Sazby hypoték přestaly v listopadu klesat

Sazby hypoték přestaly v listopadu klesat

Úrokové sazby na hypotékách již neklesají, čímž se tedy přirozeně zastavilo zlevňování hypoték. Banky zkrátka zahájily vyčkávací strategii. Co je přesnou příčinou této situace a jaký vývoj lze očekávat do budoucna, na to se společně podíváme v našem článku.

Příčina zastavení zlevňování hypoték

Listopad 2020 se nesl na vlně stagnace sazeb. Některé banky mírně snižovaly, jinde došlo k mírnému zvýšení. Celkově však lze tento obrázek označit za stagnaci, což potvrzuje také index GOFI70, který dlouhodobě mapuje průměrnou úrokovou sazbu na hypotékách u všech bankovních institucí. Dle tohoto indexu si v říjnu a listopadu stály úrokové sazby takto:

  • Říjen 2020 – 1,98 %
  • Listopad 2020 – 1,97 %

Vývoj úrokových sazeb

Zdroj: Golem Finance

Vztaženo k celému trhu s hypotékami zde tedy máme mezi oběma měsíci mírný pokles o jednu setinu procentního bodu. V porovnání s uplynulými 8 měsíci je to však pokles zcela zanedbatelný. Pro ilustraci, ještě v březnu 2020 se úrokové sazby pohybovaly okolo 2,50 % a od té doby setrvale klesaly až na současnou hodnotu. Příchod koronaviru sice na jaře započal období nejistoty a banky navyšovaly rizikové marže, avšak pokles cen zdrojů způsobil, že se to do cen hypoték nepromítlo, a ty tak od jara zlevňovaly.

Se závěrem roku tady ale máme stagnaci, proč tedy ta změna? Za příčinou vyčkávací strategie bank stojí zdražování peněz na mezibankovním trhu. A protože zájem o hypotéky byl i letos vysoký, banky mají letos v podstatě splněno. Ve světle současných okolností tedy raději vyčkávají.

O budoucím vývoji rozhodne zájem o hypotéky

Koronavirus nás zatím neopustil, což i nadále znamená prodloužení období nejistoty. V kombinaci s růstem ceny zdrojů bychom tedy mohli logicky očekávat obrácení trendu a zdražování hypoték. Není to však tak černobílé.

Jak to ve skutečnosti bude, o tom totiž rozhodnou i zákazníci. „Hypoteční trh je velice konkurenční a banky budou nyní spíše vyčkávat a o cenách do jisté míry rozhodnou zákazníci. V případě, že velký zájem o hypotéky přetrvá i v příštím roce, banky si budou moci dovolit sazby navýšit. Pokud se však poptávka propadne, soupeření o nové klienty se přiostří a zvyšování sazeb bude pro banky mnohem těžší,“ analyzuje makléřská společnost Golem Finance.

Zdroj: https://golemfinance.cz/2020/12/03/sazby-hypotek-jiz-neklesaji-proc/

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *