Hypotéka na bydlení
Proměňte své sny o vlastním bydlení ve skutečnost!

  • Kalkulačka hypotéky na dům, byt, pozemek, chatu a další typy nemovitosti
  • Nezávazný výpočet hypotéky přesně na míru podle vašich požadavků
  • Sami si můžete vybrat tu nejlevnější a nejvýhodnější nabídku
  • Kompletní srovnání hypotečního trhu do 2 minut online a zdarma
Česká spořitelna hypotéka ČSOB hypotéka Equa Bank hypotéka FIO hypotéka Hypoteční banka hypotéka Komerční banka hypotéka mBank hypotéka Moneta Money hypotéka Raiffeisenbank hypotéka Stavební spořitelna hypotéka Wüstenrot hypotéka
Speciální slevy z úrokové sazby
Speciální slevy z úroků
Zjistíte, která banka vám půjčí
Zjistěte, která banka vám půjčí
Srovnání nabídek od 11 bank
Nabídka od 11ti bank najednou
Srovnání je za 2 minuty hotové
Stačí pár kliknutí

Srovnání hypoték na míru vašim požadavkům za 2 minuty!

Pokračovat do kalkulačky

Hypotéka na bydlení

Bydlení je základní lidskou potřebou. Vzhledem k cenám nemovitostí není v silách lidí to, aby si případné bydlení financovali z ušetřených peněz. V takových případech přichází na řadu hypotéka na bydlení, která je v rámci daných potřeb nejdoporučovanějším úvěrem na trhu.

Hypotéka na bydlení mívá v porovnání s jinými úvěrovými produkty nejvýhodnější úrokovou sazbu. Ta se může průběžně měnit, primárně s ohledem na ekonomickou situaci a její vývoj.

Financování bydlení může mít celou řadu podob. Podle toho je třeba vybrat i samotnou hypotéku. Většina těch, které jsou určené na financování bydlení lze vnímat jako univerzální, což znamená že s nimi lze řešit většinu klasických bytových potřeb.

Hypotéka jako cesta k vlastnímu bytu

Hypotéka je možností, jak se dá financovat vlastní byt. To zároveň znamená i různé možnosti toho, jak bude pořízen. Pojďme se na jednotlivé z nich postupně podívat.

Hypotéka na koupi bytu

Klasickou je hypotéka na byt, která je spojena s koupí bytu. V praxi to znamená jednoduchou věc. Banka poskytne finanční prostředky, které jsou použity právě na zaplacení kupní ceny daného bytu. Může se jednat o byt nový, stejně jako o byt již starší, určený například k rekonstrukci.

Ve většině případů je kupovaným bytem také ručeno. Právě ručení je hlavní a také nedílnou součástí celého procesu jak při schválení, tak samozřejmě i při poskytování hypoték.

Hypotéka na družstevní byt

Ne vždy je prodávaný byt v osobním vlastnictví. Nastat může i situace, kdy se jedná o takzvaný družstevní byt. V takovém případě je situace komplikovanější. Hypotéka na družstevní byt totiž není úvěrem na danou nemovitost jako takovou, ale je úvěrem určeným na koupi podílu v družstvu. K tomuto se následně vážou práva na užívání bytu a jeho následný odkup. Jeho ceny už bývají spíše nižší a nejnákladnější položkou je právě cena družstevního podílu, který se může vyrovnávat ceně klasických nemovitostí.

Hypotéka na bydlení může být určena i na rekonstrukci

Bytové potřeby se týkají i těch lidí, kteří sice svou nemovitost již mají, ale její vzhled a technický stav neodpovídá tomu, co požadují a co souvisí s komfortem, který je v rámci bydlení běžný. I proto je zcela standardním úvěrovým produktem hypotéka na rekonstrukci. Ta je primárně určena tom, kdo již nemovitost vlastní, ale chce si ji zvelebit na odpovídající úroveň.

Hypotéka na rekonstrukci může být poskytnuta nejenom majitelům bytů, ale i majitelům rodinných domů. I v tomto případě se ze strany banky vyžaduje ručení nemovitostí, které má být pomocí daných financí zvelebena.

Díky hypotéce určené na rekonstrukci je možné financovat hlavní výdaje, které se zvelebením interiéru ale i exteriéru souvisí. Mohou jí být financovány jak veškeré výdaje za materiál, tak i výdaje za samotnou práci. Vše však musí být náležitě doloženo smlouvami, fakturami, účtenkami a dalšími dokumenty.

Hypotéka určená k financování rekonstrukce je obvykle poskytována výhradně na stavební práce jako takové. Ve většině případů neslouží k nákupu vybavení, jako je například nábytek, elektronika nebo bytové spotřebiče.

Hypoteční úvěr je určený i tomu, kdo se rozhodne stavět

Třetí bytová potřeba je spojená s požadavkem na stavbu vlastní nemovitosti. Ani to není nic levného a v tu chvíli přichází hypotéka na bydlení také do popředí. Existovat může v několika variantách které se opět liší tím, na co mají být finanční prostředky využity.

Hypotéka na pozemek

Aby mohla být nemovitost postavena, je třeba nejprve zvolit to pravé místo. Tedy pozemek, jehož koupě je nedílnou součástí stavby. Vzhledem k jejich cenám může být i v tomto případě nutné využít úvěru. Hypotéka na pozemek pokrývá náklady spojení s jeho financováním. Podobně jako v případě bytu, i tady je daným kupovaným pozemkem následně ručeno.

Hypotéka na stavbu domu

Populárnějším produktem než tím, který je určený na nákup pozemku je bezesporu hypotéka na stavbu domu. Úvěr, který je podobně jako u rekonstrukce nemovitosti určený na financování všeho, co se stavbou jako takovou souvisí. Je určený na nákup materiálu, stejně jako na samotné stavební práce v případě, že je na vše najatá firma. Naopak nebývá možné financovat tímto úvěrem vybavení interiéru, kterým je nábytek nebo spotřebiče.

Hypotéka na stavbu domu nebývá uvolněna v plné výši. Standardem je postupné uvolňování vždy potom, co je doloženo prokazatelné využití dříve uvolněné sumy. Ze strany banky jde o určité krytí a jistoty.

Hypotékou lze financovat také koupi domu

Poslední možností, jak může vypadat hypotéka na bydlení, je úvěr určený na koupi domu. Podobně jako u bytu nerozhoduje, zda se jedná o dům v podobě novostavby, nebo se naopak jedná o starší nemovitost kterou si nový majitel může, nebo nemusí následně zvelebit. Podobně jako v případě bytu i zde platí to, že koupeným domem je následně za poskytnutý úvěr ručeno.

Výběr hypoték je rozmanitý

Hypotéky na bydlení, tedy v klasické účelové podobě jsou dostupné výhradně jenom u bank. To dává žadatelům určité jistoty, které jsou spojeny například s férovým přístupem, stejně jako mohou být spojeny i s nízkou úrokovou sazbou. Ta se v průběhu času může postupně měnit, a tak je u hypotéky důležité vybírat v první řadě tu, která je v danou dobu nejvýhodnější. Vzhledem k částkám rozhoduje i každá desetina procenta.

Úrokovou sazbu je možné si na zvolené období i zafixovat. Délka fixace hypotéky by se měla odvíjet od předpokládaného vývoje úrokových sazeb, které mohou v budoucnu nejenom stoupat, ale mohou i klesat.

Často kladené otázky

Je hypotéka na bydlení určená na stavbu nemovitosti?

Ano, je. Hypotéka na bydlení je běžně užívána i na to, že si díky získaným finančním prostředkům mohou zájemci postavit svůj vlastní dům. Také je možná hypotéka na pozemek, díky které je možné financovat i jeho samotný nákup. Na něm následně může vyrůst daný dům. Hypotékou tak lze financovat jak stavbu, tak i samotné místo, kde vyroste.

Jaký byt je možné hypotékou financovat?

