Pandemie tvrdě zasáhla nebankovní úvěrové firmy

Pandemie tvrdě zasáhla nebankovní úvěrové firmy

Již nyní je zřejmé, že letošní epidemie koronaviru zdaleka ještě neskončila a že její vliv na nejrůznější oblasti našeho života i ekonomiku obecně, bude mnohem větší a negativnější, než jsme si ještě před několika málo měsíci mysleli. Jedním z příkladů společností, které situace okolo koronaviru zasáhla velmi negativně, jsou nebankovní úvěrové společnosti.

Pokles tržeb i nejistota

Zatímco v několika posledních letech jsme mohli říci, že nejrůznější nebankovní úvěrové firmy vzkvétaly, neboť díky příznivé ekonomické situaci jejich služeb využívalo poměrně velké množství lidí, epidemie koronaviru spojená s karanténou, lockdownem a dalšími opatřeními vše změnila. Zájem o jejich služby rapidně poklesl a výsledkem je:

  • Propad tržeb o více než 20%
  • Propouštění zaměstnanců
  • Nejisté vyhlídky do budoucnosti

Mnohé společnosti se obávají toho, že vzhledem k problematické ekonomické situaci nebude část jejich stávajících klientů schopná své závazky splácet. Jen pro úplnost dodejme, že za dva týdny skončí možnost tak zvaného splátkového moratoria, které lidem umožnilo odsunout splátky.

V průměru této možnosti přestat splácet své půjčky využilo až několik desítek procent klientů různých nebankovních úvěrových společností.

Více informací o splátkovém moratoriu se dočtete zde.

Propouštění zaměstnanců i větší prověřování nových klientů

Nebankovní úvěrové společnosti také rovněž tvrdí, že se z celé situace poučily a nyní již poskytují své úvěry s mnohem větší opatrností a prozřetelností, než tomu bylo ještě před několika měsíci. Některé údajně poskytují pouze tak zvaně zajištěné úvěry.

Z hlediska rizikovosti považují v současné době nebankovní firmy za nejrizikovější lidi pracující ve službách, zejména v těch spojených s cestovním ruchem a zábavou. K dalším ohroženým a rizikovým povoláním patří:

  • Pracovníci v dopravě
  • Pracovníci v pohostinství a ubytovacích zařízeních
  • Umělci
  • Organizátoři nejrůznějších kulturních, společenských a sportovních akcí

Pokud jde o propouštění svých zaměstnanců, překvapivě se mu nevyhnuly nejen menší firmy, ale i tak velké a známé společností, jako je například Provident či Fair Credit, obě společnosti musely vzhledem k problematické situaci propustit desetinu ze svých zaměstnanců.

Obava z budoucnosti

Předvídatelným důsledkem epidemie koronaviru je samozřejmě také skutečnost, že nebankovním společnostem obecně klesl počet potenciálních klientů, neboť lidé začali být více opatrní a pokud to není bezpodmínečně nutné, peníze si půjčovat nechtějí.

Charakteristické je takové chování například pro lidi pracující v pohostinství a cestovním ruchu, ale překvapivě například i v automobilovém průmyslu.

Obávají se, co by se stalo, kdyby v následujících týdnech či měsících přišli o zaměstnání. Bohužel se v současné době zdá, že vzhledem k silné druhé vlně epidemie koronaviru, mohou být letošní ztráty pro nebankovní úvěrové společnosti ještě vyšší než již výše zmíněných dvacet procent, vše bude záležet na tom, jaká omezení a restrikce vláda ještě zavede.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *