti

Napište své zkušenosti s Equa bank a zapojte se do diskuse. Pomůžete tak ostatním návštěvníkům při výběru bankovního účtu.

 • Pište pouze své reálné zkušenosti
 • Mějte na paměti, že vaše zkušenosti mohou velmi pomoci ostatním, kteří o půjčce teprve uvažují, přidávejte tak příspěvky s vypovídající hodnotou
 • Pište prosím česky, spisovně a vyhněte se vůlgárním slovům či hanlivostem vůči službe/jiné osobě
 • Vymazán bude takový příspěvek, který lze označit jako spam