Pokud jde o stáří, umístěním, nebo třeba velikost bytu, tak hypotéka na byt v podstatě nemá žádné limity. Záleží tak výhradně na tom, jaký byt máte zájem kupovat a zda vám banka poskytne požadované finanční prostředky. Kromě koupě samotného bytu existuje ještě jedna varianta, kterou je hypotéka na družstevní byt. Tou není přímo financována nemovitost jako taková, ale podíl v družstvu. Z toho však v budoucnu samotné vlastnictví přímo plyne.

Lze hypotékou financovat stavební úpravy?

Ano, možné to je. Existuje takzvaná hypotéka na rekonstrukci, která je k tomuto financování přímo určená. Ta se hodí ve tomu, kdo již nemovitost vlastní, ale chce si ji zvelebit a na to potřebuje finanční prostředky. Hypotéka určená na rekonstrukci je charakteristická tím, že je určená k pokrytí nejenom samotné ceny materiálu, ale může z ní být pokryta i samotná cena práce.

Co je to fixace hypotéky?

Ať už je to hypotéka na stavbu domu, nebo její jiná varianty, setkáte s pojmem fixace hypotéky. Tento pojem souvisí s tím, na jak dlouho si zafixujete neboli zmrazíte stávající úrokovou sazbu. Může se jednat třeba o měsíce, stejně jako o roky. Delší fixace se hodí, když se předpokládá růst sazeb, kratší, když se předpokládá pokles.

Lze hypotéku převést k jiné bance?

Ano, tato možnost existuje. Jedná se o takzvané refinancování hypotéky, které je charakteristické tím, že je celý úvěr z důvodu zvýhodnění přenesen k jiné bance. Cílem je snížit úrok, ale i upravit splátkový kalendář. Ideální je refinancovat ve chvíli, kdy končí takzvané fixace hypotéky. Jde o nejvýhodnější datum.

Lze získat 100 procent hodnoty nemovitosti?

Při žádosti o hypotéku již není možné získat sto procent hodnoty nemovitosti. Dříve tato možnost existovala ale vlivem nových zákonných úprav už to možné není. Každý žadatel o hypotéku tak musí mít určitý finanční obnos našetřen. Obvykle se jedná o nižší desítky procent a konkrétní výše se odvíjí hlavně od individuálního posouzení u konkrétní banky.

Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?

Konkrétní podmínky pro získání hypotéky má vždy každá banka své. Přesto lze najít několik společných bodů. Základem by měl být dostatečný příjem ze zaměstnání, nebo z podnikání. Dále nelze zapomenout ani na ručení, které je u klasické hypotéky na bydlení nezbytné. Ručí se primárně nemovitostí, která musí mít určitou hodnotu.

Čím je možné u hypotéky ručit?

Hypotéka se ve většině případů neobejde bez ručení. Základem je ručit nemovitostí, s čímž souvisí určitá rozmanitost. Pokud je to hypotéka na byt, ručí se ve většině případů daným kupovaným bytem. Pokud je to hypotéka na stavbu domu, tak se ruší právě domem, který se staví a který bude v daném termínu zkolaudován. Stejně tak není problém ručit i jinými nemovitostmi, pokud jsou k dispozici.

Je možné žádat si ve více lidech?

Ano, u hypotéky to lze, a dokonce je to také doporučováno. Velmi často si společně žádají partneři, nebo také manželské páry. Díky společné žádosti může dojít k sečtení příjmů obou žadatelů což následně přináší výhodu v tom, že lze na pár pohlíženo jako na žadatele s poměrně vysokou bonitou.

Lze čerpat najednou, nebo pouze postupně?

To záleží na podmínkách konkrétní hypotéky. Pokud je určena na koupi nemovitosti, jsou finance uvolněny najednou. Pokud jde o rekonstrukci nebo stavbu, tak je běžné že jsou uvolněny postupně, vždy po vyčerpání a doložení předchozí sumy.

Externí odkazy:

Hodnocení zákazníků 4.5
Hypotéka na bydlení
Hodnocení návštěvníků 5/5 - 456 hlasů